Pari juttua

000000000000

Aloitan auringosta. Miksi ihminen on kehittynyt pystykävelijäksi ?... koska luonnosta saalistamisen/keräämisen (horisontaali) sijaan olemme suuntautumassa (suuntaamassa huomiotamme) kaiken lähteeseen: aurinkoon (vertikaali).
Hengen maailmassa ei ole etäisyyksiä ja olemmekin tiedostamattamme astraalikehossamme yhteydessä tuohon tulipalloon (joka vain vihjaa aineellisille silmillemme ja tuntoaistillemme mikä sen todellinen luonto on) http://en.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku ...Ei olekkaan sattumaa että kaikkialla maapallolla pyhien kuvissa, paistaa pään takana: aurinko.. se ei vain symbolisoi valaistuneisuutta vaan vihjaa (ehkä taiteilijat eivät ole tiedostaneet syvempää merkitystä tehdessään kuvaa) auringon todella olevan jotain joka on päähän yhteydessä (kruunuchakra). Myös mystikoilla on kokemuksia pyhästä tulesta joka puhdistaa sielua ja ruumista rankallakin tavalla (kiirastuli) ennen kuin palaa
"kirkkaasti" (tämä tuli on siis näkymätöntä mutta todellista) puhdistetussa olennossa. Aurinkoa ei ole syyttä palvottu jumalana, se onkin jonkinlainen jumalan silmä/suu josta mittaamaton tietoisuutemme virtaa "alas" materiaan, isästä/äidistä poikaan.. ihmisen päästä muotoutuu valaistumisessa graalin malja auringolle, joka alkaa kantaa alkemistista viisasten kiveä kuin lasta, koska tämä on se syntyminen uudestaan ylhäältä, josta raamattu puhuu. Se mikä tahdotaan piilottaa, on usein aivan näkyvillä. Meidän ei ehkä haluta tietävänkään tätä suhdetta aurinkoon joka on äiti/isämme, koska se vapauttaisi meidät niin monesta asiasta. Paljon verhoutuu symboliikkaan ja allegorioihin esim. Pääkallopaikka on myös pääkallo joka kuoleman symbolina on kaikkialla ja Kristus/aurinko sen keskelle ristiin (vanha aurinkosymboli) naulittuna... keskelle
koska yhdistämällä vasemman ja oikean (vastakohdat) luot ykseyden ja kallossasi syttyy totuuden lamppu/liekki/valo... se on kaita kultainen keskitie aivoista aurinkoon.

Tälläisen heräämisen vastustaja on kylmä psykopaattinen sielunimijä "ihmis" tajunnan osa joka jakaa saman kollektiivisen tajuntamme, mutta on siinä saarekkeena jonka asukkaat pelaa ehkä jopa (osittain tietoisesti) samaa peliä kuihduttaakseen ihmisiä tässä tyhjyydessä, imien voimaa sieluihinsa muista ihmisistä...koska etäisyyksiä ei ole...koska välissä on vain tyhjyys...koska jotkut tekevät mitä tahansa...ilman empatiaa.

Kaikki peilaa kaikkea, kaiken voi nähdä kaikesta, maailma on ikkuna tai lasipöytä, kyseenalaista kaikki.

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hv

      Tyhmä. Koirakin on ihmistä nopeampi kun se tajusi kehittyä nelijalkaiseksi.

      Ja veikkaanpa että sinä et saisi edes hiirtä kiinni nurmikolla.

      • Seppppo

        Ei ole kyse nopeudesta, vaan hengen välittömyydestä "tyhjyydessä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      204
      3552
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3210
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe