Siis tämä on ikuisuus kysymys ja riippuu asionpaikasta ja ajotuttumuksista ja ajontarpeesta.
Mutta onko jotain miksi suosittelisitte juuri tähän autoon jotain rengasvalintaa?
Quasqai- Kitkat vai nastat?
4
300
Vastaukset
- Gummi 1
Yhtä liukas se tienpinta on kaikille autoille.
- kontinettaal
Kitkat.
- Ceijo Continental
Continental nastat.
- nettimyyjä
Ite olen ajanut jo 10 v kitkoilla. Autossa on abs jarrut ja luistonesto, niin pidossa ei mitään eroa (toki jos ostaa laadukkaat kitkat). Ajan myös vanhalla pakulla ilman abs jarruja kitkoilla ja hyvin menee. Nykyinen lain sana ku käskee piilottaa ne nastat niin syvälle, ettei oikeestaan ota tiehen ollenkaan ja ne nastat on niin olemattoman pienetkin. Jos auto "sutii" edes puoli rengaskierrosta, niin nastat on jo menettänyt merkityksensä. Nastoista on vaan melua ja lisää kulutusta ja kaupungeissa viä lisäksi katupölyä ja uria.
Se on oikeestaan ihme kun suomessa saa enää edes käyttää nastoja, kun tien pitoon ei laiteta rahaa ja urat vaan lisääntyy. Paljon myös puhutaan katupölystä ja ilmaston saasteista jne. Pohjoismaat on säällisesti ja liikenteellisesti lähes samanlaisia maita ja suomi on ainut näistä maista jossa viä käytetään nastoja enemmän kuin kitkoja. Toki ollaanhan me muutenkin 10 v jäljessä länsinaapuristamme.
Mutta suosittelisin jotain laatumerkkistä kitkarengasta. Mulla toisessa autossa on michelin kitkat ja toisessa Nokian kitkat. Ei pidossa eikä kestävyydessä ole oleellista eroa, mutta misukka vaatii totuttelua, pehmeytensä vuoksi jos ei niitä ole ennen käyttänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120