8kk pennullemme tuli silmä tulehdus eli vihreää rähmää tuli sen minkä kerkesi pois ottamaan. Käytiin eläinlääkärissä hakemassa silmärasvaa. Lekuri sanoi että vähintään viikko 3krt/päivä. Käytettiin 1,5vk ja lopetettiin. ongelma tuli parin päivän päästä uudestaan ja nyt ollaan käytetty jo 2 viikkoa silmävoidetta eikä rähmäongelma tunnu häviävän kuin siksi aikaa mitä laitetaan rasvaa. Mikä avuksi?
silmätulehdus ei lähde
pipi
2477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi olla kyseessä normaali elimistön puolustuskyvyn kehittymiseen liittyvä vaiva.
Minä puhdistaisin silmät rähmästä jatkossa paperiin kostutetulla puhtaalla vedellä tai jollakin koirien silmävedellä. Eli näin, jos siis eläinlääkäri ei ole todennut mitään elimellistä vikaa.
Onko koirasi silmät muuten kirkkaat? Tarkkaile silmän pintaa, punoittaako jne. Voihan kyseessä olla allerginenkin ärsytysilmiö tai sitten veto, uiminen, aurinko tms.
Vie pentu eläinlääkäriin joka on erikoistunut silmätauteihin! Sitten ei ainakaan enää tarvitse miettiä että mikä sillä on..