Mikä oikeus on näillä joillakin ihmisillä puuttua naapureitten elämään ja vahtia toisten vuokralaisten tekemisiä?
Kerrostalo"poliisit"
AnnikkiV
15736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin,voihan sitä katella verhonraosta kun asukas kantaa vanhan sohvakalustonsa roskakatokseen. Asialle ei kumminkaan mitään voi. Hermo vain mustuu.
Vuokrat nousee,eikä isännöitsijäkään välitä...
Meidän joukossa on monenlaista kulkijaa.Joillekkin on pakkomielle toimia siten,että ovat olevinaan muita parempia ihmisiä.Tämä purkautuu muiden virheiden ja tekemisien seuraamisena.Heille ei riitä jos toimit yleisesti hyväksyttyjen sääntöjen rajoissa,vaan he haluavat sinun toimivan heidän omien sääntöjen ja toimintatapojen mukaan.Näitä "yli-ihmisiä" löytyy niin kerrostaloista kuin muistakin yhteisöistä.Liikenteessäkin näitä muita parempia ihmisiä löytyy runsain mitoin.
Jotkut kyttääjät sanovat välillisesti saaneensa oikeuden kytätä toisia koska ovat itse asuneet samassa osoitteessa niin ja niin kauan. Ovat alkaneet luulla vuokraluukkua omakseen, ja omistavansa myös muutkin "osakkeet" ja yhteiset tilat. Aika vastaansanomatontahan se on, jos talo on valmistunut joskus 1960-luvulla, ja vieläkin asuu siinä samassa. Harva on asunut kauemmin, joten yhtä harvalla on sananvaltaa näitten yli.
Hassu muinaisjäänne "talotoimikunta" kummittelee monessa talossa, vaikka varsinaisesti "talotoimikuntaa" ei olisi ollut enää vuosiin.
Niin nykyään kytätään facebookista toisten tekemiset :D
Voihan veljet! Muutin kerrostalosta omakotitaloon, kyttääminen vielä pahempaa. Onneksi siitä en välitä tuon taivaallista.
Itse katselen usein ulos ja siellä liikkuu ihmisiä, mitä siitä? Kulkevatko nämä ihmiset silmät kiinni? Miksei ihminen saa katsella omasta ikkunasta? Oletteko hulluja kaikki?
Jos tekemiset vaikuttavat haitallisesti muihin on niihin ihan perusteltua puuttua.
Jos ihan oikeaan asiaan puuttuisivat, esimerkiksi kun ohikävelijät pöllii pyörän pihalta, ja jatkavat sillä matkaansa, niin mikä ettei. Mutta kun tuppaa olemaan niin, että varsinaisiin haitallisiin seikkoihin ei kukaan puutu eikä edes näe, mutta ihan mitättömyyksiin takerrutaan.
Ehkä sen polkupyörävarkaankin mielestä se on ihan mitätön juttu.
Vuokralla asumisessa on noita haittapuolia.
''Vuokralla asumisessa on noita haittapuolia. ''
Yhtä lailla niitä on omistusasunnon kanssa. Ja ei se sinun omasi ole, vaan pankin.
Elämä on nykyisin helppoa , ei tarvitse edes kytätä riittä kun on hyvä haju, kuulo ja näköaisti tallella niin rupusakki paljastaa olemassa olonsa. Toissayönä todettu Suomen ruandassa.
netistä löytyy kivoja tulostettavia lomakkeita hakusanalla kerrostalokyttääjät.....aika osuvia sellaisia vielä ja ... : D : D
Minua saa katsella jokainen omasta ikkunastaan, sillä ole mitään väliä. Ehkä sellainen verhonraosta kurkkiminen tekee siitä epänormaalia. Itse avaan verhot aamulla levälleen ja katselen ihan avoimesti mistä ikkunasta hyvänsä. Järjetöntä se on rajoittaa omaa asuntoaan niin, että verhot on koko aika suljettuina.
Kyllä monasti tarvittaisiin ihka oikeaa poliisia vuokratalojen pihaan katsomaan sitä melskettä, pauketta, huutoa,ja kuinka nyrkin kokoiset kivet lentelevät pikkupoikien käsistä ilman että vanhemmat puuttuisi millään tavoin moiseen menoon. Venäjällä on kuulemma sallittua, eikä herätä ihmetystä, meillä Suomessa kivisotaa ei pidetä asuintalojen pihoilla suotavana. Näin ne naapurimaiden kulttuurit eroavat toisistaan.