Ovat sitten jossain Itävallassa kehittäneet uutuustuotteen, joka tulee mullistamaan elintarviketuotannon. Valmiiksi kuoritut panaanit. Net on pakattu muovilaatikkoon sellofaanilla. Kätevää, enää ei tarvitse itse kuoria panaaneja, eikä tule ollenkaan biojätettä!
http://gizmodo.com/5945306/pre peeled-re wrapped-bananas-are-the-most-wasteful-sign-of-the-apocalypse-yet
=DW=
Tosin, jokin epämääräinen muistikuva, että suomessa olisi joskus ollut myynnissä valmiiksi kuorittuja kananmunia, muovipullossa. Tätä kuorimisideaa olisi helppo laajentaa muihinkin tuotteisiin, valmiiksi kuorittu lenkkimakkara?
http://gizmodo.com/5945306/pre peeled-re wrapped-bananas-are-the-most-wasteful-sign-of-the-apocalypse-yet
=DW=
Tosin, jokin epämääräinen muistikuva, että suomessa olisi joskus ollut myynnissä valmiiksi kuorittuja kananmunia, muovipullossa. Tätä kuorimisideaa olisi helppo laajentaa muihinkin tuotteisiin, valmiiksi kuorittu lenkkimakkara?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suurtalouskeittiöt käyttävät jo nyt kaikenlaista ruokaa esikäsiteltyinä.
On pestyä, kuorittua, pilkottua, silputtua ja siivuttua...
Kuoritut kananmunat on jotain munamassaa. Olen kerran Oripäässä käynyt munapakkaamossa ja siellä tehtiin munamassaa, en tosin ole tavannut kuluttajille tarkoitettua massaa, mutta tuskin mitenkään mahdoton ajatus.
Kaikki kuoret tietysti uudelleen käsitellään, mihin lie menevät , syöttävätkö uudelleen kanoille vai kekkilään ravinteiksi...
Banaaninkuoretkin on puhdasta jätettä, eikä sotkettu kaikenmaailman kahvisuodatin pussien kanssa...
Suurtalouskeittiöt erikseen.
Tässä vaan ihmetytti se perusidea. Panaani on älyttömän hienosti pakattu valmiiksi. Joku vaan keksinyt tuotekehittää hyvän pakkauksen uusiksi, teolliseksi tuotannoksi. Aivan turhaa työtä, ja miten lie säilyvyyden laita, hintaanhan se ainakin vaikuttaa, ei kylläkään laskevasti. Panaaninkuoret hyvää biomassaa, jotkut tekee niillä sitten vielä lisätiliä.
Sivumennen, osa kananmunan kuorista käytetään mignon muniin, loput kai syötetään kanoille murkinan seassa, kierrätystä sekin...
=DW=
Tulipa mieleen kaksikin asiaa.. kun kuoret ovat poissa ei näy niiden ruskeaksi muuttuva väri kun kypsyy.. ja toiseksi hinta.. voi lisätä hintaa reilusti kun pakattua ja käsiteltyä.
Muutoin totean taas sen uusavuttomuuden joka alkaa yhä enemmän vaikuttamaan kaupan tuotteissa. Hei ..eikö ole valmiiksi pestyjä perunoita...kaupassa kuultu lausahdus nuorilta naisilta.
jos nuo on tulevaisuuden ainoat vaihtoehdot pohjolan banaaneille niin jää multa moinen etelänhetelmä kokonaan syömättä
suosin luontoäidineväskääreitä
Siskonmakkarapyörykät .
Pyörykät, pakstatevihannekset perunoilla,muutama pippuri ja yksi lihaliemikuutio.
Aikaa menee 15-20min ja ruoka on valmis.
Jossakin maassa on jo ollut jonkin aikaa myytävänä munajauhetta. Ilmeisesti ilmakuivattua kanan- tai jonkin muun linnun munan sisusmassaa. Tiedä sitten syödäänhän niitä strutsin, ankan, ja vaikka minkä linnun munia. Sama ravintosisältäö on munassa kun munassa.
Elintarviketeollisuus kehittyy ja kehittää uusia säilyvyys- ja tuotanto muotoja elintarvikkeiden säilyvyyden ja saatavuuden vuoksi.
Uusavuttomiksi sitä vähitellen tullaan, nyt jo osa nuorista ei osaa kuoria perunoita, porkkanoita, lanttuja ym juureksia. Mieluummin syövät ja käyttävät niitä nahkaperunoita plus pakaste juureksia.
Onhan myynnissä myös juoksevia kananmunia, siis ei jaloin, vaan vellimuodossa.
Kuin pienissä jugurttipurkeissa.
täällä myydään kananmunan valkuaista litran kanistereissa. Varmaankin hyvä jos tekee ison marenkikakun, ei mene keltuaiset hukkaan.
Pitäisiköhän paistaa Pavlova?
Mihinhän ne kätkee keltuaiset?
Niin ja seuraava mullistava keksintö on, että ei tarvitse syödä ollenkaaan, kuvitelee vaan niin. Katsoo netistä aterioita ja syö niitä silmillään ja hups. massu täynnä.
Joskus tuntuu ettei se ole mitään tulevaisuutta vaan olevaa totuutta, ainakin omalla kohdallani.
Minä kun avaan tämän paikallisen aviisin perjantai-numeron, tulee käteen ensimmäisenä City-Marketin monivärinen mainoslehti.
Jos sen upeita ruokamainoksia vähänkin silmäilen, tuntuu jotta on taas viisi kiloa vyötäröllä lisää kannettavaa. Vaadinkin - jotta mustavalkoisena mainokset - Kiitos.
Totisesti - mainos on valttia.
hyvä, eipähän tule banaanikärpäsiä enää..