Minulla on pari vanhaa ja arvoituksellista hopeakorua, sormus ja rintakoru (neula puuttuu) jotka ovat hopeaa, ei kuitenkaan leimoja. Tietäisiköhän kukaan miltä ajalta nämä ovat tai onko kellään samanlaisia? Solki on löytynyt sukulaisilta vanhan pohjalaistalon hirsien välistä, ja sormuksen on myös sukulaiseni joskus saanut, muuta en tiedäkään..Sormuksessa on spiraalit sivuilla ja mieleeni tuli jugend-ajan symboliikka, soljessa taas näkyy olevan hannunvaakuna peruskuviona. Alla kuvat:
http://aijaa.com/Pxf4Zr
http://aijaa.com/EKJERk
Olisin kiitollinen jos jotain näkemystä jollain viisaammalla olisi..
http://aijaa.com/Pxf4Zr
http://aijaa.com/EKJERk
Olisin kiitollinen jos jotain näkemystä jollain viisaammalla olisi..
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla on sama "ongelma" kun anopin korut päätyi meille enkä tiedä mitä ne on, sisältää sekä 40-50-60-luvun camee, hopea- ja kultakoruja, rannekello 40-luvulta, appiukon ampuma tai muita ihmeellisiä merkkejä, upeita kalvosinnappeja....jne.
Missä kaikenmaailman korut voisi arvioituttaa (asun pk-seudulla) ?
Mitään en niillä tee, mutta jos ne saisi vaikka rahaksi muutettua. Nettimyyntiinkään en voi niitä laittaa, kun ei mitään tietoa hinnoista saati korujen nimistä.