Sharmissa asuvien mielipiteitä turvallisuudesta ym.

Teresa32

Valaiseva Sharmissa asuvien kirjoittama artikkeli siitä mitä Sharm El-Sheikissä todellisuudessa tapahtuu ja miksi kohteeseen ei pitäisi matkustaa: Poliisin ja kuvernöörin johtama korruptio (mm. miksi turistit maksavat maltaita palveluista ja taksimatkoistaan) miksi Sharmissa ei näe beduiineja töissä (valtion ihmisoikeusrikkomukset, yhden etnisen ryhmän jatkuva sorto jota matkatoimistot tukevat) jne. LUKEKAA!

http://sinaiweekly.com/2011/09/18/to-whom-it-may-concern/

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reisusa

      Onpa hyvä lista! Järkyttää.

      • Urpo Leinonen

        Törkeetä että Suomi24 poistaa viestejä sen mukaan kuka maksaa mainokset (Finnmatkat)


    • Tipsukki

      Tämä on kyllä totta. Suomalaisilla matkaajilla näyttää hämärtyneen mikä on "paikallista" Egyptissä. Jokaisen matkaajan pitäisi tarkastaa hotellinsa, ravintolansa ja bussikuskinsa. Miten moni niistä tosissaan esim. Sharm El-Sheikissä ovat paikallisia ELI beduiineja. Paikallisiksi ei voi kutsua kaikkia egyptiläisiä koska beduiinit ovat alkuperäiskansa.

      Onko San Franciscossa tehty tuote paikallinen New Yorkissa? Vastaus: ei ole.

      Omalla matkallani sinne en tavannut hotellissa, retkillä yhtään ainoaa beduiinia. Niitä löytyi vain jostain laittomista kojuista myymässä ja kamelin ajajina. On yleisesti tiedossa että beduiinit kärsivät työttömyydestä koska poliittisista syistä työpaikat menevät muualta tuoduille egyptiläisille.

      Kyllä tämä vastuu kuuluu matkailijalle. Kansaninvälisiin ketjuihin ei ole luottaminen sosiaalisen vastuun toteutumisessa.

      Suomalaiset aina vinkuvat miten ulkomailta tuodaan (Eestistä ja Puolasta ym) halpaa työvoimaa. Sama juttu Siinailla. Älkää siis valittako ulkomaisesta työvoimasta Suomessa, jos matkailulla tuette samanlaista muualla. Beduiineilla on oikeus riehua, valitettavasti vaan joskus matkailijat jäävät väliin. Mutta sorrosta niiden riehuminen johtuu.

      Finnmatkat, Tjäreborg, Aurinkomatkat: "Travelifeen liittyneet yritykset tukevat yhteiskuntaa palkkaamalla paikallisia työntekijöitä, käyttämällä paikallisia tavarantoimittajia sekä markkinoimalla paikallisia liikeyrityksiä."

      http://www.tjareborg.fi/sosiaalinen-vastuu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7635
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4213
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2561
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe