Moi
Pitäisi löytää äänilähde televisiolle. Blu - ray soitin löytyy jo, joten ajattelin, että kävisikö pelkkä kaiutinpari televisioon liitettynä peruskäytössä, vai pitäisikö ostaa suoraan jonkinnäköinen kotiteatterijärjestelmä?
Auttakaa oi viisaat! Kiitti :-)
Kaiutinpari televisiolle
8
370
Vastaukset
Kahdella kohtuullisella aktiivikajarilla pärjää aika pitkälle. Ongelmaksi voi vain nousta liittäminen, jos ei ole linjatasoisia lähtöjä äänille. Jos telkussa olis kuulokeliitäntä, niin siitä sais aika helpolla. SCARtistakin saa äänet ulos, mutta silloin ne ei tottele äänenvoimakkuussäädintä.
Jos saa tuon puolen pelittämään niin hyvä kompromissi vois olla vaikka nuo:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9313300
Noillakin peittoaa paketit.
Totta kai jos tilaan sopii takakajaritkin, tykkää actionista tms, eikä naapurit heti häiriinny, niin kotiteatteri 5 kajarilla subbarilla antaa parhaimmillaan elokuvateatterin äänikokemuksen. Budjetti myös vähintään 3-4 kertaistuu. (Esim itellä käytetyt TANNOYt 250, AV-vahvari 200 käytetty subbari 200)- Sain aapuwa
Kiitos erittäin paljon, Kasafi! Itse luin hifimaailman uudehkon numeron ja ajattelin, ettei alle 800€ kaiutinpareilla, á 350 - 450€/kpl, tee mitään. Luettuani noista Behringereistä ja kirjoittamastasi kokoonpanosta ajatukseni muuttuivat täysin (ja rahaa säästyi huomattavasti)
Kiitos!
- säätäjä.
skarppina kannattaa olla. joissakin töllöissä kuulokeliitännän äänenvoimakkuutta pitää säätää jostain menuvalikoista....ei helppoa ollenkaan.
- heppu hoi
Kuulokeliitännästä tulee myös joissakin telkuissa kuulokkeille optimoitu "amputoitu" äänisignaali, jota ei pysty säätämään.
- Sain paljon aapuwa
Hyvä tietää. Testasin pienillä kaiuttimilla joissa oli 3.5 mm jack. Äänenvoimakkuuden säätö toimi onneksi ihan kaukosäätimestä, mutta en ollut ollenkaan ajatellut asiaa aiemmin.
Kiitos paljon Säätäjälle! :-)- säätäjä.
hieno homma. mulla itellä on pienet genelecit (6020) kaukolla säädettävissä TV:n RCA-liittimissä......kertakaikkiaan hyvä ratkaisu äänellisesti....
- Vanhanliiton pelit
Olen kytkenyt taulutelkkariin wanha 80 luvun NAD viritinvahvari jossa 2x20W
8 Ohm kajareilla eli telkkarin Audio Out RCA johto ja viritinvahvariin Audio IN
näin jos tyytyy tavalliseen Stereo ääneen, käyhän ne PC:n aktiivikaiuttimetkin
kytkettynä telkkarin korvakuuloke jackiin, mutta tulos ei ole yhtä hyvä ääni.
Niin useimpiin viritinvahvistimiin saa kytkettyä 4 kovaäänistä. - stereotuusiokayttoon
Stereokaiuttimet vahvistin käyvät televisioon hyvin. Joistakin televisiosta löytyy takapaneelista ulostulo äänelle. Jos ei löydy, niin kuulokeliitännän kautta äänen saa ainakin ulos, tämä tosin voii mykistää television omat kaiuttimet.
Kaiuttimiksi sopivat perinteisen vahvistin kaiuttimet -setin lisäksi myös tietokonekaiuttimet. Väliin tarvitaan vain muutamia erilaisia adapteripalikoita, joilla homma hoituu. Vinkkejä täältä:
http://musatekniikka.blogspot.fi/2013/02/vinkki-tietokonekaiuttimet-dvd.html
Yhtenä vaihtoehtona on tietysti etsiä kirpputorilta, Huuto.netistä tms. vanha stereosarja, jossa on AUX IN-liitäntä. Itse pelastin kaatopaikalle lähdössä olevan Philipsin stereosarjan elokuvien ja pelien äänentoistoa tukevoittamaan. Soitinpaketin radio on huonolaatuinen, CD-soitin on rikki, mutta kasetti ja AUX-liitäntä pelaa. Laitteet AUX-liitäntään kiinni ja eikun menoksi!
http://musatekniikka.blogspot.fi/2013/06/vanha-laite-uusiokayttoon-philips.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979