noh tota

Catwoman

mua on aina kauheesti kiehtonut magia ^__^
ja ny si ajattelin kysy et jos aikoo jotenkin opetella sitä hyvää magiaa, niin miten kannattas alottaa?? mitä siiihen niin sanottuun hyvään magiaan kuuluu, ja mitä kaikkea voi opetella?

7

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ifrit

      Magia ei ole hyvää tai pahaa, sen juuret ovat paljon syvemmällä todellisuudessa kuin "moraali".

      • Rose

        Magia nimenomaan VOI olla hyvää tai pahaa. Siis itse magia ei ole kumpaakaan vaan se miten sitä käyttää. Magia on puhdasta neutraalia voimaa jota voi käyttää ns. "mustaan tai valkoiseen" magiaan.


      • Magician
        Rose kirjoitti:

        Magia nimenomaan VOI olla hyvää tai pahaa. Siis itse magia ei ole kumpaakaan vaan se miten sitä käyttää. Magia on puhdasta neutraalia voimaa jota voi käyttää ns. "mustaan tai valkoiseen" magiaan.

        Taas dualistista paskanjauhamista. Kyllä niitä värejä on muitakin (onko sulla mustavalkotelkkari vai kristillisestä kasvatuksestako on tällainen "tuntuma" magiaan(kin) jäänyt päälle?).


      • Ifrit
        Magician kirjoitti:

        Taas dualistista paskanjauhamista. Kyllä niitä värejä on muitakin (onko sulla mustavalkotelkkari vai kristillisestä kasvatuksestako on tällainen "tuntuma" magiaan(kin) jäänyt päälle?).

        Hyvä, niinkuin pahakin, on illuusio tai vähintäänkin subjektiivinen käsite. Yksinkertaiseksi esimerkiksi riittäköön:

        Vanhemmista olisi hyvä jos Lauri opiskelisi "ekonomiksi", mutta Lauri salaa haluaakin muusikoksi. Jos Laurin isä tekee magiaa, että pojasta tulisi KTM niin onko se mustaa vai valkoista??


    • Fanaatikko

      Mielestäni sinun kannattaisi aloittaa magian opiskelu nimenomaan aloittamalla magian opiskelu, ja jättää nuo hyvä/paha -käsitteet jästeille. Aidossa magiassa onnistumiselle esteeksi on ajatella sen olevan jotakin moraalille alisteista.

      Huvittelepa ajatuksella: Jos haluat saada aikaan hyvää tai pahaa, sinulla on jo nyt käytössäsi lukemattomia keinoja siihen. Et oikeastaan tarvitse magiaa sellaiseen, ellet sitten välttämättä halua oppia tekemään sitä kaikkea vaikeimman kautta.

      Tärkeintä magiassa minun mielestäni on taito rikkoa arkisen todellisuuden kudos ja lähestyä todellisuuden käsittämätöntä olemusta suoraan. Hyvän ja pahan käsitteet ovat nekin osa tätä kudosta, joka sinun on revittävä tieltä pois mikäli haluat saavuttaa maagikon tietoisuuden.

      • Johannes Angelos

        LOISTAVA kirjoitus, Fanaatikko.

        Aplodit!

        (Erityismaininta sanan "jästi" maukkaasta käytöstä ja hyvin jäsennellyistä ajatuksista muutenkin.)


    • Elementit

      Fanaatikko, osaatkos sinä sitten repiä näitä kudoksia ja hallita magiaa?

      Ja kuuluko magian hallitsemiseen myös luonnon-elementtien ohjailu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      87
      2071
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      236
      756
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      701
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      598
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe