Perheautoloma tehty E-Virossa, kiinnostaako?

Just kiertänyt

Tulimme juuri perhelomalta autoinemme Etelä-Virosta ja Pohjois-Latviasta. Hyvät fiilikset jäi. Jos epäröit, se on turhaa. Kaikki toimi erinomaisesti. Kiinnostaako matkakokemukset, kuten tiet, liikenne, nähtävyydet, "uhkatilanteet" jne????????

6

1634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Croma 2.0T

      Olemme viikon virossa ja aiomme olla tallinnassa 2 pv ja sitten vuokra-autolla etelään otepäähän saakka ja yövymme sangasten linnassa. Tulemme takas tallinna itä viroa pitkin ja tarkoitus on vierailla siinä isossa luostarissa..

      Kaikki neuvo on tarpeen niin uhkatilaneteet kuin nähtävyydetkin...

      Kiitos!

      • Just matkannut

        Sangasten linna oli sinällään hieno, mutta mielestäni tylsähkö paikka keskellä ei mitään. Olimme itse Otepäässä hotelli St Bernhardissa, jossa lapsellakin oli mukavaa (mm. hyvä uimaranta 500 metrin päässä, jossa venevuokraus, rantabaari yms.). Sangasten linnan lasten leikkivälineet pihalla olivat kelvottomassa kunnossa, kuten karuselli, keinut ja liukumäki. Tietysti riippuu, mikä on intressi. Rauhaa ja luontoa riittää, sekä etäisyydet eri puolille etelä-Viroa ovat lyhyet. Tiet olivat uskomattoman hyvässä kunnossa. Minkäänlaisia uhkia emme kokeneet. Kaikki olivat ystävällisiä. Auton voi oman kokemukseni mukaan jättää huoletonna parkkiin (tosin elintasoerosta johtuen kaikki irtain lienee syytä peittää, mutta korostan, että tämä vain oma mielikuvani, ei mihinkään uhkaan perustuva). Hintataso oli edullinen, liikenne niin pää-, kuin sivuteillä oli erittäin hiljaista. Mitään pelättävää ei ole (turhaan sakottavat poliisit, maantierosvot, laukkuvarkaat). Upea kokemus. Suomella ei ihan joka paikassa pärjännyt.


      • Just kiertänyt

        Nähtävyyksistä jäi sanomatta, että koko Otepään alue on luontomatkailuun liittyen mahtava paikka. Kannattaa hakea tietoa netistä osoitteesta www.otepaa.ee. Sieltä löytyy linkkejä majoituksiin, nähtävyyksiin ym. liittyen. Akselilta Otepää-Pölva-Vöru-Valga-Otepää Sieltä löytyy kaikkea luontoon ja (talvi)sporttiin liittyvää, mutta joka tapauksessa itse aikaisemmin Viroa tuntemattomana olimme erittäin positiivisesti yllättyneitä. Mikäli haluat rauhaa kaupunkivilinästä, haluat olla puolisosi kanssa kahden tms. on Sangasten linna oikea paikka, mutta jos teillä on lapset mukana, menkää Otepäähän. Ja Sangastesta ei ole Latviaan, kuin parikymmentä kilometriä, Otepäästä vajaa 50. Rajalla ei ollut ruuhkaa, mennessä olimme ainoat, palatessamme edessämme oli 2 autoa. Suomalaisilta ei "tivattu" mitään, vain passit näytimme ja puomi aukesi.


    • yllättynyt

      Käykääpäs Valgjärvellä edullisessa neukkukahvilassa. Valgjärve on n. 9 km Otepäästä itään Savernaan päin. Suosittelen. On kuulemma suurin suomalaiskylä Virossa. Hieno uimarantakin ihan vieressä, jossa lapsetkin viihtyy. Aitoa ystävällistä virolaisaluetta.

    • näin

      Ihan samanlaista siellä on kuin suomessa, turha varovaisuus hiiteen. Baltian maat ovat tuossa vieressä ja kuinka moni suomalainen jää tohon tallinnaan koska ei uskalla mennä Latviaan ja Liettuaan... Itse olen käynyt ko.maissa n. 20 (lähinnä työn puolesta mutta myös omatoimikierroksilla) kertaa ja en kyllä ole kokenut mitään uhkia, mutta terve järki lienee paikallaan, ihan niinkuin kaikessa matkailussa, kotimaassakin.

      • Kokemusta

        Se on aikalailla samanlaista,kuin Suomessa 60-70-luvun taitteessa. Nyt alkaa hintataso kohota. Maaseudulla on viellä vireää elämää laiduntavine lehmineen jne... . Eteläinen Eesti sopii parhaimmillaan perheille ja hyviä entisaikain Suomen fiilistä hakeville. Bilettäjille siellä ei ole mitään,mutta kivassa perhetuttujen porukassa valinta on täysi 10. Rauhallisia teitä ja ei ongelmia,niinkuin tämän keskustelun avaaja antoi ymmärtää. Älkäämme edistäkö paikan pilaamista liioilla juomarahoilla ja juomisilla ja sitä kautta heille tulevilla vääristyneillä Suomikuvilla. Nauttikaamme perheet ja rauhaa rakastavat viellä tällä HELMELLÄ,ennen kuin markkinavoimat jyrää sen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17140
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4766
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      135
      3004
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe