Rahan nosto Visalla

Epätietoinen matkust

Eli onkos tää ihan iisibiisi? Muissa maissa toiminut hyvin ainakin. Onko väliä minkä pankin automaatista nostaa vai onko kulut ja kurssi sama anyways? Kaikissa automaateissa ei ehkä englanninkielistä valikkoa olekaan vaan vain kiinaksi?

5

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pate Kiinassa

      Moi, olen käynyt Shanghaissa, Pekingissä, Lanzhoussa ja juuri nyt olen maalaiskapunki Huainanissa. Kaikista paikoista on löytynyt joko lentokentältä tai kaupungilta automaatteja jotka ymmärtävät englantia. Nostokulut ovat olleet aika pieniä, "fee 0%".

      Kaupungilla ollessani olen suosinut automaatteja jotka ovat pankin yhteydessä, niiden luona on monesti (nukkuva) vartija antamassa turvaa nostotapahtumalle :-)

      Psst varmaan ihan selvää sinulle että nosta rahat luoton puolelta, suora tililtä nosto ei toimi varmaankaan ikinä (?)

    • Kyllä tililtä voi nostaa, ainakin electronilla. Silloin kyllä kannattaa useinmiten etsiä suoraan se Bank of China kun useimmissa pankeissa ei pysty. Pienemmissä paikoissa paikoissa saattaa olla, että ei edes ole Bank of Chinaa, joten luottopuoli on hyvä olla olemassa. Electronilla nostaminen maksaa 2,5€ 2,5% (olikohan tuo prosentti oikein??)

    • Pekingiin talvella

      Tästä sai sen kuvan että minun kannattaa ottaa mukaan luottokortti ja pelkkä maksukortti visa electron jossa ei ole luotto mahdollisuutta,ymmärsinkö oikein sillä en ole käyttänyt kortteja Tallinnaa kauempana.
      Tuntuvat nuo nostosta perittävät maksut sen verran kovilta niin tuli mieleen kannattaisko vaihtaa eurot valuutan vaihdossa paikallisiksi seteleiksi.

    • Jompikumpi mielestäni riittää. Rahaa kannattaa ottaa mukaan jos olet valmis ottamaan riskin, että menetät ne. En sano, että riski olisi hirvittävän suuri, mutta meitä on niin erilaisa. toiset onistuvat vetämään epämääräistä väkeä puoleensa paremmin kuin toiset. Hirvittävän paljon ei kannata kerralla vaihtaa, sillä Kiinassa suurin seteli on 100rmb ja yhdellä meikäläisellä satasella niitä saa 7 kappaletta. Eli 200-300 euroa kun vaihtaa, niin alkaa olemaan lompakossa jo melkoisen paksu tukko. Voihan niitä sitten sijoitela ympäriinsä taskuihin jne ;-)

      • SHL1

        Käyn tässä juuri lävitse joulukuun ostosten luottokorttilaskua, joka tuli tänään.
        Olimme Shanghaissa joulukuun ensimmäiset kymmenen päivää.
        Jälkiviisaana voisi sanoa, että automaatista nosto debit-kortilla oli edullisin, kurssi 8,03!
        Ei hullumpi!
        Sen sijaan kaikissa luottokorttiostokssissa on käytetty alhaisempaa kurssia,
        7,90 !
        Ero ei tietenkään ole päätä huimaava, mutta nyt tietää seuraavaa matkaa varten. Korostan, että rahan nosto tapahtui debit-kortilla. Kredit-tyyppisellä kortilla saattaa mennä lisäkuluja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      386
      7214
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      88
      6082
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      203
      5563
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4319
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      62
      3538
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      86
      3492
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3459
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      15
      3438
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      61
      3217
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      39
      3115
    Aihe