Eli 7kk Chihu pentumme suorastaan terrorisoi kotiamme joka päivä.
Pennulla on turhan iso imago ja sen kyllä huomaa.
Ja taipumusta pomotella. (Ja kyseessä on uros)
Ongelma 1
Olemme opettaneet Chihuamme sisäsiistiksi ja oppi sanomalehden idean noin 1-2 viikossa. Samoin ulos pissaamisen.
Saapumisestaan asti koralla oli taipumus pissata matolle joka kerta sellaisen nähdessään. Totta kai otimme matot jokisikin aikaa pois, mutta eihän omassa kotonaan tarvitse asua kuin navetassa. Koiran tiloista otettiin matot pois ja rauha maassa. Mutta himo mattojen pissimiseen säilyi ja joka kerta, kun pahvi/portti viritelmä jäi hetkeksikin auki, tulos oli pissat matolla.
Plus matto on niin raskas ja iso ettei sitä voi pesukoneeseen laittaa saatika käsipestä. Ja matto ei ollut ilmainenkaan..
Nyt olemme yrittäneet tarkemmin vahtia koiraa, ja kun ei taaskaan auttanut ostimme juoksupöksyt , koira irrotti ne protestina heti pois (mitenköhän?)
ja pissasi sanomalehden vierelle, ähäkutti ilmeellä.
Koirastamme näkyy, milloin se tietää tekevänsä väärin. (sain yhdesti kiinni itse teosta)
Näin koiran "luikku" ilmeen..
Myös korvat ovat luimussa nojautuneena taaksepäin ja koira on hädissään " ehdinkö" ilmeellä.
Alkanut vasta hiljattain pikkuisen merkkaamaan, mutta pissa ongelmat oat jatkuneet jo kauan
Ongelma 2
Koira haukkuu kuin hullu, jos laitamme oven hetkeksikin kiinni. Harjoittelimme koko kesän yksin oloa ja jne. Koiralle jätettiin meistä hajuja, mukavaa tekemistä ja lempiluu ja radio päälle. Ei auttanut, haukkui vaikka 2h putkeen eikä hiljentynyt, kun yritimme " tulemme sisään vasta, kun on hiljaista" menetelmää.
Seuraavaksi kokeilimme vesipulloa.. Auttoi ja toisinaan ei. Hiljensi koiran hetkeksi, mutta kohta se taas alkoi. Ostimme yli kalliin sitruunapannan joka toivon mukaan auttaisi.
Koira saa pannan jotenkin niin löysäksi ettei osu, ilmeisesti rapsuttamalla.
Nyt kun työt ja koulut alkoivat koira nukkuu 8-12 ja haukkuu hullunlailla sen jälkeen.
Mikään ei tunnu auttavan.
Nyt koira on myöskin keksinyt, ettemme saa katsoa rauhassa televisiotakaan.
Apua kiitos!
Chihuahuan pentu terrorisoi kotiamme! Auttakaa olkaa kiltit!
4
419
Vastaukset
- _suffeli_
Lähtisin liikkeelle vanhalla keinolla, eli koiran huomiointia vähennetään roimasti. Sille annetaan huomiota vain kerran pari päivässä ja silloinkin ihmisten aloitteesta. Koiran kanssa ei esimerkiksi leikitä silloin, kun se haluaa. Ihminen päättää, milloin on leikkiaika.
Nyt koira määräilee pissaamalla, haukkumalla ja estämällä television katsomisen. Se siis selvästi johtaa teidän perhettä eikä tottele kieltojanne.
Jos omat koirani sikailevat, vähennän hetkeksi huomiota, niin alkaa taas kiinnostaa minun sanomiseni.
Suosittelen tutustumaan tähän sivustoon: http://www.koiraneuvola.fi/keskustelu/ - 20+19
Pissaongelmaan: pallit pois.
- chihu 6v
Suosittelen myös pallien poistoa. Meillä loppui sisälle merkkailut samantien, kun pallitkin läx.
- tiuhti ja viuhti
Miten voi mailman pienin koira ottaa pomon paikan?
Olisko nyt aihetta katsoa peiliin?
Ei pahalla, mutta kyllä chihukin pitää kouluttaa. On vaan pienikoinen, mutta iso egoinen.
Meillä kaksi chihua. Otettiin sakemannin kuoltua ja ihan samat koulutukset (tottelevaisuus yms.) Koko on vaan pienempi. Eikä meidän uroksia ole leikattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p867119Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576188Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583543Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293279Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911771Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171498Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181226- 601223
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11130Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11107