Peltikatto

jouko 55

Ja nyt asiantuntijat kehiin. Sanokaa nyt ihmeessä mikä on paras peltikaton valmistaja? Tarkoitus on vaihtaa vuonna 1989 valmistuneen talon tiilikatto peltikattoon. Talo on L-muotoinen ja yhdeltä lappeelta on tiilet kyllä valmiita vaihtoon. Tiilen valmistajan oli LUJABETONI joka on lopettanu toimintansa ja tiiliä ei enää saa ja tuntuu kun lukee tätä palstaa, että uusien kattotiilien valmistajat tekevät liian heikkoja tiiliä. Tiili katto on ollut kyllä ihan OK ei kuulu sateen ropina sisälle ja joka kattomateriaalissa on omat heikkoutensa pitemmällä aikavälillä. Lisäksi peltikatolta tulee lumet suurimmaksi osaksi lauhalla pois. Ikävintähän siinä on, että tartte ne ns.lumiesteet jotka taas estävät lumen tulon alas Ja jos ei niitä laita niin kuka korvaa jos lumet tulee jonkun henkilön päälle ja hän loukkaantuu. Luultavasti talon omistajahan se joutuu syytettyjen penkille. Siis onko Kattopeltien laaduissa huomattavia eroja. Vai onko sama minkä valmistajan pellit katolle laittaa? Hyviä vastauksia odotellessa mietin vielä laitanko sittenkin tiilet katolle. Tiiliä on noin 2500kpl.

7

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeeksipaksulla

      Konesaumakate peltisepän tekemänä.

      • titcfdiyc

        Mitäköhän toi tarpeeksipaksulla tarkoittaa?


    • näin on piste...

      No ihan ensiks niin Lujabetoni ei ole toimintaansa lopettanut.Se tekevätkö he enään kattotiiliä jota olet kayttänyt on asia erikseen. Toisekseen paras peltikatto on konesaumattu. Muut "valmis" katot tulevat kaukana perästä.

      • .??

        Minkä takia konesaumattu on parempi?


    • aljohin5

      SoitA! www.peltiveljekset.fi

    • Kyllästyny24

      Taas ne virolaiset täällä....

    • oj bökl öklnj

      Onhan peltikatto helppo. Nopea laittaakkin, kun ei ajattele vanhan katon purkamista. Tiilille voi olla helppo löytää ostajiakin. Ehyenä pitäs vaan saada irti. Ja kun katto kestänyt tiilet, kestää se pellitkin.

      Konesaumattuahan ne aina kehuu, kai vähän paremmat katteet niissä kattomiehillä. Ei sen puoleen, paljon, todella vanhoja peltikattoja edelleen käytössä, konesaumattuja. Peltikatossa se, niitä pitää vähän huoltaa. Ensin annettava hapettua useita vuosia, sitten maalaus. Ja jatkossakin pitää aina muutaman kymmenen vuoden jälkeen maalata.

      Noin pääsääntöisesti haukkuneet näitä muovitettuja ja kuviollisia peltejä. Ei kokemusta, maalaaminen ainakin aikanaan hankalampaa, jos edes mahdollista. Mutta kyllä ne mun havaintojen mukaan kestää kauan sellaisenaan.

      Pelti nykyään ohuempaa kuin ennen, väittävät huonolaaatuisemmaksikin, siitä kannattaa ottaa vähän selvää etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7681
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      77
      7660
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6089
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4996
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4179
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3910
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3642
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3557
    9. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      27
      3495
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      104
      3252
    Aihe