Eli mä tyhjensin sivuhistorian kokonaan mutta tuol näkyy vielki missä sivuil oon käyny ! Vaikka aukasen netin uudestaan jos ne ois kadonnut nii ne on vielki tos. Osaako joku auttaa ?
Käytän google chromea.
Käytän google chromea.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oletko kokeillut valita nämä kohdat siitä tyhjennys kohdasta?
http://aijaa.com/1nVRfS
Olen Mutta ne näkyy vieläkin. :/ Jostain kirjanmerkeistä sain muutaman sivun poistettua mutta tonne jäi vielä muutama mitä en saa mitenkää pois :/
Jospa se onki flash coocie jonka voi poistaa tuolta kautta
http://www.macromedia.com/support/documentation/en/flashplayer/help/settings_manager07.html
Tai sitten tosiaan käyttää ccleaneria
Mulla on koneella kolme selainta. Olen huomannut, että pitää käydä tyhjentämässä kaikkien selainten muisti erikseen. Selainasetuksista tosin kannattaa ja voikin valita että historia puhdistuu automaattisesti kun selain suljetaan.
Jos sulla näkyy selainhistoria vielä koneen sulkemisen jälkeenkin, sulla on varmaan selain asetuksissa jotain pielessä. Jos käytät historian tyhjentämiseen Chromessa esim. pikanäppäinkomentoa Ctrl/Shift/Delete -toimintoa muista ruksata kaikki vaihtoehdot selainikkunassa kiinnitä myös huomiota palkkiin missä kysytään miltä ajalta viestit poistetaan; oikea vastaus = KAIKKI
Koitas jotai sellasta ku CCleaneriä tai Clarya ni saat samaa hintaa poistettua kerralla tuhottomasti kaikkea muutakin Winkku sontaa. Ovat vieläpä hyviä hinta/laatusuhteeltaan
Onko muuten tuo CCleaner parempi kuin Easycleaner, jollainen itselläni on? Kumpi vie enemmän tilaa koneelta ja kumpi on helpompi tavisidiootin käyttää ja asentaa? Olen ymmärtänyt että asennuksen kanssa pitää olla tarkkana ettei puhdistustyökalu putsaa tarpeellisiakin tiedostoja? Easycleanerin asensi meitsin koneelle nörttibroidini.
Easycleaner on ehtaa antiikkia ja sitä ei pidä missään nimessä käyttää missään XP:tä uudemmassa Windowsissa, eikä se putsaa kunnolla edes XP:ssä koska Easycleanerin jälkeen on tehty valtavasti ohjelmia jotka tekevät tilapäistiedostoja joita Easycleaner ei tunnista. Esim. kaikki IE6:tta uudemmat selaimet.
Easycleaner on tosiaan aika vanha ohjelma.
Ccleaner on tehokas, kun siitä valitsee nämä kohdat:
http://aijaa.com/001299873068
http://aijaa.com/004179873069
http://aijaa.com/000959873072
Ja sovellukset kohdan ohjelmiin kannattaa laittaa kaikkiin ruksi paitsi selaimen salasanoihin.
Sivuhistoriahan on selainten yksi käytännöllisistä avuista, kahdella ekalla kirjaimella löytää kaiken jo käymänsä.
Käyttäkää selainten 'in private'-toimintoa, jos puolisolta pitää käsityösivut peittää, tai jms.
OK neuvoja tullu vaikka kuinka paljon, mutta ainoa mikä on jääny pois on heitä se google chrome pois! ja äkkiä