normaalista asumisesta johtuvaa kulumista

appiukkoja

saako vuokralainen kiinnittää tauluja seinälle? entäs,jos lastenrattaista tai sohvasta jää jälkeä lattiaan? tai jos muutossa hylly kaatuu ja oveen tulee klommo?
eli jos haitat ei ole tahallisesti aiheutettuja,niin saako jäljet korjata itse?
en ainakaan osaisi kuvitella asuvani vuokralla asunnossa,jossa ei seinille saa ripustaa mtn. tai jos sattuu vahinko,niin haluaisin kyllä korjata esim oven itse,koska huoltoliike ottaa huomattavasti isomman hinnan.

6

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasddrt

      Pääsääntöhän on että tavalliset elämisen jäljet sallitaan. Se mikä sitten on tavallista huoneiston kulumista, on eria asia. Viimekädessähän näistä riidellään tuomioistuimessa. Taulujen ripustaminen, sinappitahrat seinissä ja naarmut jääkaapissa lienevät ihan tavallisia elämänjälkiä

      • appiukko1

        sinappitahrat kyllä kuuluu siivota pois. entäs,jos sohvasta jää painaumat/ väriläiskät lattiaan. täytyykö uusia matot?


    • kengänkuluttaja

      Riippuu varmaan paljon siitä, oletko asunut asunnossa sohvinesi 3 vai kymmenen vuotta.
      Itse rokotan nopeassa tahdissa syntyneistä ns luonnollisista kulumista.
      Saman neuvon ovat antaneet kiinteistöalan juristit.

      MIkä äkillisempää kuluminen on, sitä luonnottomampaa se on luonnollisena kulumisena.

      • ahneella on pas.lopp

        Onneksi et ole minun vuokranantajani! Jos materiaali on huonoa, luonnollinen kuluma kuluu todella nopeasti. Onko sijoituskämppäsi halvalla ostettu ja juostenkustu-tehty? Olen asunut elämäni aikana monessa vuokra-asunnossa ja huomannut kyllä mikä asunto on halvalla tehty. Esimerkkinä mainitsen, kuivauskaapin tausta halkeili ja maalit irti, ihan uudessa asunnossa alle vuodessa. Mikrouunin tausta kärsinyt kun on käytetty, maalit lähteneet samassa asunnossa. Jos pyyhki seiniä laimealla pesuaineella, lähti maalitkin. Ja paljon muuta. Tuo asunto oli kyllä oikein "yliveto". Ei missään muualla ole tuollaista tapahtunut. Tässä nykyisessäkin olen asunut melkein vuoden (oli ihan uusi). Kuivauskaapit ovat vielä kuin uudet, eikä mikron tausta ole mitenkään kärsinyt.


    • bgvn

      Tavalliset kulumisen jäljet on hyväksyttävä.

      Muutossa tapahtuneet vauriot eivät ole tavallisia kulumisjälkiä (siksi monesti suositellaan muuttovakuutusta tai ammattimiesten palkkaamista (koska heillä on työn puolesta vakuutus).

      Tahallisuus tai tahattomuus ei vaikuta siihen saako itse korjata jotain vai ei. Periaate on se, että jos vaurio on pieni ja todella helppo korjata, sen saa tehdä. Esimerkiksi naulan jäljet seinillä.

      Jos vaurioita tulee kiinteisiin asunnon osiin, niin siitä pitää vähintään ilmoittaa ja kysyä ihan rehellisesti käykö, jos itse korjaa. (yleensä käy). Itse pitäisin ovi- ja ikkunvaurioita sellaisina, joista on ilmoitettava.

      En ymmärrä miten sohva tekisi jälkiä lattiaan. Sohvan jalkojen alle laitetaan aina huopatarrat estämään vaurioita. Enkä sitä miten lastenrattaista jäisi jälkiä lattialle: niiden paikkahan ei ole asunnossa sisällä (ellei sitten parvekkeella tai eteisessä).

      • Juuperi

        Mustista kumipyöristä jää jäljet esimerkiksi muovimattoon, vaikka rattaat/polkupyörä yms vain seisoisi paikallaan. Niitä jälkiä ei siitä saa millään pois. Ei ne tietysti hetkessä synny, mutta renkaat kannattaa suojata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe