Eli mun haulikossa on etutukki halki. Olisko kenelläkää ideoita miten se sais korjattua mahdollisiman kestävästi? kiitos vastauksista etukäten!
Etutukki halki
Mettäpoju
14844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
jos veisit tussarin vaikkapa asesepälle?
Oletko uusavuton?
Onko ase Baikal?
juu ase on baikal ij12
Baikaleist aina sanotaan, että puutuet halkee.
Siksi kysyin :/
Parempi siis laittaa uusi tukki sepältä.
Liimasin Bostik:lla joskus takavuosina samanlaisen tapauksen. On kestäny toistaiseksi, tosin vähemällä käytöllä...
jos laitat liimaksi epoxia samaa jolla petataan aseiden tukkeja,,se kestää jos huolellisesti puhdistat pinnat,ja annat kuivaa rauhassa
Muistakaa että ette ainakaan kuuman uunin päälle laita märkää haulikkoa kuivamaan tai muuallekaan liian lämpimään paikaan kuten esim pannuhuoneeseen.
Puutukki kuivaa liian äkkiä ja liian kuivaksi, itseltäni halkesi uunin päälle unohtuneen haulikon takatulli varmistimen kohdalta, sattumoisin satuin olemaan uunin likellä kun kuului napsahdus, harmittihan se pirusti kun oli tarkoitus pitää vain hetki mutta se hetki venähti..no baikalin rihlakko oli ase mutta nou hätä, messinkipanta ympäri ja messinkiset ruuvit, hieman muotoiltu messinkipanta niin ei ollenkaan huonon näköinen, en edes kysellyt uutta, mitä maksaakaan uusi takatukki? takuutakin oli vielä puoli vuotta.
Pistin baikalin kuivumaan tuulikaapin patterin viereen. Toinen piippu päästi singahtavan äänen ja halkesi 30 sentin matkalta.
Minä taas pistin oman palalaikkani naapurin emännän jalkoväliin, hetken päästä kuului parahtava ääni kun piippu halkesi koko pituudeltaan.
Aseelle märän keikan jälkeen huolellinen putsaus esim öljyisellä rätillä ja kuivumaan ihan vaan huoneenlämpöön, kai se lain mukaan täytyis heti sulkea asekaappiin mutta saako tällaisessa tilanteessa käyttää maalaisjärkeä? mielestäni ei saa sillä laki on laki ja sillä ei ole mitään tekemistä maalaisjärjen kanssa.
Ainahan sitä voi porata asekaappiin mutaman sentin reiän ja asentaa siihen puhallin jotta ilam kiertää asekaapissa eikä märkä ase pääse ruostumaan.
Mulla on sähkökiuas asekaapissa, pysyy baikkalit lämpiminä.
Jos joku on rikki se kannattaa viedä korjaajalle.
Melko pässi...