Päivän softa: Windowsia eheytetään jälleen

Windowsin eheyttäminen on kovaa hommaa, Päivän softana ties monettako kertaa jälleen uusi ohjelma jolla voi yrittää Windowssoosia jaloilleen:
http://www.tietokone.fi/uutiset/paivan_softa_windowsiin_vauhtia_eheyttamalla

Joka Windows pojalla näitä on useita koneella.
12137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eikö Microsoftin kannattaisi tehdä käyttöjärjestelmä niin että tuollaiset rutiinit hoituisivat käyttöjärjestelmän omilla ohjelmilla (mielummin automaattisesti taustalla käyttöä häiritsemättä) ?

Ai niin, jos ne eivät osaa koodata tuota(kaan) toimintoa Microsoftilla kunnolla, se ensimmäinen levyneheytyssofta "Microsoftilta" joka tuli käyttöjärjestelmän mukana oli ostettu Nortonilta (riisuttu versio Nortonin softasta).

Äänestä

"Tiedostojärjestelmien perusongelmia on pirstaloituminen..."

Microsoftin tehtaalla on edelleen pieni perusongelma ratkaisematta.

Äänestä

ärsyttääkö se kuinka kovasti avuttomia linkkuttajia tämä defrag-juttu, kauheesti ne ainakin siitä aina koittaa meteliä pittää, löytyyhän se defrag siitä surkeesta puputtimestakin mutta kun urpot ei uskalla sitä käyttää kun jos se sitten kiintolevy heti poksahtaa ja urpo taasen sinne komeroon joutuu poksahdusta karkuun juoksemaan vai kui urpot ?

Äänestä

Mikähän se mahtaisi olla, ja mistä hakemistosta se löytyy?

Äänestä

Eheyttäminen on kovaa hommaa ainoastaan linuks-hihhulille. Kovin harvoin sitä tarvitsee enää seiskassa ja senkin voi laittaa automaattiseksi!

Keksisit jotain uutta välillä.

Äänestä

Turha ohjelma. Onhan Windows 7:lle tehty jotain palomuuriohjelmiakin mutta ei järkevät ihmiset sellaisia asentele.

Äänestä

Onko joku särkenyt windowsin kun pitää eheyttää?

Äänestä
  • >Mie käytän tuota...

    Etkö usko feden vakuuttelua että ihan turha ohjelma? ;)

    Äänestä

Windows on tuollainen huvi/ajanviete-käyttis, ei sillä suurimmaksi osaksi tehdä muuta kuin pelataan, sen minkä eheyttelyn ja virus-skannailulta keretään.

Äänestä
  • pupuntissa ei voi niitäkään käyttää kun ei ne puputtimessa toimi niinku ei mitkään muutkaan kunnolliset ohjelmat !

    Äänestä

Juu ei Windows-ohjelmat toimi, mutta ne on tosiaan tarpeetonta hömppää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


NysvätäänNysvätään kirjoitti:

Windowsin eheyttäminen on kovaa hommaa, Päivän softana ties monettako kertaa jälleen uusi ohjelma jolla voi yrittää Windowssoosia jaloilleen:
http://www.tietokone.fi/uutiset/paivan_softa_windowsiin_vauhtia_eheyttamalla

Joka Windows pojalla näitä on useita koneella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu