Tuon winexin kun saa ilmaisena lähdekoodina, niin voisitteko tehdä kaikille meille aloittelijoille / linuxia harkitseville palveluksen ja kertoa kohta kohdalta kuinka se käännetään toimivaksi ohjelmaksi.
Mielellään rautakangesta vääntäen ohjeistus suomeksi, tai linkki jossa käydään läpi vaihe vaiheelta tuo..
Lisäksi kysymys, että voiko winexillä ajaa windows ohjelmia paljonkin vai tarvitaanko välttämättä crossover office? Lähinnä msn messenger kiinnostaisi, tiedän että linuxille on vastikkeita joilla pääsee msn verkkoon kiinni, mutta tällöin yhteensopivuus kaikissa toiminnoissa ei ole kovin hyvä aitojen msn messengerin käyttäjien kanssa. Lisäkso office tietty ois myös kiva saada toimimaan (mikä ei taida onnistua kuin sillä crossover officella) ja pelejäkin kun sais pelailtua.. :)
Mikrobitissähän noita vaihtoehtoja käytiin läpi, mutta siiinä lähinnä esiteltiin keinot, ei kerrottu miten tehdä asia.. Ja etenkin nuo ilmaisvaihtoehdot kiinnostaisivat, eniten tuo winex koska siinä ymmärtääkseni direct-x tuki toisinkuin winessä ja yhtäaikaahan nämä kaksi eivät voineet koneella olla?
Jos joku viitsisi nähdä vaivaa ja kertoa meille tyhmemmille niin luulisin että meitä kiitollisia olisi useampiakin..
Mielellään rautakangesta vääntäen ohjeistus suomeksi, tai linkki jossa käydään läpi vaihe vaiheelta tuo..
Lisäksi kysymys, että voiko winexillä ajaa windows ohjelmia paljonkin vai tarvitaanko välttämättä crossover office? Lähinnä msn messenger kiinnostaisi, tiedän että linuxille on vastikkeita joilla pääsee msn verkkoon kiinni, mutta tällöin yhteensopivuus kaikissa toiminnoissa ei ole kovin hyvä aitojen msn messengerin käyttäjien kanssa. Lisäkso office tietty ois myös kiva saada toimimaan (mikä ei taida onnistua kuin sillä crossover officella) ja pelejäkin kun sais pelailtua.. :)
Mikrobitissähän noita vaihtoehtoja käytiin läpi, mutta siiinä lähinnä esiteltiin keinot, ei kerrottu miten tehdä asia.. Ja etenkin nuo ilmaisvaihtoehdot kiinnostaisivat, eniten tuo winex koska siinä ymmärtääkseni direct-x tuki toisinkuin winessä ja yhtäaikaahan nämä kaksi eivät voineet koneella olla?
Jos joku viitsisi nähdä vaivaa ja kertoa meille tyhmemmille niin luulisin että meitä kiitollisia olisi useampiakin..
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos tuoho joku kertooski vastaaukse nii voisiha määki vaihtaa koko windowssin linuxiin jos tuo kerta tuolleen toimii mit kuvittelen
Linuksiin löytyy aivan omiakin messengerejä, jotka ovat täysin yhteensopivia windowsin vastaavien kanssa. Esim dMSN on hyvä mese-versio linuxiin, ja käytän sitä itsekkin. Sen voi ladata ainakin osoitteesta www.dmsn.nl ja asennus onnistuu pääkäyttäjän puolella antamalla komento "sh Setup.bin" hakemistossa, johon latasit tiedoston....WineXstä ohjeita myöhemmin...
Juu tiedän että linuxiin löytyy myös omia ohjelmia joilla pääsee meseen, mutta itse kun aikanaan kokeilin mm amsn:ää niin eipä esim web-kamera oikein pelittänyt en muista oliko mahdollisuuttakaan. Myöskin mikki taitaa olla vaikeampi saada toimimaan noiden välillä jos siihenkään sitten oli edes tukea.. Tuosta dMSN:stä en itse tiedä.
En kuitenkaan ole missään vaiheessa päätynyt poistamaan linuxia vaikka nyt ei ole koneessa aikoihin ollut, sen teki IBM:n "dethstar" joka päätti tähdenlentonsa eli kovo meni rikki. No uushan toki on ollut kauan mutta kun ei jaksanut heti asentaa linukkaa niin on jäänyt asentamatta pidemmäksi aikaa..
Nyt mietinkin kun systeemi alkaa olla formatointia vaille (winukka tahmailee) että tuliskohan pelkällä linuxilla toimeen jos tekis radikaalin ratkaisun..
Ja entä onko linuxille parempaa DC korviketta kuin dcgui_qt? Ja entä jos winukan säilyttää rinnalla niin onko DC yhteensopivaa ohjelmaa jolla voisi jatkaa keskeneräisiä latauksia myös linukan puolella ja taas päinvastoin ja antifrag toiminto ois kyllä mukava myös.
Entä jos winexillä (nyk kai joku cedeon 4.0 tjtn)
saa DC :n toimimaan linuxsissa niin mitenhän sillä saa selattua asemia joille tallentaa imuroinnit, näkyykö DC :lle vaan windows-osiot?
dMSNssä en ole kerinnyt testata webkameran löytyvyyttä...katsotaan löysyitikö sekin jossakin vaiheessa. Dc ohjelman toimivuudesta ja linux versioista minulla ei ole tietoa, sillä asensin sen itse windowsiinkin vasta about viikko sitten. Itsellänikin on kone sekoillut monesti jonka johdosta linux on pitänyt laittaa uusiksi. Nyt päätin itsekkin ruveta testaamaan sitä, kuinka hyvin nämä windows ohjelmat toimisivat linuxissa ja olen itse asentanut kaikki tarvittavat jutut juuri näiden samojen ohjeiden mukaan, mitä olen tänne kirjoittanut, joten niiden pitäisi olla toimivia xP
uskoisin että Dc näkyisivät "vain" sille winessä määritetys asemat, jotka siis vastaavat jotain linux kansioita, mutta fat-asemat saa kyllä näkymään sille pienellä muokkauksella, ja ntfs asemat kääntämällä kernelistä oman version (jos haluaa kirjoittaakkin sinne dataa)
Mut katsotaan noita sitten päivällä lisää kun on saanut vähän nukuttuakin xP
Täs on "aika" tarkat ohjeet, suorita nämä pääkäyttäjänä:
1. Asenna koneeseesi cvs-paketti. (Esim. Mandrakessa mene pakettienhallintaan ja laita hakusanaksi cvs, niin löytyy sopivia paketteja, kysy lisää jos et tajua)
2. Lataa netistä tarvittava scripti osoitteesta http://www.horae.dti.ne.jp/~gotoh/dist/cvschroot/cvschroot
Tallenna kyseinen tiedosto hakemistoon /usr/sr
3. käynnistä konsoli(pääte, komentotulkki, rakkaalla lapsella on monta nimeä) ja siirry kyseiseen hakemistoon seuraavilla komennoilla:
cd /
cd usr/src
4. Kirjota seuraava komento:
sh cvschroot -d /usr/src :pserver:[email protected]:/cvsroot winex
5. Nyt sinulta kysytään konsolissa salasanaa, kirjoita salasanaksi: cvs
6. Lataa tiedosto glext.h osoitteesta: http://lhl.linuxgames.com/glext.h ja tallenna se hakemistoon /usr/X11R6/include/GL
7. Kirjoita komennoksi: cvs -z3 -d:pserver:[email protected]:/cvsroot co winex
*tässä vaiheessa kuluu jonkin aikaa ja konsolissa tulee valtavat määrät tekstiä, odota kunnes se on loppunut ennen kuin teet seuraavan vaiheen*
8. Kirjoita seuraavat komennot:
cd winex
./configure --enable-opengl
*odota taas että tekstin tulo loppuu*
9. Kirjoita seuraavat komennot
make depend
*odota taas että tekstin tulo loppuu*
make
*make-komennon annettuasi voit mennä esim syömään, sillä kone kääntää koodia tällä hetkellä, ja se kestää aika moinen ajan*
10. Kirjoita komento: make install *kuluu taas hetki*
11. Avaa jollakin tekstieditorilla tiedosto: /usr/src/winex/documentation/samples/config
ja muuta sitä niin, että C-aseman kohdassa [Drive C] kaksi ensimmäistä riviä ovat seuraavat:
[Drive C]
"Path" = "/usr/local/winex"
12. Kirjaudu sisään käyttäjänä jona aijot pelata pelejä ja kirjoita konsolissa seuraavat komennot:
mkdir ~/.winex/
cp /usr/src/winex/documentation/samples/config ~/.winex/config
Nyt WineXn pitäisi olla asennettuna ja käyttövalmiina. Koska kello on jo noin paljon, niin säästän pelien asentamisen neuvomisen huomiseksi.
Ennen asentamista sinun täytyy asentaa xlibmesa-dev-paketti tai joku vastaava (Mandrakessa libMesaglut3-devel)
Pelit eivät toimi ellet asenna tätä!!!!!
Kyseinen käsky kuuluu kokonaisuudessaan näin: cvs -d:pserver:[email protected]:/cvsroot login
...pääsii kiireessä tulemaan pieni virhe
Lyhyet ja helpot asennus ohjeet:
1. lataa Crossover office tästä linkistä: http://www.codeweavers.com/site/products/download_trial/
ja tallenna se esim hakemistoon /home/*käyttäjänimesi*/Desktop/
2. siirry konsolissa tuohon kyseiseen hakemistoon
cd ~/Desktop
3. Anna seuraava komento:
sh install-crossover-standard-demo-3.0.1.sh
Loppu onkin sitten wintoosasta tuttua graafista asennusta. Tuosta löytyy suora tuki office-ohjelmiin ja moniin muihin, tietenkin sillä voi koittaa asentaa muutakin
olin hieman epäileväinen saanko vastauksia lainkaan, tai korkeintaan googletuskehotuksia.. Mutta Kiitos noista ohjeista hyötyy moni vielä. Vielä en voi tarekemmasti kysyä kun ei ole linukkaa asennettuna, mutta täytyy ostaa läjä levyjä ja polttaa talteen tavaraa koneelta ja senjälkeen se tyhjäys ja asennukset. Mutta eiköhän noilla ohjeilla juttu etene, täytyy kysellä lisää sitten tuonnempana jos ei onnaa. Kiitos vielä kerran :)