Khao lakkiin jouluna koskaan ei olla käyty , vinkkejä ?

thaimaahanlähdössä

http://www.finnmatkat.fi/lomakohde/thaimaa/khao-lak/blue-village-exotic-mai-khao-lak/kuvat?season=talvi-12-13#page-scroll

menemme perheemme ja perhetuttujen perheen kanssa tuohon uuteen hotelliin , en ole koskaan ennen käynyt thaimaassa joten oisko kellään mitään vinkkejä tälläselle kahdelle 17 vuotiaalle tytyölle ?

mitä kannattaa vaikka ottaa mukaan ? . ja paljon siellä maksavat esim vaatteet alkoholi tupakka ruoka ?

onko siellä tän ikäsille ''ns'' teineille mitään ohjelmaa koskaan ?
onko kellään kokemusta tuosta hotellista ?
mitä siellä kannattaisi tehdä muuta kun syödä maata auringossa ja käydä uimassa ?

jotai vinkkejä kiitos ihan mistä asiasta vaan sillä kipeesti tarvitaan !

3

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khaolakisthebest

      Vaatteita Khaon keskustasta löytyi runsaasti. Kannattaa poiketa muutama kilsa pohjoseen Bang niang -kylässä, jossa on iso tori. Sieltä saat kaikkea; bikinejä, laukkuja (D&G..), paitoja,hameita, mekkoja jnejne.. Hienoja farkkuja ja tosi edullisesti. Niin ja kenkiä. Kaupoille kannattaa lähteä joko heti aamusta tai iltapäivällä. Keskipäivästä on niin kuumaa ettei siitä mitään tule. Khao lak on pieni paikka, mutta siellä on paljon ravintoloita ja kauppoja, isoa ostoskeskusta ei ole. Mutta se ei haittaa, pikkukojuja on mukava kierrellä. Luulisin, että menette keskustaan ihan kahdestaan? Ihan turvallista on, mutta tietenkin kannattaa kattoo tarkkaan kun päätien ylittää, autoa ja mopoa kun on liikkeellä ihan solkenaan.

      Nettikahviloita löytyy, eikä maksa paljon.

      Hotellin rannalla olevasta ravinolasta saa tod.näkösesti edullisesti ruokaa ja hyvää sellaista;). Hotellikuvauksessa kerrotaan että viihdeohjelmaa on useana iltana vkossa että sinne.

      Kamera mukaan niin voit kulkea rannalla kuvaamassa!

      Muutama hyvä kirja/pokkari. Sanaristikoita? Jotain ajanvietettä kannattaa viedä, lehtiä tms. Tulee pitkä aika, kun tuossa ei ole lähellä mitään kauppoja tms. eikä varmaan ihan jatkuvasti tule mentyä keskustaan.

      Ikimuistoista reissua teille!

    • ---nanna---

      Käykää mingolffaamassa ja ratsastamassa norsuilla! :) Molemmat onnistuu khao lakissa. Sitten menkää raya diversin retkelle similanille joko snorklaamaan tai sukeltamaan :)
      Ja vinkkinä, ottakaa mahd vähän tavaraa mukaan, vaatteita max n 3 päiväksi, koska muuten ostelette niin paljon kaikkea ettei mahdu kotiin päin kaikki mukaan! Puhun kokemuksesta.!

      Ja suosittelen ottamaan mukaan halpoja pokkareita, joita voi jättää sitten hotellille, jos ei mahdu kotiin enää mukaan.. Hotelleilla on myös usein "kirjastoja" mihin voi jättää omat vanhat kirjat ja ottaa sieltä uusia (ei tarvitse palauttaa). It5se olen käyttänyt joka lomalla näitä hyödyksi, löytyy hyvin myös suomalaisia pokkareita :)

      Ihanaa lomaa!!! Ja käyttäkää 30 kerointa vähintää alussa, koska muuten palatte 100% varmuudella. tästäkin kokemusta, suomessa ei ikinä ees punota auringonoton jälkeen ja thaimaassa paloin heti kun oli suojakerroin vain 15.

    • Thaimaalaine

      Ei iho pala jos on thaimaalaine ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      71
      6257
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      135
      5648
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      473
      3509
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      111
      1892
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      38
      1296
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      383
      1293
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1098
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1004
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      932
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      900
    Aihe