Onkohan niin, että aivovamma tulee "vain" tajuttomana olleille? Kuinkahan paljon ihmisen pää kestää ja miksei kuitenkaan esim. tietokonetomografikuvassa näy mitään, vai eikö lääkärit kerro? Olen satuttanut takaraivoni kolarissa ja päätäni on taottu seinään, sekä molemmille puolin poskiluita olen saanut voimakkaan nyrkiniskun. Toisella kerralla kuului rusahdus, mutta en silloin, jokunen vuosi sitten käynyt lääkärissä. Eikö tuollaisesta rusahduksesta kuitenkin pitäisi jonkinlainen jälki jäädä, vaikka ulkoisesti poskiluu oli vain jonkin verran turvoksissa.
Aivovamma+tajuttomuus
9
922
Vastaukset
- tsemppiä sinulle
En ole varma, mutta itse olen taipuvainen uskomaan, että aivovamman syntyyn liittyy (ainakin useimmiten) tajuttomuus. Joka tapauksessa selvää on, että aivovamma on alidiagnosoitu vamma ja sen mahdollisuutta ei usein ymmärretä tutkia, varsinkin jos on kyseessä monivamma. Usein aivovamma voidaan löytää vahingossa vuosien päästä, vaikka kuntoutumiselle tärkeää olisi nopea hoito.
En muista missä kokeissa aivovamma näkyy ja missä ei, mutta aivan varmasti lääkäri sen kertoo jos sellaisen havaitsee.
Onko sinulla aivovamman oireita? Oletko huomannut muutoksia kognitiivisissa taidoissa tai tunne-elämässä? Muistissa, keskittymisessä, stressinsiedossa jne?- ap
Jostain luin tunne-elämän latteudesta ja se tuntuu tutulta. En esim. pystynyt tai osannut itkeä pitkiin aikoihin. Uuden tragedian tullessa elämään, olen pystynyt ja itkenyt todella rankasti nyt pitkästä aikaa, tavallaan helpottuneena.
Moni huomauttaa, että saatan kysyä samaa asiaa uudelleen, vaikka olen kysynyt saman keskustelun aikana. Joskus on tunne, että en ymmärrä jotain uutta asiaa niin helposti kuin olettaisi. Hukkaan kyllä tavaroita aika lahjakkaasti ja sitä on tapahtunut viime aikoina turhan usein.
- LL
Aivovamman saanti ei edellytä suinkaan tajuttomuutta.
- 19
Mitenhän toi rusahduksen kuuluminen iskun jälkeen. Olettaisi kuitenkin, että "jotain tapahtui" ja siitä näkyisi joku jälki?
- Joskus parempi
Itse olin auto-onnettomuudessa kymmenen vuotta sitten sain kovat tällin päähän niin että päänahka repesi ja olen ollut useita minuutteja tajuttomana. Kaikki testit tehtiin silloin ja oli ihan ok. Mutta nykyään on tullut kaiken laisia ongelmia väsyn nopeasti hieman motiriikassa ongelmia yms.
moi olin maaliskuu9pv vuos sit kolaris auto tuli päi lensi tuulilasii ojaa päälleni tajuttomuus sekava joten ehkä tajuttomuus merkkaa aivovammaa luulisin urpo ajo päi vaik mul oli heijastinliivi koira selvisi muistan ojas olin päälläni heräsin ku mua kiskottii yritin noust mu laitettii istuu nosto paareil sit pimeni heräsin sairaalas nyt o tullu kasa vaivojja tasapaino häiriö josta kärsin edellee oksettaa heiluttaa tikattii pää ja säären ruhje nytki heilun oon jopa kaatunu meiä sisäl minust aika haitta täst tuli ohjattu fysioterapiaa ja toimintaterapiaa jos haluut lisää kirjottele [email protected]
- Bulloc
Aivovamma ei nykytutkimuksen valossa vaadi tajuttomuutta. Myöskään tt tai mri kuvissa ei välttämättä näy mitään, varsinkin jos ne tehdään vaikkapa 1 kk onnettomuuden jälkeen. Myöskin lääkärit voivat tulkita kuvia väärin. Mri kuvauksesta voi löytyä muutoksia, joita tt kuvissa ei näy.b
- Kallovammoja
Olin 4 kk sitten onnettomuudessa, jossa tuli kallovammoja ja jokunen luun murtuma. Luun murtumat on hoidettu. Kallovammojen hoito on mielestäni kovin hidasta ja vähäistä. Myöskään siitä tiedottaminen potilaalle ja omaiselle ei ole onnistunut ollenkaan. Minulle luvattiin sairaalassa, että intensiivinen kuntoutus alkaa pian. Mitähän se on? Ei ainakaan viikon kuluttua alkavaa neuropsykologin tapaamisistuntosarjaa, 10 x 60 min. Tuollainen ei riitä mihinkään, vaikka onhan tuotakin odotettu, joten siinä mielessä kai hyvä, että edes jotain tehdään. Mielestäni tällaisissa vammoissa tulisi potilaalle antaa esim. vertaistukea ja paljon tietoa siitä mitä on odotettavissa. Tiedän, että toipuminen on yksilöllistä, mutta esim. sairaalasta kotituessa olisi hyvä saada edes yksi A4-lappu, jossa kerrottaisiin esim. väsyvyysoireistosta, vammojen vaikutuksesta muistiin ja mielialaan jne.Nyt tietoa saa etsiä mistä kukin parhaaksi näkee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464