Pakko sanoa, että sai olla viimeinen kerta kun vierailen Vietnamissa. Kusetusta, kusetusta ja varastelua.. Kiitos ei! Tämmöstä menoa ei ole ollut missään muualla Kaakkois-Aasiassa.. Lämmöllä muistelen Kambodzhaa, Thaimaata, Myanmaria, Malesiaa, Indonesiaa jne. Mutta Vietnam, never again. Ihan jees paikko Hoi An, Hue.. mutta ei kiitos enää!
Vastaukset 18
Olen matkannut Vietnamissa paljon ja nähnyt myös monenlaista matkaajaa. Kokemuksesta voin sanoa, että se on tietynlainen ihmistyyppi, joka ei sopeudu Vietnamiin millään. Kysymys on nimenomaa sopeutumisesta. Useat kuitenkin hiffaavat homman nimen, eikä heille aiheudu erilaisista tavoista paljonkaan päänvaivaa. Sitten on tietysti niitä, jotka eivät hiffaa, mutta eivät myöskään välitä. He taitavat olla onnellisimmissa asemassa.
Tuo varastelu ei kyllä kuulu yleisesti ottaen vietnamilaisten tapoihin. Itseltä ei ole koskaan varastettu mitään. Tavaroista/palveluista olen useasti maksanut enemmän kuin paikallinen.- nam nam
Hanoissa kokeilivat. Nah tragissa yrittivät. Saigonissa epäonnistuivat. Onhan niitä siellä ,mutta tarkkana niinku turkissa !!
- just onnela
joo samalla tavalla tarkkana kun on oltava kotomaassa nykysin. ihan kun suomi olis joku onnela jos ei tapahdu. kato hiukkasen joo faija tappaa oman lapsensa. haloo. toinen höhö kaappaan lapsen. just. suomi.
- never...
Aika erikoinen purkaus! missä siellä on tapahtunut kusetusta, varastamista ja minkälaista?
Taitaa olla provo ja naima-aslakin toimesta.- D1.
Vähän samaa mietin, liekö provo...
Neljän vuoden aikana on varastettu yksi mopon kypärä, jonka jätin omaa tyhmyyttäni laittamatta satulaboxiin. Menetys noin 6 euroa.
Kusetuksia joitain tietty, osa huomattu, osa jäänyt arvoitukseksi. Oppirahat maksettu. Pääsääntö: kysy aina hinta ensiksi jos tilaat jotain.
Turha väittää Vietnamia joksikin kusetusmaaksi, sitä tapahtuu kaikissa Kaakkois-Aasian maissa turisteille. Juuri tulin Kambodzasta ja paikalliset tuk-tuk -kuskit ovat yhtä pahoja vedättäjiä kuin cyclo-kuskit Vietnamissa, ei mitään eroa. Niiden kanssa saa tapella koko ajan hinnoista. Totesin, että paras tehdä päivätaksa Phnom Penhissä.
Vietnamin ravintoloissa on menuissa hinnat, poikkeuksena katukuppilat ja karaokebaarit tai ns. "bia om" -paikat. Katukuppiloiden hinnat eivät rasita kukkaroa vaikka maksaisit 7 eurosenttiä (2000 vnd) enemmän kuin paikallinen.
Tämä naima-aslakki on varmaan eksynyt karaokebaariin...
Kyllä näitä valitettavasti on oikeasti olemassa. Yleensä reppumatkailijoita, matkustavat kehitysmaassa, majoittuvat halvimmissa hotelleissa ja herne menee nenään kun palvelu ei vastannutkaan omia odotuksia. Samoille tyypeille on erityisen raskasta maksaa museosta 10000 dongia jos paikalliset joutuvat pulittamaan vain 5000 dongia tai pääsevät peräti ilmaiseksi. Maailma on niin epäreilu.
- Tiedoksi vaan
No jos et haluu mennä niin älä mene. Kaikki maat ovat erilaisia vai ootko niin tyhmä ettet osaa olla varuillasi jos varastetaan. Tietysti siellä aletaan varastelemaan kun nähdään ulkomaalaisia. Minultakin yritettiin, mutta OLE HYVÄ IHMINEN VARUILLASI. Ihan kuin missään muussakaan maassa ei varasteta. ja suomessakin varastetaan tiedoksi vaan ja voiko jtn maata vain varastelun perusteella yms. sanoa kusetus maaksi?? Sittenhän kaikki maat olisivat kusetus maita. Eli kannattaisko mielummin miettii ennenko alkaa kirjottelee mtn? Ja väitätkö sä että kaakkois aasiassa ei muualla varasteta kun vain vietnamissa? Ny oot todellakin väärässä!
- Vietnam_Fani
Vietnam on ihana maa verrattuna Indonesiaan. Matkustin toissa jouluna ristiinrastiin Vietnamissa yksinäni. Kertaakaan ei huijattu eikä yritetty kusettaa. Viime kesänä kiertomatka Bali - Gili - Lombok, kaikkialla kusetettiin ja rahaa huijattiin. Rahanvaihtajat yrittivät koko ajan vetää n. 25 % nipusta pois. Ikinä en lähde enää Indonesiaan. Vietnamiin kyllä, varmaan taas ens jouluna...
- Every where
Pysy Suomessa käy vaikka Keskisellä Tuurissa tai sitten jos ihan ulkomaille haluat mene Haaparantaan. Sinun tapaisesi ei pitäisi mennä yhtään kauemmas-
- tottakai kusetetaan
Se joka leveilee rahoillaan, kultakoruillaan ja rolexrantakelloillaan.
mikähän on se mieluisa paikka näille perin rehellisille Suomalaisille jotka jauhavat tuosta kusetuksesta? kun lukee näitä matkailu aiheisia sivuja niin ei semmoista kohdetta löydy jossa Suomalaista ei kusetettaisi .
- Mullah Knullah
Afrikan sarvesta tulevia turvapaikkashoppailijaturisteja ei ainakaan Suomessa kuseteta.
- maassa maan tavalla
Vietnamissa arvostetaan kohteliasta käytöstä. Jos matkailija on syystä tai toisesta ärsyyntynyt, kiukun näyttäminen ei paranna asiaa ainakaan viranomaisten kanssa asioitaessa. Erimielisyyksiä ei ole tapana ratkoa kovaäänisesti muiden kuullen; tämä on vietnamilaisesta erittäin loukkaavaa. Raha ei pysty kompensoimaan ylimielistä asennetta. Vietnamilaiset ihmettelevät usein sitä, miten länsimaalaisilla on varaa matkustaa maapallon toiselle puolelle, muttei varaa pitää huolta ulkoisesta olemuksestaan. Matkailija saa aina osakseen parempaa kohtelua siististi pukeutuneena ja kammattuna, ja etenkin virastoihin mennessä kannattaa laittaa parempaa vaatetta ylle. Kuumassa ja kosteassa ilmastossa voi hyvin käydä pesulla useamman kerran päivässä ja vaihtaa vaatteita välillä.
Yksin matkustavat naiset tuskin kohtaavat suurempia ongelmia Vietnamissa, vaikka varmasti herättävät ihmetystä. Kaupunkien ulkopuolella liikkuessa kannattaa kiinnittää hieman tarkempaa huomiota pukeutumiseen ja välttää esim. syvään uurrettuja kaula-aukkoja ja minihameita. Jos tarvitset apua, kysy mieluummin naispuolisilta. Miehillekin pätevät ohjeet pitää huolta itsestään: vältä liikkumista pimeään aikaan alueilla, joilla ei muita ihmisiä näy, tarkkaile ympäristöäsi, älä lähde kenen tahansa matkaan, älä juo itseäsi umpihumalaan äläkä sekaannu huumeisiin
lời tạm biệt với vẻ đẹp- hetkinen nyt
Ai naisellako ei saisi hellekohteessa ollakaan toppia eikä minimekkoa tai jopa mikroshortseja ? Melkoisen kaksinaismoraalista touhua. Kun tiedetään, että
paikalliset naiset myyvät todella paljon itseään. - saa olla
hetkinen nyt kirjoitti:
Ai naisellako ei saisi hellekohteessa ollakaan toppia eikä minimekkoa tai jopa mikroshortseja ? Melkoisen kaksinaismoraalista touhua. Kun tiedetään, että
paikalliset naiset myyvät todella paljon itseään.Rannoilla ja altailla otamme yläosattomissakin aurinkoa ihan rauhassa ja
jalkojen välissä on vaan ohut naru, joka kyllä enemmän paljastaa kuin peittää.
Kyllä se sekoittaa joskus tosin henkilökunnan miesten päitä. - Tung Vau
hetkinen nyt kirjoitti:
Ai naisellako ei saisi hellekohteessa ollakaan toppia eikä minimekkoa tai jopa mikroshortseja ? Melkoisen kaksinaismoraalista touhua. Kun tiedetään, että
paikalliset naiset myyvät todella paljon itseään.Luulen et sun kannattais keskittyä siihen että et loukkaa toisten arvoja, ton miettimisen voit jättää muille.
- vietnammummo
Joulukuussa matkailin Ho Chi MInh Cityssä ja Pho Quocin saarella ja ei mitään negatiivisia kokemuksia. Tosin en reissaakaan vaalenpunaisin rillein, olen realisti.Kunnioitan paikallisia tapoja kohteliaisuutta ja pukeutumista, ei minun tarvitse tissivakaojani- tai jalkoväliäni esitellä.
Taidan pelätä enemmän Stadin Steissillä kulttuurinrikastuttajiemme hyökkäävän ylimielistä käytöstä.Meillä Suomessa on tavaksi tullut, että me alkuperäisväestö muutamme käyttäytymistämme pikku hiljaa Afrikan sarven ja mullahien tyyliin.
Vietnam on kiehtova maa ja tulen sinne toistekin matkustamaan, ehkä ensi joulun vaiheilla.- Hanoin vesi
Asuin ja työskentelin Vietnamissa 6v - ei mitään ongelmia. Upea maa ja upeat ihmiset.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561199
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S691189Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei7921- 109899
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125896- 48776
- 38773
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.41727Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77702- 51676
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66671- 62652
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev137638Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29614- 52571
- 58549
- 95531
- 60504
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?19482- 35457