Kirja käsittelee media-alaa. Sanomalehtien ja potku-uhan alla olevien toimittajien näkökulmasta.
Kirjoittajat ns. sisäpiiriläisiä. Ihan hyvin tuikkailevat. Niin kuin pamfletissa tarkoituskin on. Toivottavasti duunit jatkuvat. Rohkeita veikkoja. Ponnistavat kuitenkin vakuuttavan oloiselta faktapohjalta.
Kirjan ja kirjailijoiden tiedot kustantaja Inton sivuilta:
http://www.intokustannus.fi/kirja/huonoja_uutisia/
Kirja hankki hintansa jo pelkästään tällä tiedolla.
Nimittäin Hesari on toitottanut vuosikymmeniä riippumattomuuttaan mainosrahoittajistaan. Pöllölaakson MTV3 yleviä journalistisia työtapojaan. Kirjan sivulta 97 täysosuma näin:
"Transparency Suomi ehdotti raportissaan alkuvuodesta, että Suomeen tulisi perustaa median mainostulorekisteri, joka paljastaisi liian likeiset suhteet liike-elämään. Ehdotus vaiettiin kuoliaaksi."
Facebookissakin kirjasta löytyy oma ryhmänsä, jota voinee lukea myös ilman tunnuksia: http://www.facebook.com/pages/Huonoja-uutisia/478158765541924
Mielenkiintoista seurata vaietaanko kirja? Vai syntyykö alaa reilusti tuulettava ja läpivalaiseva reipas keskustelu? Kun kaikki tietää. Kaikki ymmärtää.
Kirjoitan jossa vaiheessa lisää, koska tämä on erinomainen kirja jatkumoon, jonka aloitti Martti Valkonen kirjallaan "Sananvapaus kauppatavarana".
"Huonoja uutisia" - kirjast
Hyvä Uutinen 2012
0
57
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151