haluaisin tulla wiccaksi

Witchmabye

Eli haluaisin tulla wiccaks ei siis taijojen takia vaan rakastan luontoa ja kuuta , mulla on vähän kuunhullutta . Eli oon lukenu scott cunninghamin "wicca" kirjan , ja tilasin myös englantilaisen teoksen silver ravenwolfilta "Teen Witch ". onko jotai hyviä kirjoja mitä te suosittelisitte . Ja haluaisin joltai oikeelta wiccalta neuvoa .

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuukivi

      Heips!
      Wiccalainen en ole,vielä. Asia kiinnostanut paljon ja sen vuoksi lukenut aiheesta netistä (englanninkielisiltä sivuilta löytyy enemmänkin tietoa) ja etsinyt kirjallisuutta aiheesta. Suosittelen lämpimästi ainakin kahta suomenkielistä kirjaa; Kate Westin teosta "Wiccan käsikirja" sekä Titus Hjemin teos "Mitä wicca on?" Kumpikin löytyy kirjastosta,jos omaksi ei halua ostaa.

    • hirmuvaltias

      käyppäs wicca-aloittelija kurkkaamassa www.viiskanta.fi, sieltä vois löytyä kirjallisuutta ja kapistuksia joilla pääset alkuun :)


      ps. huomasin et siel on alennusmyynnit ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe