"Muuttunut kuulo"

Kuuloton

Olen 57-vuotias mies. Olen mielestäni kärsinyt alentuneesta kuulosta jo useita vuosia. Vajaa vuosi sitten hankin omalla kustannuksella kuulolaitteet, jotka selvästi helpottivat tilannetta. Investointi oli kallis, n. 3400 euroa. Silloin lääkäri oli sitä mieltä, että kuulonalentuma on niin vähäinen, että en missään tapauksessa tarvitse kuulolaitetta. Lääkärin mielipiteestä huolimatta hankin laitteet ja olin tyytyväinen: yhtäkkiä pystyin taustamelusta huolimatta keskustelemaan ja kuulemaan muita. Joudun usein keskustelemaan työssäni meluisissa paikoissa. Lähipiiri huomasi myös parantuneen kuuloni.

Laitteiden teho on heikentynyt ja kävin tänään työterveyslääkärissä saadakseni lähetteen uuteen kuulotutkimukseen ja laitteiden säätöön. Nyt osui fiksumpi lääkäri, joka sanoi, että kuulonalenemani on niin vähäinen ja vain korkeilla taajuuksilla, että sen ei pitäisi tosiaan aiheuttaa kuulo-ongelmiani. Hän ei kuitenkaan syyttänyt minua luulosairaaksi, vaan kertoi, että kuulo voi muuttua siten, että kuulo-ongelmia on tosiaan olemassa, vaikka niitä mittauksin ei pystytä osoittamaan. Hän sanoi, että minulla ei ole kuulonalenemaa vaan "muuttunut kuulo", josta lääketiede ei tiedä juuri mitään, mutta myöntää tällaisen ongelman olevan olemassa.

Pärjäilen kohtalaisesti ilman laitteitakin, mutta töissä tulee hankalia ja kiusallisia tilanteita. Toinen mahdoton paikka on ravintola. Seurueeni jatkaa taustamelusta huolimatta keskustelua, mutta minä olen tuppisuuna eristyneenä, koska en voi kuulla ketään. Jotenkin tuntuu, että taustamelun volyymi kasvaa ihan mahdottomaksi ja pöytäseurueeni normaali keskustelu häipyy kokonaan ulottumattomiini. Kuulovirheet ovat myös tavallisia "Otit kanaa vai?" muuttuu: "Otit kameran".

Onkohan tällaisia ongelmia muilla?

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake12345

      laitteista riippuen taustamelun vaikutus on erilainen ja joissain laitteissa sitä voidaan säätää.

      Vaikka minä asetan omalla kohdallani äänien oikean sävyn, värin, jne ja voimakkuuden etusijalle, niin toisilla voi olla vallan muut kriteerit - kuten ehkä sinullakin.

      Siksi TAAS kerran - se etukäteen tutustuminen laitevaihtoehtoihin on ensiarvoisen tärkeää, että löytäisi ne omaan tarpeeseensa parhaat kojeet.

      Ja nyt, vaikka ehkä sinulle liian myöhään, niin minun kokeilemistani laitteista parhaiten taustamelua torjuu Siemensin kojeet.
      Ne eivät ole akustisen musiikin konserteissa parhaat, mutt jos klassista musiikkia (sinfonioita, oopperaa, jne) harrasta tai kuuntele, niin Siemensin kojeet voisivat olla kokeilemisen arvoiset kojeet. Ne vähentävät ns tasaista taustamelua, kuten auton ääniä ajaessa ja muuta sellaista, erinomaisen hyvin. Ne äänet kyllä kuulee, mutt miellyttävämmin kuin esim minun käyttämilläni lkojeilla. Samoin esim liikenteen äänet ulkona liikkuessa olivat niillä mukavammat.

      Toivottavasti sinäkin kokeilit useampia kojeita, etkä vaan uskonut, kun tohtori sanoi... tai kuulontutkija. Eivät he kuule sinun korvillasi. ...eikä muuten kenenkään muidenkaan, vaan ainoastaan omillaan pakanat kuulevat ;)

      Ja kuulon mittauksessa käytettävät mittarit eivät kerro mitään esim taustamelun kuuluvuudesta kenenkään korvissa. Lisäävät vain volyymiä, jos melun läpi kuule puhetta.

      Mutt tosiasiassa kaikissa laitteissa on säätömahdollisuuksia puheäänen korostamiseksi ja esim eri kirjainten kuulumisen parantamiseksi. Joillain voi esim konsonanttien - k, p, ja t - erottaminen olla hankalaa. Joillain toisilla taas vokaalien, kuten u, v, h, m, n, jne erottaminen voi olla hankalaa. Esim oi ja voi saattavat kuullostaa samoilta tai esim hauki voikin muuttua auki-sanaksi, jne...

      Kokeilkaa ennen kuin ostatte. Muuten ette tiedä mitä mahdollisuuksia on.

    • Kuuloton

      Hei


      Tein juuri ohjeitasi vastaan, mikä ei kyllä yleisesti ottaen ole viisasta. Kuulontutkija suositteli minulle Siemensin laitteita, joita kokeilin ensimmäiseksi, eivät ollet halvimmasta päästä. Näissä ei ole muotoiltavaa korvakappaletta, vaan "tipit". Jotenkin laitteiden tehosta oli ensi hetkestä niin hyvä tuntu, että en enää halunnut kokeilla muita.

      En ole erityisesti klassisen musiikin harrastaja, mutta oopperassa on tullut käytyä. Kyllä laitteet parantavat musiikin nautittavuutta. Hieman pettynyt olen siihen, että oikeasta korvasta korvakappale on takuuaikana hajonnut ja nyt ilmeisesti taas siinä on jotakin vikaa. Takuu on onneksi vieläkin voimassa. Säätömahdollisuuksia on tosiaan, mutta en oikein tiedä, mitä konsonantteja pitäisi vahvistaa. Vokaalit kuulen paremmin. Pitäisi varmaan pitää vähän kirjaa noista kuulovirheistä. Usein en vain yksinkertaisesti kuule. Tulin juuri kuntosalilta, jossa en laitteita käytä. Pihalla manailin naapurille sadetta. Hän vastasi "Se on tämä syyssää", mutta enhän sitä tietenkään ensi kuulemalta kuullut.

      Lähinnä ihmettelen sitä, että kuuloni on niin heikko, vaikka mittauksissa ei paljon näy. Sanojen erottelutestikin menee ihan hyvin, siinä kun ei ole taustamelua. Mahtaako tämmöinen "todentamaton" kuulon muutos olla tavallistakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2058
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1460
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1161
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1079
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1047
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      942
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      819
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      807
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe