Pariisin matkaajat hoi, kannattaako Pariisiin suunnata mielummin joulukuun alussa/puolivälissä vai tammikuun alussa? Tarkoitus olisi tehdä pidennetty viikonloppu (pe-ma) ja matka kuluisi lähinnä shoppaillen ja muutamalla nähtävyydellä käyden. Voisi kuvitella, että shoppailu on halvempaa vuodenvaihteen jälkeen? Toisaalta joulukuussa kaupunki näyttäisi varmaan ihanalta jouluvaloineen? Onko säässä paljon eroja?
Matkaan lähtee siis parikymppinen pariskunta, ja olen kerran käynyt kaupungissa aiemmin (viime kesänä).
Ottaisin myös mielellään vastaan hotellivinkkejä. Hakusessa olisi noin kolmen tähden hotelli hyvällä sijainnilla (= lähellä isoa metroasemaa). Ei tarvi olla mitään luksusta, mutta perussiisti kuitenkin. Internet pitäisi olla, mutta aamiaista ei tarvitse. Viimeksi majoituin riemukaaren vieressä, mutta tällä kertaa ei ole varaa niin tasokkaaseen majoitukseen.
Pariisi: joulu- vai tammikuu?
matkaaja
1
429
Vastaukset
- Chattonen
Alennusmyynnit ovat Pariisissa ensi vuonna 9.1. - 12.2., joten ihan tammikuun alkuun ei matkaa kannata suunnitella, jos aleshoppailla mielii.
Säässä ei ole joulu- ja tammikuun välillä mitään isoa eroa, se on lähinnä tuurista kiinni.
Lopulta valinta on ihan makuasia. Tammikuussa saattaa olla hieman vähemmän turisteja ja ryysistä ja hinnat hitusen edullisempia, mutta joulukuussa on kyllä jouluvalojen ja -koristeluiden ansiosta tunnelmallisempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204