Pari juttua

000000

Aloitan auringosta. Miksi ihminen on kehittynyt pystykävelijäksi ?... koska luonnosta saalistamisen/keräämisen (horisontaali) sijaan olemme suuntautumassa (suuntaamassa huomiotamme) kaiken lähteeseen: aurinkoon (vertikaali).
Hengen maailmassa ei ole etäisyyksiä ja olemmekin tiedostamattamme astraalikehossamme yhteydessä tuohon tulipalloon (joka vain vihjaa aineellisille silmillemme ja tuntoaistillemme mikä sen todellinen luonto on) http://en.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku ...Ei olekkaan sattumaa että kaikkialla maapallolla pyhien kuvissa, paistaa pään takana: aurinko.. se ei vain symbolisoi valaistuneisuutta vaan vihjaa (ehkä taiteilijat eivät ole tiedostaneet syvempää merkitystä tehdessään kuvaa) auringon todella olevan jotain joka on päähän yhteydessä (kruunuchakra). Myös mystikoilla on kokemuksia pyhästä tulesta joka puhdistaa sielua ja ruumista rankallakin tavalla (kiirastuli) ennen kuin palaa
"kirkkaasti" (tämä tuli on siis näkymätöntä mutta todellista) puhdistetussa olennossa. Aurinkoa ei ole syyttä palvottu jumalana, se onkin jonkinlainen jumalan silmä/suu josta mittaamaton tietoisuutemme virtaa "alas" materiaan, isästä/äidistä poikaan.. ihmisen päästä muotoutuu valaistumisessa graalin malja auringolle, joka alkaa kantaa alkemistista viisasten kiveä kuin lasta, koska tämä on se syntyminen uudestaan ylhäältä, josta raamattu puhuu. Se mikä tahdotaan piilottaa, on usein aivan näkyvillä. Meidän ei ehkä haluta tietävänkään tätä suhdetta aurinkoon joka on äiti/isämme, koska se vapauttaisi meidät niin monesta asiasta. Paljon verhoutuu symboliikkaan ja allegorioihin esim. Pääkallopaikka on myös pääkallo joka kuoleman symbolina on kaikkialla ja Kristus/aurinko sen keskelle ristiin (vanha aurinkosymboli) naulittuna... keskelle
koska yhdistämällä vasemman ja oikean (vastakohdat) luot ykseyden ja kallossasi syttyy totuuden lamppu/liekki/valo... se on kaita kultainen keskitie aivoista aurinkoon.

Tälläisen heräämisen vastustaja on kylmä psykopaattinen sielunimijä "ihmis" tajunnan osa joka jakaa saman kollektiivisen tajuntamme, mutta on siinä saarekkeena jonka asukkaat pelaa ehkä jopa (osittain tietoisesti) samaa peliä kuihduttaakseen ihmisiä tässä tyhjyydessä, imien voimaa sieluihinsa muista ihmisistä...koska etäisyyksiä ei ole...koska välissä on vain tyhjyys...koska jotkut tekevät mitä tahansa...ilman empatiaa.

Kaikki peilaa kaikkea, kaiken voi nähdä kaikesta, maailma on ikkuna tai lasipöytä, kyseenalaista kaikki.

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palava Pensas

      Raamattu peilaa ihmisyyttä ja Jumalaa.
      Kannattaa tutustua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe