Olen aina ollut kiinnostunut radio-ohjattavan lennokin rakentamisesta.
Tietoa on vähän, ja aloitellaan vaikka täältä.
Muutama kysymys.
1. Mistä löytyisi tietoa polttomoottorien kulutuksista. Pienten lähinnä. N.10cc.
2. Miten pitkiin toimintasäteisiin radio-ohjauksilla päästään? Onko kyse vain muutamista sadoista metreistä?
3. Voiko radio-ohjauksen liittää tietokoneeseen, ja ohjata konetta sillä?
RC-aloittelija
8
235
Vastaukset
- 12
Jos olet aloittekija suosittelen sähkölennokeilla aloittamista.
Toimintasäde on nykyisillä 2,4ghz välineillä sellainen, että lennokki katoaa näköpiiristä ennen, kuin signaali katkeaa.
unohda tuollainen tietsikka pelleily. On ehkä varmaan mahdollista, mutta opettele ensin lennättämään normaaleilla vehkeillä.
Esim vertical hobbystä saat aloittelijan pakettaja edullisesti.- Benfly
Normaali näekonepelleily ei vaan enää kiinnosta. Ja sähkökoneen toiminta-aika on aika pieni.
En ole ihan eilisen teeren poikia, vaikka tällä alalla aloittelija olenkin.
Pitää vain kehitellä jotain uutta tylsistymisen takia.
- 14
No olisit sitten sanonut, että olet kokenut lennättäjä.
Googleta FPV lennätys tms. ja saat tietoa asioista. - Sähköilläkin saa
No en kyllä tiedä tuosta kokeneesta kommenttien mukaan. Nykyisillä LiPo-akuilla ja liitokoneilla päästään helposti jo yli 60 minuutin lentosessioihin. Lisäksi harjattomilla moottoreilla myös teho on ylivoimainen. Kaveri lennättelee perus easystaria, johon on hobbykingistä tilattu LiPot ja laitettu kunnon moottori ja noppari. Radiokin kantaa kilsan kieppeille. Mutta onhan olemassa vielä tuo koulukunta, joka liputtaa poltomootoreiden perään. Ne olivat vielä parikymmentä vuotta sitten ylivoimaisia sähkölennokkeihin verrattuna. Nykyisin tilanne on kääntynyt päälaelleen.
- RC man...
Joo samaa mieltä, polttiksissa ja ennenkaikkea nelitahdissa on se ääni joka huutaa enää oikeutta, tehot alkaa olemaan jo tasoissa.
- Nyblääjä
Aloittajalle:
jos pitkää lentoaikaa tavoitellaan on 10cc moottori jo aika juoppo. Lennokin aerodynaamiikalla on suuri merkitys tarvittavaan polttoaine määrään. 3m kärkivälillä olevaan liidokkiin laitoin 2,5cc moottorin 1/4l tankin kanssa ja n 45min lennätyssessio oli valmis. Ei tullut ihan tankkityhjäksi ja seuraavilla kerroilla en tankannut tankkia täyteen. Olin tuore harjoittelia eli kone pysyi jo ilmassa, mutta tinttejä ei niillä taidoilla uskaltanut lähteä hakemaa.
EPP-kone (1,5m kv), 64mm puhallin, 5Ah (3s) akku tarjoaa jo yli puolentunnin lennätyssessioita. Paremmat pinnat ja taittolapapotkuri antais lentoaikaa rutkasti lisää ja tintien metsästyksellä melkeinpä takaraja tulee olosuhteista (aurinko laskee).
Radionkantama onkin sitten se hankala kysymys. Määräyksissä puhutaan lyhyenkantaman ohjauslaitteista. Lähettimen säteilytehoksi on rajattu 100mW. Tuo ei tunnu kovinkaan suurelta, mutta tarvittavaan signaalinsiirtoon ihan riittävä. Nykyiset 2,4GHz käyttävät hiukan kirjavaa lähetystekniikkaa häiriöitten välttämiseksi. Lähete etenee vapassatilassa toiminnan kannalta rittävän kauaksi (useita kilometrejä). Näkemä este ja esteet ohjainlaitteen ja vastaanottimen välillä aiheuttaa monitietenemisen. Näillä on vaikutusta vastaanottimen kykyyn käsitellä lähetettä. Lisättynä siihen mahdolliset muut lähetteet (kännykät, tietokoneet, jne) lyhentää toimintamatkaa oleellisesti. Antennien polarisaatioero ottaa sitten suuren osan jolloin yhteysväli voi hankalassa paikassa jopa satoihin metreihin. Itse en kumminkaan lennättäisi lennokkia esimerkiksi kerrostalon taakse vaikka kuinka tietäisin sen lentämisestä ja yhteysväli olisi satojametrejä.
Tietokoneet? Itseasiassa nykyiset ohjauslaitteet ovat jo aikamoisia tietokoneita. Mitä haet lennokkitoimintaan tietokoneista vähän ihmetyttää, mutta suosittelen aluksi kumminkin ns. perusradion hankkimista ja lennätyksen opettelua jonka jälkeen tiedät enemmän siitä mihin haluat lähteä turhautumista purkamaan. Hei!
Oisko jollai tietoo millasta konetta hankkis kun on vähän lennätelly jollai 2 kanavaisella tehottomalla. Mieluiten joku vakaa ja ei kovin nopea.
Ja max hinta sais olla noin 100 € Voisitteko laittaa linkkejä tulemaan.
Kiitos !Sori tollon oli vähemmän rahaa nyt ois samoilla ehdoilla paitsi max hinta 200 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.38013483Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524276S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094103Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364040Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633891- 853344
- 1053222
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643218IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453169Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602921