mun poikarotta jäi yksin ku kaveria kuoli:/ nyt tarttis nopeesti sille kaveri hommata ku on menny tosi huonoon kuntoon jo..
oisko kellään rotanpoikasia myynnissä?
11
338
Vastaukset
- Sedä
Kannattaisiko ehkä kirjoittaa mistä päin Suomea olet ;)
- krisse1989
oon somerolta päin
- geh
Rotanpoikasia löytyy vaikka mistä myyntipalstoilta, kannattaa itsekin vähän katsella. Itse en ainakaan kasvattajana vastaa keskustelupalstoilla "OISKO KELLÄÄ ROTTII?"-viesteihin. Jos eläimen tahtoo, voi sitä itsekin hieman etsiskellä.
Aina voi lähteä tarjoamaan rottaa, mutta et ole esim. määritellyt aluetta mistä olet valmis hakemaan. Nythän voi tulla tarjoamaan joku Rovaniemeltä, eikä auta yhtään jos et ole valmis sieltä hakemaan.
Et kerro yhtään millainen koti siellä odottaa rottaa, et kerro minkä ikäistä eläintä etsit (aikuista, poikasta, vanhusta?)... Nyt ainoat tiedot mitä sinusta saa, ovat: asut Somerolla, olet mahdollisesti syntynyt -89, eli täysi-ikäinen, rottasi on huonossa kunnossa (miksi? Onko se sairas?) ja tarvitset rotan. - krisse1989
mun rotta on aina ollu kaverin kanssa ja nyt ku kaveri kuoli ni mun rotta ei oikeen ees syö:/ en tiiä pitäiskö sille hankkii se kaveri,kurja tota kuitenkin on kattoo ku toinen vaan makaa eikä tee mitään:/
- Black rat
Hei, jos rottasi on jo iäkäs ja mahdollisesti sairas: käy eläinlääkärissä ja varaudu siihen, että kaveri saattaa joutua autuaammille juustomaille. Sairas rotta saattaisi tartuttaa uudet kumppanit :(
Jos rotta on TERVE, kaksi nuorta poikaa voisi sopia seuraksi. Virallisia kasvattajia löytyy Kesyrottayhdistyksen sivuilta:
http://www.kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=37 - Esko60
Kyllä rottien hankinta on ihan uskomattoman vaikeaa, mä sanon. Jos niitä uskaltaa jossain kysellä tai olla kiinnostunut, niin joka kerta tulee tuo käsittämätön moraalisaarna. Vähän ahdistavaa on, kun kuitenkin vastuuntuntoisetkin ihmiset eläimiä etsii. Kaikki ei ole alaikäisiä tai hetken mielijohteesta liikenteessä olevia. Meilläkin kuoli tässä hiljattain rotta (pitkän sairauden seurauksena, josta ei toipunut hoidosta huolimatta) ja oireeton sisko jäi yksin. Nyt on edessä kaverin metsästys, mutta ei ole niin helppo löytää amatöörinä (lue: asiakkaana!) näitä, kun ei voi liikkeestä kävellä hakemaan, jos haluaa seurallisen ja kasvattajien asenne on vähän ihmeellinen, eikä motivoi heitä lähestymään. Eksyin tänne, kun etsin järkevän tuntuista, vastuullista ja asiakaslähtöistä myyjää läheltä. En löytänyt.
- poikasista..
Suosittelen kesyrottayhdistyksen kasvattajia, ennemmin kuin joitain satunnaisia keltaisenpörssin "pennuttajia".
Ei ainakaan ne yhdistyksen viralliset kasvattajat keiltä itse olen rottia hankkinut, ole olleet minua kohtaan "asenteeltaan ihmeellisiä".
mm. tuolta poikasvälityssivustolta kannattaa katsella: http://www.kesyrottayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=2 - 5+18
Asiallisia vastauksia täällä!
En minäkään möisi poikasia sellaiselle, jonka "huonokuntoinen" rotta tarvii kaverin. Jos sekin on sairas, poikasetkin sairastuvat. Paikkakunta ja millainen koti kannattaa myös mainita.
Kyllä KSEYn kasvattajilta saa poikasia ja ainakin oma eläinkauppani tekee yhteistyötä erään paikallisen kasvattajan kanssa. Että kyllä liikkeestäkin VOI saada seurallisen.
Ensimmäisestä rottaparistani (siskokset) toinen kuoli n. 2,5 vuotiaana eikä toinen kärsinyt siitä NOIN kovasti, halusi tietysti olla enemmän kanssani.- Sedä
Mulla ainakin yksin jäänyt rotta selvästi masentui. Ei tehnyt paljon mitään ja oli kai peloissaan koska oli ihmisillekin vähän aggressiivinen (se oli tosin aina vähän arka eikä osannut hakea ihmisiltä huomiota kunnolla). Mutta kun sain uudet poikaset, se kipitti niiden perässä vapaana muuttui entiselleen :)
Mulle kasvattajat on olleet tosi mukavia, harmi jos muilla on huonompia kokemuksia. - tietoa vailla
Sedä kirjoitti:
Mulla ainakin yksin jäänyt rotta selvästi masentui. Ei tehnyt paljon mitään ja oli kai peloissaan koska oli ihmisillekin vähän aggressiivinen (se oli tosin aina vähän arka eikä osannut hakea ihmisiltä huomiota kunnolla). Mutta kun sain uudet poikaset, se kipitti niiden perässä vapaana muuttui entiselleen :)
Mulle kasvattajat on olleet tosi mukavia, harmi jos muilla on huonompia kokemuksia.hei! oisko sulla joku kasvattaja mulle. oon ajatellu rotan hankkimista jo kauan. kaikki varusteet ym. hankittu mutta se rotta onki sitten eri asia.
- Sedä
tietoa vailla kirjoitti:
hei! oisko sulla joku kasvattaja mulle. oon ajatellu rotan hankkimista jo kauan. kaikki varusteet ym. hankittu mutta se rotta onki sitten eri asia.
Ekaksi kannattaa katsella viralliset kasvattajat läpi täältä:
http://kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=37
Heiltä kannattaa kysellä saisivatko he poikasia kulkemaan lähemmäksi, jos itse asut kauempana. Omat rotat tuli Turusta kotiovelle Helsinkiin.
Kesyrottayhdistyksen jäsenet saavat ilmoitella poikasista täällä:
http://kesyrottayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=2&sid=c3bf941f70d8a63c83f9d0f9d05d6543
Lisäksi kannattaa googlettaa sun kotipaikkakunta (tai läheinen iso paikka) rotta. Tai jos kerrot missä asut, niin täälläkin voidaan ehkä auttaa.
Olethan tietenkin hankkimassa ainakin kaksi rottaa, koska ovat laumaeläimiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444288Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202744Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412502Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?851529Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161476- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965