Rahan nosto Visalla

Epätietoinen matkust

Eli onkos tää ihan iisibiisi? Muissa maissa toiminut hyvin ainakin. Onko väliä minkä pankin automaatista nostaa vai onko kulut ja kurssi sama anyways? Kaikissa automaateissa ei ehkä englanninkielistä valikkoa olekaan vaan vain kiinaksi?

5

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pate Kiinassa

      Moi, olen käynyt Shanghaissa, Pekingissä, Lanzhoussa ja juuri nyt olen maalaiskapunki Huainanissa. Kaikista paikoista on löytynyt joko lentokentältä tai kaupungilta automaatteja jotka ymmärtävät englantia. Nostokulut ovat olleet aika pieniä, "fee 0%".

      Kaupungilla ollessani olen suosinut automaatteja jotka ovat pankin yhteydessä, niiden luona on monesti (nukkuva) vartija antamassa turvaa nostotapahtumalle :-)

      Psst varmaan ihan selvää sinulle että nosta rahat luoton puolelta, suora tililtä nosto ei toimi varmaankaan ikinä (?)

    • Kyllä tililtä voi nostaa, ainakin electronilla. Silloin kyllä kannattaa useinmiten etsiä suoraan se Bank of China kun useimmissa pankeissa ei pysty. Pienemmissä paikoissa paikoissa saattaa olla, että ei edes ole Bank of Chinaa, joten luottopuoli on hyvä olla olemassa. Electronilla nostaminen maksaa 2,5€ 2,5% (olikohan tuo prosentti oikein??)

    • Pekingiin talvella

      Tästä sai sen kuvan että minun kannattaa ottaa mukaan luottokortti ja pelkkä maksukortti visa electron jossa ei ole luotto mahdollisuutta,ymmärsinkö oikein sillä en ole käyttänyt kortteja Tallinnaa kauempana.
      Tuntuvat nuo nostosta perittävät maksut sen verran kovilta niin tuli mieleen kannattaisko vaihtaa eurot valuutan vaihdossa paikallisiksi seteleiksi.

    • Jompikumpi mielestäni riittää. Rahaa kannattaa ottaa mukaan jos olet valmis ottamaan riskin, että menetät ne. En sano, että riski olisi hirvittävän suuri, mutta meitä on niin erilaisa. toiset onistuvat vetämään epämääräistä väkeä puoleensa paremmin kuin toiset. Hirvittävän paljon ei kannata kerralla vaihtaa, sillä Kiinassa suurin seteli on 100rmb ja yhdellä meikäläisellä satasella niitä saa 7 kappaletta. Eli 200-300 euroa kun vaihtaa, niin alkaa olemaan lompakossa jo melkoisen paksu tukko. Voihan niitä sitten sijoitela ympäriinsä taskuihin jne ;-)

      • SHL1

        Käyn tässä juuri lävitse joulukuun ostosten luottokorttilaskua, joka tuli tänään.
        Olimme Shanghaissa joulukuun ensimmäiset kymmenen päivää.
        Jälkiviisaana voisi sanoa, että automaatista nosto debit-kortilla oli edullisin, kurssi 8,03!
        Ei hullumpi!
        Sen sijaan kaikissa luottokorttiostokssissa on käytetty alhaisempaa kurssia,
        7,90 !
        Ero ei tietenkään ole päätä huimaava, mutta nyt tietää seuraavaa matkaa varten. Korostan, että rahan nosto tapahtui debit-kortilla. Kredit-tyyppisellä kortilla saattaa mennä lisäkuluja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe