Ostanko suosiolla toisen lipun?

tapsu55

Vedinkö vaihdon liian kireälle?
Dragon Airin lento laskeutuu 10 joulukuuta Manilaan 19:55.
Lippu siis ostettu Helsinki-Manila Finnairilta, jatklento Manila-Cebu eri lipulla.
Bookasin ja maksoin jatkolipun Manila-Cebu lähtö 20:50, Cebu Pasific, aikaa vaihtoon siis 55 minuuttia.
Täytyy hakea laukku, mennä immigtation ja turvatarkastuksen läpi ja vielä Cebu Pasificin tiskille.
Seuraavalle lennolle, lähtö 22:40 saisi alennuslipun nyt 28 eurolla.
Hongkongissa minulla on vaihtoaikaa noin 2,5 tuntia.
Suostuvatko Cebu pasificin tiskillä vaihtamaan tuon lennon myöhempään, kyseessä on on maksettu meno-paluulippu.
(Ja informoivatko minusta Manilaan?)
Jos jätän lipun oston tuolle myöhemmälle lennolle Hongkongiin tai Manilaan, se maksaa noin 40 euroa, ja lippu nyt alennuksella 28.
Kysymys ei ole kovin suurista summista.
Olisiko helpoin ostaa tuo halvempi lippu heti? :O)
Netissä lippu vaiihdetaan, mutta siinä ei ole järkeä, koska rahoja ei saa takaisin ja joutuu vielä maksamaan uudenkin lipun.

9

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      55 minuttia ei riita missaan tapauksessa vaihtoon Manilassa. Dragon Air on terminaali ykkosessa ja Cebu Pacific Terminaali kolmosessa, eli joudut vaihtamaan terminaalia taksilla. Jo pelkastaan laukun saaminen Manilassa kestaa 20-40 minuuttia ja tuon paalle pitaisi hoitaa immigration, tulli, siirtyminen toiseen terminaaliin, terminaali kolmosen turvatarkastus, Cebu Pacific check-in, toinen turvatarkastus ja kavely portille. Minimissaan 2 tuntia.

      Tuo reititys Helsinki - Hong Kong - Manila - Cebu on vahan kummalinen jos sinulla ei ole muuta asiaa Manilaan kuin valilasku. Hong Kongista paasee usealla yhtiolla suoraan Cebuun. Suosittelen vaihtamaan lipun etukateen myohemmalle lennolle. Cebu Pacific ei saa sinusta tietoa etukateen, eli eivat tieda etta olet tulossa Hong Kongista koska lennat eri yhtiolla.

      • Kiitos vastauksesta, noin minä arvelinkin sen menevän Manilassa, tuli ostettua vähän hätäisesti tuo lippu;O)
        Seuraava lento lähteekin sitten vasta 2240, jolloin vaihtoaikaa 2h 45min
        Yritin vaihtaa lippua Cebu Pasificin sivuilla, mutta eipä tuo kannata.
        Menin tunnuksilla sivuille ja palstalle change flight.
        Vanhasta meno-paluu lipusta ei saa mitään takaisin, ja päälle lätkäistään cancel/change fee, joten uuden lipun hinnaksi tulee noin 90 euroa.
        Suostuiskohan ne vaihtamaan Hongkongissa Cebu Pasificin tiskillä pelkän menolipun myöhisempään lentoon?
        Helpoin konsti taitaa edelleen olla ostaa uusi menolippu...
        Tuo reititys johtuu siitä, että se oli ylivoimaisest nopein lento, menolento Hki-Manila 14h 15 min ja paluu 15t 30min, hinta kohtuullinen 968 euroa.


    • Cebusta

      Viime syksynä aikaistin lentoani tänne Suomeen Cebusta ja onnistui hyvin Cathay Pacificin toimistossa Cebu Mactan airport ja maksoi 50 euroa (maksu euroina sanoi virkailija).

      • Ja ratkaisin ongelman ostamalla menolipun 2240 lähtevään koneeseen.
        Rahaa meni 26,66 euroa, oli vielä tarjouksessa.
        Että pienet oppirahat sai maksaa ;O)


    • Cebusta

      Minäkin menen Cebuun, kun vaimolla on niin kova koti-ikävä. Kolme viikkoa ollaan ja Cathaylla, niin ei tarvi laukkuja edestakaisin. Kestäähän se matka ja varsinkin paluu (32h) mutta meillä on aikaa. Tullaan jo takaisin, kun sinä lähdet.

      • Lennät ilmeisestii tuon Hki-Milano-Hkg-Cebu pätkän.
        Minun lentopäivilläni lippu tuolle reitille olisi maksanut noin 1300 euroa, ja hirvitti juuri tuo takaisintulo, 32 h.
        Mutta Cathay on kelpo yhtiö, ja palvelu viimeisen päälle.
        Balicasag on ihan oikeassa, olisin päässyt esim airphilexpressilä suoraan Cebuun, mutta odottamista Honkkarissa olisi tullu 15:30-19.25, noin neljä tuntia, joten buukasin liput Finnairilta nopealla lennolla Manilaan, ja sieltä jatkolento.
        Cathay Pasific oli taas niin tolkuttoman kallis, 453 euroa Hkg-Cebu-Hkg, että mieluummin kierrän Manilan kautta.
        Cebusta lennän seuraavana päivänä Davaoon, jossa meinaan olla Samal Islandilla aluksi ainakin 9 päivää.


    • Cebusta

      Oho, kylläpä pomppas tuo hinta ylös, kun meillä n. 800 euroa. Joulun ja uuden vuoden pintaan kysyntää enempi!
      Joo, mä vitkuttelin tuon lipun oston kanssa ja niin oli mennyt nopeampi paluumatka. Kyllä se 32h vaimon kanssa mukavasti menee, mutta yksin tuntuis pitkältä. Hong Kongissa yli 9 h ja Milanossakin yli 4h. Toivottavasti euron kurssi nousee, nyt vain 54 pesos.

      • Kannattaa noita promohintojakin tarkistaa. Taisi tulla oma ennätys lipun halpuudessa, lento Cebu-Davao kustansi 816 php, joka tekee noin 15 euroa.
        (Airphilexpress).
        Oletteko käyneet näillä saarilla: Malapasqua, Bantayan ja Camotes?
        Ostin vain menolipun Davao Cityyn ja varasin 9 päiväksi hotellin Samal Islandilta ja lomaa on kolme viikkoa, enkä ole päättänyt, missä viettäisi loppuloman.
        Sukeltaa en osaa, mutta tykkään kyllä kalastaa ja snorklata.


    • Cebusta

      Ei ole tullut käytyä saarilla, vaikka ei olisi pitkä matka ferryllä. Vaimon serkku on töissä Moalboal-nimisessä rantapaikassa Cebun-saarella ja on useasti sinne kutsunut ja luvannut alennuksia, mutta käymättä on jäänyt, ehkä siksi etten ole rannalla makoilevaa sorttia ja matka sinne julkisilla on kuuma ja töyssyinen.
      Pari vuotta sitten, kun en vielä tuntenut nykyistä vaimoani, asuin viikon verran erään nettituttavani perheessä ja se oli varsin mielenkiintoinen kokemus. Sai aitiopaikalta seurata perheen elämää aamusta iltaan.
      Promolla olemme matkustaneet Cebusta Manilaan Cebu Pacificillä, mutta yleensä ne on kaikki myytyjä, tai niitä on vain vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      79
      1525
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1004
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      912
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      902
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      139
      674
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      74
      633
    Aihe