mua on aina kauheesti kiehtonut magia ^__^
ja ny si ajattelin kysy et jos aikoo jotenkin opetella sitä hyvää magiaa, niin miten kannattas alottaa?? mitä siiihen niin sanottuun hyvään magiaan kuuluu, ja mitä kaikkea voi opetella?
noh tota
7
492
Vastaukset
- Ifrit
Magia ei ole hyvää tai pahaa, sen juuret ovat paljon syvemmällä todellisuudessa kuin "moraali".
- Rose
Magia nimenomaan VOI olla hyvää tai pahaa. Siis itse magia ei ole kumpaakaan vaan se miten sitä käyttää. Magia on puhdasta neutraalia voimaa jota voi käyttää ns. "mustaan tai valkoiseen" magiaan.
- Magician
Rose kirjoitti:
Magia nimenomaan VOI olla hyvää tai pahaa. Siis itse magia ei ole kumpaakaan vaan se miten sitä käyttää. Magia on puhdasta neutraalia voimaa jota voi käyttää ns. "mustaan tai valkoiseen" magiaan.
Taas dualistista paskanjauhamista. Kyllä niitä värejä on muitakin (onko sulla mustavalkotelkkari vai kristillisestä kasvatuksestako on tällainen "tuntuma" magiaan(kin) jäänyt päälle?).
- Ifrit
Magician kirjoitti:
Taas dualistista paskanjauhamista. Kyllä niitä värejä on muitakin (onko sulla mustavalkotelkkari vai kristillisestä kasvatuksestako on tällainen "tuntuma" magiaan(kin) jäänyt päälle?).
Hyvä, niinkuin pahakin, on illuusio tai vähintäänkin subjektiivinen käsite. Yksinkertaiseksi esimerkiksi riittäköön:
Vanhemmista olisi hyvä jos Lauri opiskelisi "ekonomiksi", mutta Lauri salaa haluaakin muusikoksi. Jos Laurin isä tekee magiaa, että pojasta tulisi KTM niin onko se mustaa vai valkoista??
- Fanaatikko
Mielestäni sinun kannattaisi aloittaa magian opiskelu nimenomaan aloittamalla magian opiskelu, ja jättää nuo hyvä/paha -käsitteet jästeille. Aidossa magiassa onnistumiselle esteeksi on ajatella sen olevan jotakin moraalille alisteista.
Huvittelepa ajatuksella: Jos haluat saada aikaan hyvää tai pahaa, sinulla on jo nyt käytössäsi lukemattomia keinoja siihen. Et oikeastaan tarvitse magiaa sellaiseen, ellet sitten välttämättä halua oppia tekemään sitä kaikkea vaikeimman kautta.
Tärkeintä magiassa minun mielestäni on taito rikkoa arkisen todellisuuden kudos ja lähestyä todellisuuden käsittämätöntä olemusta suoraan. Hyvän ja pahan käsitteet ovat nekin osa tätä kudosta, joka sinun on revittävä tieltä pois mikäli haluat saavuttaa maagikon tietoisuuden.- Johannes Angelos
LOISTAVA kirjoitus, Fanaatikko.
Aplodit!
(Erityismaininta sanan "jästi" maukkaasta käytöstä ja hyvin jäsennellyistä ajatuksista muutenkin.)
- Elementit
Fanaatikko, osaatkos sinä sitten repiä näitä kudoksia ja hallita magiaa?
Ja kuuluko magian hallitsemiseen myös luonnon-elementtien ohjailu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1126256Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3705928Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie635320Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3393902Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42325Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452305Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1141361- 121161
- 1811007
- 56823