Uusi vuosi Pariisissa

Pariisitar

Olen menossa ystävieni kanssa vaihtamaan vuotta Pariisiin. Olisi mukavaa kuulla, missä pariisilaiset juhlivat vuoden vaihtumista? Onko Pariisissa (esim. Eiffelillä) ilotulituksia? Ravintolat ovat varmasti tuolloin täynnä, joten pöytävaraus olisi hyvä tehdä etukäteen? Kaikki vinkit otetaan kiitollisina vastaan!

4

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chattonen

      Aika monet pariisilaiset ainakin minun tuttavapiirissäni pakenevat Pariisista maakuntiin tai sitten viettävät iltaa kotibileissä/illallisella jonkun kotona. Uusivuodenaatto houkuttelee kaupungille liikaa turisteja/häiriöporukkaa/ylipäänsä väkijoukkoja. Aika paljon väkeä kokoontuu esim. Champs Élysées'lle, siellä sitten kilistellään ja pussaillaan kun klo lyö 12.

      Uuden vuoden aattona ei ole ilotulitusta Pariisissa (poikkeus oli vuonna 2000).

      Pöytävaraukset kannattaa tosiaan tehdä hyvissä ajoin.

    • Tupu

      hei! minäkin olen menossa Pariisiin,mieheni kanssa, 29.12-1.1. Hieman jännittää,kun en ole koskaan käynyt. Olen tutkinut karttoja ja näitä keskustelupalstoja mielenkiinnolla. Lentokentältä on pitkä matka keskustaan, millä ajattelitte mennä sen matkan?

      • Pariisitar

        Hei! Riippuu tietenkin vähän missä hotelli on, mutta RER-junalla pääsee kätevästi lentokentältä kaupunkiin. Siitä sitten vaihtamaan metroon, joka vie lähemmäksi hotellia, mikäli se ei sijaitse RER-pysäkin läheisyydessä. Junat ja metrot ovat käteviä kulkupelejä Pariisissa.


      • Patisserie
        Pariisitar kirjoitti:

        Hei! Riippuu tietenkin vähän missä hotelli on, mutta RER-junalla pääsee kätevästi lentokentältä kaupunkiin. Siitä sitten vaihtamaan metroon, joka vie lähemmäksi hotellia, mikäli se ei sijaitse RER-pysäkin läheisyydessä. Junat ja metrot ovat käteviä kulkupelejä Pariisissa.

        Jos lentosi laskeutuu Charles de Gaullen lentokentälle, niin tutkin sen sivuja. Itse löysin sieltä parikin hyvää kulkuyhteyttä lähelle hotellia. RER-juna olisi mennyt aika lähelle, eikä metroa olisi tarvinnut käyttää. Päädyimme menemään Air Francen bussilla Montparnasselle, josta oli enää lyhyt kävelymatka hotellille. Bussi pysähtyi vain yhdellä asemalla ennen Montparnassea. Matka kesti tosin tunnin, mutta samalla sai katseltua ympärilleen, miltä Pariisi oikein näyttää. Kannattaa tutkia nuo lentokentän sivut ja valita paras vaihtoehto. Ja jos teille käy tuo Air Francen bussi, niin kannattaa ostaa saman tien meno-paluulippu. Siinä säästi jonkun euron.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1798
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1287
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1058
    Aihe