Julkinen liikenne hinnat

rrmm

Olen kuullut ; että eläkeläiset myös suomalaiset saa matkustaa ilmaiseksi julkisella liikenteellä . Pitääköhän paikkansa?

25

3872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talong kupong

      Piti paikkansa 20.9.2012 saakka, siihen asti 65 vuotta täyttäneet kansallisuudesta ja asuinpaikasta riippumatta saivat mastkustaa ilmaiseksi Tallinnan joukkoliikenteessä. Henkilötodistus riitti. 21.9.2012 eteenpäin tämä ei enää ole mahdollista. Ensi vuoden alusta Tallinnassa vakituisesti asuvat matkustavat ilmaiseksi Tallinnan joukkoliikenteessä, eivät muut.

      • Pappara45

      • 2013 ei enää

      • ksusha

        Virolainen henkilö- eli ID- kortti on tietääkseni suht. helppo hankkia.
        Tietysti vaan hiukan juoksemista sinne tänne.
        Ja tietysti joku tuttu oltava jonka luona tai vuokralla sanot ja todistat
        asuvasi. Eli tuttu mukana koko päivän kun korttia touhuat.
        Mutta sen jälkeen on moni juttu helpompaa.
        Tiedä sitten miten turisteja vahtaavat ja miten voivat väittää
        ettei joku asuisi Tallinnassa vakituisesti jos kerran asuinpaikka on...
        No myöhemmin nähdään.


      • samainen
        ksusha kirjoitti:

        Virolainen henkilö- eli ID- kortti on tietääkseni suht. helppo hankkia.
        Tietysti vaan hiukan juoksemista sinne tänne.
        Ja tietysti joku tuttu oltava jonka luona tai vuokralla sanot ja todistat
        asuvasi. Eli tuttu mukana koko päivän kun korttia touhuat.
        Mutta sen jälkeen on moni juttu helpompaa.
        Tiedä sitten miten turisteja vahtaavat ja miten voivat väittää
        ettei joku asuisi Tallinnassa vakituisesti jos kerran asuinpaikka on...
        No myöhemmin nähdään.

        No niinhän tuossa uutisessa sanotaankin.
        Ei muuta kun vapaapäivä ja kaverin kanssa henkilökorttia puuhaamaan !


    • isikumata pensionist

      www.id.ee
      Tarvitaan virall.kuva, siihen tulee oleskelulupa eli pitää selittää tulot, saa aluksi tilapäisen...

      Luulen, että liian hankalaa ulkomaalaiselle? Uutisen lause, että riittää, kun rekisteröityy kaverin luo, tarkoitti JO Virossa asuvia (virolaisia, vironvenäläisiä)?
      Pensionist ryhmämme hankkii sellaisen "isikustamata" eli nimettömän kortin ja ostaa siihen arvoa niistä myyntipisteistä. Hinnathan ei nouse tai muutu
      http://www.tallinn.ee/est/Soidupiletite-hinnad-alates-21.09.2012
      Siellä on hinnoiteltuna myös alennusliput, jotka ovat 0,50 e (normaali hinta 1,00 e tai kuskilta ostettuna 0,80, mormaali 1,60 e.
      10 lipun nivaska maksaa edelleen 8 e

      • pläts

        Johan on helvetti että noinkin pientä bussimaksua täytyy yrittää kiertää ja samalla tuhlataan viinoihin ja ties mihin paljon enemmän. Hävetkää pummit!


      • Maaritja777
        pläts kirjoitti:

        Johan on helvetti että noinkin pientä bussimaksua täytyy yrittää kiertää ja samalla tuhlataan viinoihin ja ties mihin paljon enemmän. Hävetkää pummit!

        Sitä täälläkin ihmetellään!
        Jo on saituruuden huippu, jos pitää köyhää
        maata huiputtaa bussilippujen suhteen!
        Häpeäisitte edes...yök!


    • kelakka

      Täytyy olla rakennuksen omistajan todistus asumisesta, kaverin rustaama alivuokralaispasperi ei kelpaa. Niin pääsee Viron väestörekisteriin ja tallinnalaiseksi. On kuitenkin huomattava, ettei voi olla samaan aikaan kirjoilla myös Suomessa, sen kieltää EU-säädöstö: kullakin eu-kansalaisella voi olla vain yksi asuinpaikka (virallinen) EU:n alueella. Poiskirjoittautuminen Suomesta taas muuttaa verotusta, mikäli on tulot Suomesta: asuinkuntaa ei enää ole ja kunnallisvero määrätään Suomen kuntien keskiarvon mukaan. Kelan piiristä putoaa myös pois. Suomessa työssäkäynti ei ole este tallinnalaiseksi kirjautumiseksi, voi aina sanoa, että on viikottain neljä yötä Tallinnassa ja kolme yötä Suomessa. Muut haittapuolet kuirtenkin täytyy tiedostaa. Itse jouduin taistelemaan yli vuoden kelan ja Viron haigekassan välimaastossa ilman minkäänlaista sairasvakuutusta, koska kela katkaisi palvelunsa eikä haigekassa ottanut minua vastaan ilman kelan kirjettä, jota kela ei halunnut antaa.

    • viipekaart

      Ei rahasta kiinni vaan vaivasta käydä lataamassa arvoa e-korttiin .

      http://m.delfi.ee/article.php?id=64854182 kuvassa lukulaite ja selostus.

      http://www.tak.ee/index.php?article_id=829&page=254&action=article& kuvassa selkeämpi lukulaite

      Seuraa kortinlujinan ohjeita; lukijat on varustettu ääni-ja valo näyttöin. Kortinlukija vihreä valo tarkoittaa, että lippu on voimassa Punainen valo osoittaa, että matkustusoikeus puuttuu ja kortillaa ei ole tarpeeksi rahaa yhdensuuntaisen lipun myyntiin. Keltainen valo toteaa, että laite suorittaa kyselyä.

      Yhteis-kortilla voi ostaa lipun kerrallaan viidelle matkustajalle. Ensin on rekisteröitävä oma matka, jonka jälkeen valita nuolella lisälippujen määrä ja sitten yhteiskorttia uudelleen kortinlukijan edessä vinguttaen rekisteröidään lisamatkaliput.

      • e-pileti

        http://tallinn.yhistransport.eu/index.php/piletid/e-pilet
        Liikennelaitoksen kortti on kosketusvapaa RFID-teknologiaa käyttaen vihreitä muovisia. Kortti maksaa 2 euroa ja sen voi ostaa Tallinnan kaupunginhallituksen Service, Viro Posti-toimistoissa, Selvereissä ja Stockmannilta. Myös kortin lataus käy noissa. R-kioskeissa aluksi e-korttia ei myydä.

        E-lippu järjestelmä perustuu kaikkien matkojen valikointiin - eli aina joukkoliikenteen tullessaan on korttia vastaava ​​kortinlukija. Kortinlukija on oranssi ja on sijoitettu joukkoliikenteen kaikkien ovien luokse. Kiitos kontaktittoman teknologian riittää kortinlukija koskettaminen kortilla, lukija lukee lipun enintään 10 cm etäisyydeltä, joten kortti voi olla rekisteröinnin hetkellä myös lompakossa tai taskussa.
        (kuinkas sen kankun sinne nostaa !)


    • vuodenvaihteesta sit
      • e-kaart kellä? 19

      • pelsepuutti
        e-kaart kellä? 19 kirjoitti:

        Kuka on jo hankkinut ühistrapord e-kaart ? ja miten se on toiminut

        No, saako soomalaiene niitä lippuja?


    • juhhõisa ja valleraa

      Ühiskaartin saa kuka tahansa 2 eurolla ja siihen voi ladata arvoa mielensä mukaan. Korttia voi käyttää sitten ihan kuka tahansa.

    • isikumata kaart
      • vautsi vau

        Osaaksä ihan todella Eestin kieltä?


      • pikajuoksijako?
        vautsi vau kirjoitti:

        Osaaksä ihan todella Eestin kieltä?

        Ihan suomenkielllä, kun saavun rantaan niin mihin pitää lähtee juokseen että saa lipun , ei kai se nyt todella oo että pitää lähtee juokseen johkin postiin tai stockalle että saa lipun jolla voi matkustaa siis tällainen suomalainen.


      • helppoa
        pikajuoksijako? kirjoitti:

        Ihan suomenkielllä, kun saavun rantaan niin mihin pitää lähtee juokseen että saa lipun , ei kai se nyt todella oo että pitää lähtee juokseen johkin postiin tai stockalle että saa lipun jolla voi matkustaa siis tällainen suomalainen.

        Saat ostettua lipun rannan r-kioskista ja kallimmalla hinnalla kuljettajalta. 01.01.2013 lähtien et saa sitä ärrältä.


      • pikajuoksiako?
        helppoa kirjoitti:

        Saat ostettua lipun rannan r-kioskista ja kallimmalla hinnalla kuljettajalta. 01.01.2013 lähtien et saa sitä ärrältä.

        Niin... sitä ens vuotta tarkoitin, nythän se on helppoa.


      • pöööööööööööööö__
        pikajuoksiako? kirjoitti:

        Niin... sitä ens vuotta tarkoitin, nythän se on helppoa.

        Ensi vuonna ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ensin kävellä joko stokmannille tai pelgulinnan selverille lipunostoon. Niihin matkaa tulee kilometrejä.


      • höh--.
        pöööööööööööööö__ kirjoitti:

        Ensi vuonna ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ensin kävellä joko stokmannille tai pelgulinnan selverille lipunostoon. Niihin matkaa tulee kilometrejä.

        No eihän se nyt noin voi mennä vaikka tässä vaiheessa siltä vaikuttaisi.Eivätkö halua että turistit käyttää julkisia liikennevälineitä.Pitää toivoa että niitä myytäisiin laivoilla tai terminaalissakin muuten eikas vaikee homma.


    • alkuasukkaatkin

      huuli pyöreänä

      Uusi e-lippu järjestelmä alkoi 21 syyskuuta. Hyväksytyn asetuksen mukaan menettävät uudesta vuodesta voimassaolon kaikki vanhan järjestelmän paperi lipput. Bussissa voi rahalla ostaa yhden matkan lippuja, joiden hinta on 1,6 euroa, sooduspiletil (eläkeläis jne) 0,8 euroa.

      Loput matkat on ostettava joko e-kortille . Kaikki e-kortin eli liikennelaitoksen liput on bussi tullessaan leimattava vimpimessa. Tallinnalaisille on matka tosin ilmainen, mutta matkustajalla on itseään koskevan e-kortti ja se on bussi saapuessa leimattava ja mukana oltava henkkari.

      Kenelle ei ilmainen ole, on ostettava lippu ja siihen voi e-kortille rahaa ladata. Korttia validaatori edessä vibudates /vinguttaessa se vähentää ihmisen yhden matkan verran, jonka hinta on 1,1 euroa. Päivän aikana toistuvasti ajettaessa otetaan kortilta pois jopa kolme euroa päivälipun hinta.
      Matkalippujen hinnat Ühiskaardiga
      1 tunnin lippu - 1,1 euroa
      1 tunnin alennus - 0,55 euroa
      1 päivän kortti - 3 euroa
      3 päivää kortti - 5 euroa
      5 päivää kortti - 6 euroa
      30 päivän kortti - 23 euroa
      30 päivän etukortti - 8,5 euroa

      Tunnin lippun voi ostaa vain matkapuhelimeen , e-kortin sinne ladattu arvo . Kahdesta tunnista maksaa kännykällä ostamalla 1,2 euroa ja e-kortin hankkimalla 1,1 euroa. Tunnin alennuslippu on kännykällä ostamalla 0,6 euroa ja kortin noudettavan kustannustehokkuus 0,55 euroa. Tunnipiletite talonkeja voi ostaa vain ID-kortille. Kymmenen lippu maksaa kymmenen ja kymmenen sooduspiletit viisi euroa.

      Mukana on oltava henkilötodistus

      Päevapileteid ja kuukausilippu voi ostaa ennakkoon niin Ühiskaardile että ID-kortille. Yhden päivän lippu maksaa kolme , kolmen päivän lippu ja viisi, viiden päivän lippu kuusi euroa. Kuukausilippu tai 30 päivän kortti maksaa 23 alennus 8,5 euroa. Alennuskortit ostaneen on kortti käyttäjän henkilökohtainen.

      Ilmainen voivat ajaa kaikki, jotka tähän mennessä, mutta myös alle 19-vuotiaat ja yli 65-vuotiaat eläkeläiset ulkopuolelta Tallinnan. Kuitenkin heillä kaikilla oltava validoitu e-kortti ja matkat on validoitu. Ilmainen voivat ajaa kaikki Tallinnan asukkaaksi rekisteröitynyt, joiden on e-kortti on myös oma henkilöön sitonut. Mukana on myös henkilöllisyystodistus.

      E-kortin" Osto /kantakortti " on kaksi euroa, ja jos kkantakofrttia ei enää tarvita ja se on ok, voi kortin viedä takaisin ja silloin myös saa talletuksen takaisin.

      Aika hurja vastausryöppy http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vaata-milline-on-uuest-aastast-tallinna-uhistranspordi-hinnakiri.d?id=64855450

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe