Löytyykö kyseiseen kameramalliin uutta virtapiiriä
Canon EOS 300/300QD Vuodelta 2001
14
146
Vastaukset
- kerro meille
jos nyt ihan ensi alkuun selvittäisit itsellesi, mitä tarkoitetaan suomen kielen sanalla virtapiiri
- kieli solmussa
Suomen kieli on vaikea laji: esim tietokoneessa on virtalähde jne. Onko? Kielen mukaan kyllä, mutta...
- kerro meille
kieli solmussa kirjoitti:
Suomen kieli on vaikea laji: esim tietokoneessa on virtalähde jne. Onko? Kielen mukaan kyllä, mutta...
virtalähde ja virtapiiri on kaksi täysin eri asiaa
- älötwqjk
Viisastelijoita näyttää riittävän, mutta jos kamerasta on jokin virtapiiri riikki on se noin vanhana museo-/romutavaraa. Varaosia ei ole. Voi kuitenkin kysyä maahantuojalta/huollosta.
Laturia ei kamera tarvitse.- kerro meille
väärin - tässä nyt puhuttiin virtalähteestä, ei virtapiiristä:
"esim tietokoneessa on virtalähde jne. Onko?"
Kamerassa ei ole virtalähdettä - joten tarkennusta todellakin tarvitaan ennen kuin voi mitään neuvoja antaa
Tuollaiset älötwqjk antamat neuvot on täysin hyödyttömiä, koska emme tiedä vikaa. - ouiiwyru
kerro meille kirjoitti:
väärin - tässä nyt puhuttiin virtalähteestä, ei virtapiiristä:
"esim tietokoneessa on virtalähde jne. Onko?"
Kamerassa ei ole virtalähdettä - joten tarkennusta todellakin tarvitaan ennen kuin voi mitään neuvoja antaa
Tuollaiset älötwqjk antamat neuvot on täysin hyödyttömiä, koska emme tiedä vikaa.Siinä se taas nähtiin. Se koira....
"Löytyykö kyseiseen kameramalliin uutta virtapiiriä ?"
Ei löydy, mutta virtalähde löytyy.
https://www.google.se/search?q=3V CR2 lithium batteries&hl=fi&safe=off&client=firefox-a&hs=4ia&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=2idjUPaIN_DU4QTU8oDQDg&ved=0CHQQsAQ&biw=853&bih=560
Siinä niitä on jonossa. Ihan tavallinen paristo.
http://www.duracelldirect.fi/info/search.html?search=cr2 3v
Mutta minulla on ollut kamera, jossa virtapiiri oli rikki rikki. Silloin vielä varaosia sai.
Viisastelut sikseen.
- kerro meille
ei todellakaan ole kyse mistään viisastelusta:
Virtalähde voi tarkoittaa:
- Virtageneraattoria - piirielementtiä, jonka läpi kulkee aina sama virta kuormasta riippumatta (sähköopin termi).
- Elektronisen laitteen virtalähdettä, joka muuntaa verkkosähkön elektroniselle laitteelle sopivaksi, esimerkiksi tietokoneen virtalähde.
- Elektronista piiriä, joka muuttaa jännitettä eri tasoiseksi - esim. hakkuriteholähde
- Laboratoriomittalaitetta, jonka lähtöjännitettä ja maksimivirtaa pystyy säätämään. Esimerkiksi säädettävä laboratoriovirtalähde.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Virtalähde
Akku ei ole virtalähde
Paristo ei ole virtalähde- espoon näsä-esko
" Akku ei ole virtalähde Paristo ei ole virtalähde"
Onpas.
Paitsi jos on tyhjä.
Mitä on tyhjä?
Voiko mikään olla tyhjä?
- Jännitelähde
"...aina sama virta kuormasta riippumatta..."
Virtalähteitä on toki olemassa, mutta sana virtalähde lienee yksi väärinkäytetyimmistä sanoista. Kun yleensä puhutaan virtalähteestä, pitäisi oikeastaan käyttää sanaa jännitelähde:
(Ideaalinen) jännitelähde on aktiivinen komponentti, jonka lähdössä on aina sama jännite riippumatta siitä, kuinka paljon virtaa siitä otetaan. Käytännön jännitelähteissä otettavan lähtövirran suuruus vaikuttaa jännitteen suuruuteen, mutta ideaalisella jännitelähteellä jännite ei riipu virrasta (ideaalisen jännitelähteen lähtöresistanssi on nolla).
Ideaalisen virtalähteen lähdössä on taas aina sama virta lähtöjännitteestä riippumatta (ideaalisen virtalähteen lähtöresistanssi on ääretön).
Paristo ja akku ovat jännitelähteitä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paristo- espoon näsä-esko
" Käytännön jännitelähteissä otettavan lähtövirran suuruus vaikuttaa jännitteen suuruuteen"
Käytännössä emme siis ota virtaa?
Eikä mitään muutakaan.
- kerro meille
Niin ja sitten sellain, että kannataa kattoa aina vähän nimimerkkejä, että ketä täällä keskustelee:
aloittaja: APS
vastaajat: kerro meille, kieli solmussa, älötwqjk, ouiiwyru, Jännitelähde
Aloittaja itsehän ei puhunut mitään jännitelähteestä, virtalähteestä, akusta tai paristosta, joten emme edelleenkään tiedä, mikä aloittajan ongelma on noin niin tarkemmin.
Vaikka akku tai paristo olisi kuinka jännitelähde hyvänsä, ei virtapiiri ole kuitenkaan akku tai paristo.- kieli solmussa
Pistin tuon virtalähteen esimerkiksi suomen kielen koukeroista. Virran ja jännitteen lähde täällä sijaitsee todennäköisimmin loviisassa tai olkiluodossa, ei kenenkään kompuutterissa.
"joten emme edelleenkään tiedä, mikä aloittajan ongelma on noin niin tarkemmin."
Emme todellakaan ja noita virtapiirejä tuossakin kamerassa on tod. näk. useampia ja lisäksi semmoinen löytyy myös li-ion akusta.
Sitä miksi aloittaja kyselee tämmöisiä on hieman vaikea arvailla. Toimivan 300d: taitaa saada jo samaan hintaan kuin tämän mystisen virtapiirin. - espoon näsä-jaakkima
kieli solmussa kirjoitti:
Pistin tuon virtalähteen esimerkiksi suomen kielen koukeroista. Virran ja jännitteen lähde täällä sijaitsee todennäköisimmin loviisassa tai olkiluodossa, ei kenenkään kompuutterissa.
"joten emme edelleenkään tiedä, mikä aloittajan ongelma on noin niin tarkemmin."
Emme todellakaan ja noita virtapiirejä tuossakin kamerassa on tod. näk. useampia ja lisäksi semmoinen löytyy myös li-ion akusta.
Sitä miksi aloittaja kyselee tämmöisiä on hieman vaikea arvailla. Toimivan 300d: taitaa saada jo samaan hintaan kuin tämän mystisen virtapiirin." Toimivan 300d: taitaa saada jo samaan hintaan kuin tämän mystisen virtapiirin."
Koska tämä keskustelu on taas taattua suomi24-tasoa, kysyn, et mitä on virtatapiirin pyörteisyys?
- Canonisti minäkin
Virrasta viisastelematta, mutta mistä saa filmiä APS kameraan?
Jos haluat huollattaa kameran, niin JAS tekniikka on lähinnä paikka, josta kannattaa kysyä. Toinen, jolla voi sattumalta olla joku vanha varaosaraato hyllyssä, on Mustonen & Laine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272105
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221510Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis671189Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111109Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101107- 88972
- 17837
- 80829
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16741Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107681