Valokuvien arkistointi

Valokuvat järjestä

Minulla on paljon valokuvia. Miten ne kannaattaa arkistoida tietokoneelle ja/vai nettiin? Käytössä Win7. Jonkun ohjelman avulla vai vaan tiedostonhallinnan kautta? Millainen ohjelma Picasa on? Arkistoidaanko sillä omalle tietokoneelle vai nettiin?

11

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öhöhöh..

      Itse arkistoin kuvani Dropboxiin, jossa saa ilmaista tallennustilaa 2 Gt, johon kuvia mahtuu. Ei haittaa koneiden hajoilut.

      https://www.dropbox.com/

    • Itse laittaisin tärkeät tiedostot aina vähintään kahteen paikkaa. 1. Tietokoneen kovalevy 2. Ulkoinen kovalevy. Näin jos kone menee rikki niin tärkeät tiedostot ovat tallessa ulkoisella levyllä.

    • Ainakin omalle.....

      Itselläni on kuvat omalla koneella, tiedostohallinnan kautta sopivaan hakemistorakenteeseen kopioituna. Ja tietysti koko kuvahakemisto varmuuskopioituna, itselläni toiselle koneelle ulkoiselle kovalevylle (joka kytketään koneeseen vain kopioinnin ajaksi) ja suurinosa löytyy DVD:lle poltettuna. Yksi kopio kuvista kannattaa ehdottomasti pitää itsellä, koneella tai ulkoisella kovalevyllä.

      Hakemistorakenne kannattaa miettiä kunnolla omien tarpeiden mukaan. Sitä on tarvittaessa helppo "yksinkertaistaa" eli yhdistää eri hakemistoja mutta toisinpäin työläämpää.

      Hakemistorakenne (tai jossain arkistointiohjelmassa sen vastine) esim. niin että tietylle harrastukselle oma hakemisto ja sen alle eri tilaisuuksille/reissuille/tapahtumille omat hakemistot ja muut kuvat vastaavasti jaoteltuna jollain sopivalla jakoperusteella.

    • .

      Vaihtoehdot:
      - Nettiin
      - Muistitikkuun
      - Ulkoiseen kiintolevyyn
      Oma tietokone on käyttökalu, eikä arkisto. Sehän voi simahtaa milloin vain.

    • 1stMacFinn

      Tutustu Adoben Lightroomiin jos niitä kuvia oikeasti on paljon. Ja pidä kopio Lightroomin kirjastosta ainakin parilla ulkoisesta levyllä. Lightroomin avulla on helppo järjestellä ja löytää kuvia, paljon helpompi kuin jollain Resurssihallinnalla.

      Tuo Dropbox on hyvä kyllä, mutta 2 Gt täyttyy kuvista nopeasti, itsellä Aperturen kirjastossa jotain 30 gigatavua.

    • Nakit ja muusi

      SkyDrivessä on muutama giga kuvia meikäläisellä ja parhaista on tehty kuvakirjat.

    • Valokuvat järjestä

      Kiitos vastauksista!

      Ehkä sitten tuon tiedostonhallinnan kautta.

      Vai tietääkö joku jotain Picasasta? Onkohan sillä helpompi järjestellä? Kuulin että Win7:ssa ei ole enää valokuvavalikoimaa. Varmaan tämä Picasakin voi loppua koska tahansa.

      • Valokuvat järjestä

        Kiitos! :)


    • K....stä

      Kiitos vaan itselles. En saanut vielä mitään tolkkua siitä mitä pitäisi tehdä.

    • muuten ihan mukava

      Minä olen aika ajoin tallentanut valokuvat CD:lle. Ovatpahan tallessa jos kone hajoaa. Minä otin Picasan käyttöön ja Windowsin valokuvavalikoima samalla hävisi (en ainakaan löydä). Ihan mielen kiintoinen tuo Picasa. Minulla oli paljon kuvia häistä, ristiäisistä jne. Picasa otti joka ainoasta kuvasta naaman esiin. Tuli todella paljon uusia ihmisiä, joita en tuntenut. Laitoin ne sitten johonkin Nimettömien kansioon. Tuo oli alkuhavainto, opettelen Picasaa edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe