Onko asiaan perehtyneillä hyviä vinkkejä kuinka saada ei talviasuttava mökki pidettyä asiallisesti ettei se haise keväällä homeelle. Ymmärrän että sähköllä voi lämmittää mutta harvassa tönössä se lämpö ei oikein pysy ja luulen että tulisi mielettömän kalliiksikin, en tosin ole kokeillut. Peruslämmön pitämisestä puhutaan mutta mikä se on käytännössä. Oisko jostain tuulettimesta apua? Kertokaa jotka olette viisaampia ja kokeneempia, mummun tiedot hatarat ja rahapussi pieni.
Kesämökin talvehtimisen ongeelmat
anne09
3167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä pidetään peruslämpö lämpöpattereiden avulla. 5 asteessa se taitaa huidella, läpi talven.
Ovi on sen verran kiero, että yläpäästä falskaa kohta toista senttiä. Pistetään tilkettä ynnä muuta. Ehkä ensi kesänä vaihtuu koko ovi?
Talvella siellä tuoksuu... kirpeälle, vähän ehkä ummehtuneelle.
Keväällä pölyiselle, tunkkaiselle / ummehtuneelle. Mutta ei missään nimessä homeiselle.
Asiaa helpottaa ettei ole talviasuttava. Ei tule käytyä mökkiä lämmittämässä talvella.
Minulla melkein talviasuttava villoineen ja höyrysulkuineen. Tein kaksi virhettä: Laitoin höyrysulun lattiaan ja kävin talvella mökillä. Väliajat mökki oli kylmänä. Kuulemma jäähtymisvaiheessa kosteutta tiivistyi höyrysulun alla lattiaan, joka piti uusia 33 vuotta rakentamisen jälkeen.
Remontin jälkeenkin on huono haju. Ikkunat auki pärjäilee suksyn kylmetessä niin kauan kuin raaskii lämmittää tarpeeksi.
Räppänöitä auki mökissäsi ja ikkunat raollaan (jos on saderitilä). Toivottavasti on jyrsijäverkot rakenteessa ettei hiiret valloita mökkiä. Kaikki ruoka pois hiiren nenään tuoksumasta.
Puuliiteri ei homehdu, kun tuulee läpi eikä ole höyrysulkuja.
38 vuoden mökkeilykokemuksella sanon ettei moiseen pitäisi ryhtyä. On loputon työ ja rahanmeno.
Sähköllä meillä on lämmitetty vuodesta -95. Rakennus on n. 6 x 6 metriä ja puoliksi 2-kerroksinen, toinen puolikas on ylös asti auki. Jotain 170 - 180 kuutiota siis varmaan tai vähän alle ja lisäksi toinen saunarakennus, jossa pesuhuoneessa myös lämpö päällä vesijohtojen ja viemärin takia.
Sähköä täällä Itä-Suomen pakkasissa (jossa välillä jopa yli -30°C) on mennyt vuodesta riippuen 4000 - 8400 kWh vuodessa. Rahassa taitaa vastata n. 600 - 1200 euron laskua. Mutta mökki ei kyllä sitten haise yhtään millekään, eikä lankkulattia ole pahemmin rakoillut, tai mitään muutakaan tapahtunut.
Meillä on siis peruslämpö n. 5 - 7 astetta, joskus oli vähän liikaakin, mutta joskus on vähän vaikea saada ihan tarkasti asettumaan kohdalleen. Viikon-parin välein pitää käydä paikan päällä tarkistamassa tilanne. Talvikäyttö on myös helpompaa, kun aina on lämpö valmiina, eikä tarvitse lämmittää niin paljoa takalla (varaava), eikä vastaavasti niin suurta jäähtymistäkään pääse tapahtumaan käyntien jälkeen.