VASU

Lh 3-4-vuotiaat

Hei,

Kuka ja miten, teidän päiväkodissa huolehtii varhaiskasvatussuunnitelman tekemisen?
Teettekö sitä yhdessä lasten venhempien kanssa vai annatteko lapsen vanhemille tehtäväksi?

9

2269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfghdfghhg

      No eihän nyt lapsen vanhemmat voi täyttää ja tehdä varhaiskasvatussuunnitelmaa!
      Se tehdäänyhdessä. Se on pohja hoitajan työlle.

      • näin meillä

        Eikö muualla olekkaan käytäntönä antaa "vasua" lasten vanhemmille kotona täytettäväksi ja sen jälkeen siitä voi yhdessä keskustella?


    • päiväkotilainen

      Ei meillä menä lapsen vasu kaavakkeet koskaan vanhempien mukana kotiin. Vasu keskustelun pohjalta työntekijä täyttää kaavaketta, niiltä osin, mitä kullekin lapselle tulee ja mitä on vanhempien kanssa keskuskeltu. Ja kaavake luetutetaan vanhemmilla ja he/hän allekirjoittaa paperit.

      • tämä selvä

        Ts. tiellä on vasun laadinta on työntekijä keskeistä, ei asiakaslähtöistä. Sanelette ehdot ja tavoitteet, jotka vanhemmat sitten siunaa.


      • päiväkotilainen
        tämä selvä kirjoitti:

        Ts. tiellä on vasun laadinta on työntekijä keskeistä, ei asiakaslähtöistä. Sanelette ehdot ja tavoitteet, jotka vanhemmat sitten siunaa.

        Ei vaan sinne kirjataan, ne asiat, mitä on yhdessä vanhempien kanssa keskusteltu. Ja vanhemmat lukevat ja varmistavat näin että sinne on kirjattu niitä asioita, mistä vasukeskustelussa on käyty läpi ja he myös voivat sanoa, jos siellä on jotain mikä on heidän mielestään ehkä ymmärretty väärin tai jos haluavat lisätä sinne jotakin.


    • hjfghjfghj

      Vasua täytetään siinä samalla kun vanhempien kanssa keskustellaan. Hoitaja kirjaa yhdessä sovitut asiat vasuun ja keskustelun päätteeksi vanhempi lukee sen ja allekirjoittaa. Itse myös kerron ääneen koko ajan mitä kirjoitan, koska sehän on yhteisen keskustelumme tulosta. Alkuperäinen vasu säilytetään ja arkistoidaan päivähoitoyksikössä ja vanhemmat saavat kopion. Seuraavassa vasukeskustelussa palaamme aina edelliseen ja arvioimme ovatko tavoitteet täyttyneet ja laadimme yhdesssä uudet tavoitteet jne. Aikaa yhden lapsen vasuun menee noin puolitoista tuntia.

      Vanhemmat täyttävät itse kotona ns. lapsen tutustumiskaavakkeen jossa kertovat lapsensa tavoista ja tottumuksista jne. Sen he tuovat hoitopaikkaan hoidon alettua.

      • pluuh

        Meillä menee vasusta kaksi sivua vanhemmille ennen vasukeskustelua. Näissä vanhemmat saavat kertoa lapsesta ja lapsi kertoa hoidosta tai mitä nyt mieleen tuleekaan, tai vaikka piirtää kuvan itsestään.. Päivähoito taas täyttää yksin yhden sivun. Siinä kerrotaan, millainen lapsi on hoidossa. Tavoitteet ym. mietitään yhdessä vanhempien kanssa keskustelun aikana.


      • just näin.
        pluuh kirjoitti:

        Meillä menee vasusta kaksi sivua vanhemmille ennen vasukeskustelua. Näissä vanhemmat saavat kertoa lapsesta ja lapsi kertoa hoidosta tai mitä nyt mieleen tuleekaan, tai vaikka piirtää kuvan itsestään.. Päivähoito taas täyttää yksin yhden sivun. Siinä kerrotaan, millainen lapsi on hoidossa. Tavoitteet ym. mietitään yhdessä vanhempien kanssa keskustelun aikana.

        näin meidänkin päiväkodissa.


    • Muistan joskus lukeneeni eskariin menneen pikkusiskoni vasupapereita. olin itse silloin 17v. Kyllä siinä aikalailla kyseltiin lapsen luonteesta, mitä osaa vanhempien mielestä ja mitä ei. Eihän lapsen osaamistasosta voida yhteisesti sopia! Siitä mihin päiväkoti voi tehdä tietyille asioille, kuten pöytätavoille, vessassa käynnille jos on jotain opittavaa yms, niin niistä voidaan sopia yhdessä.
      Lisäksi lapsen oman hoitajan pitäisi täyttää omat paperinsa siitä, millainen lapsi on hoidossa. Nämä kaikki paperit, vanhempien ja hoitajien paperit, sekä yhdessä kirjatut paperit talletetaan VASU-kansioon, jossa on muidenkin päiväkodissa olevien lasten vasut.

      Mainittakoon vielä, että olen lastenhoitaja päiväkodissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      70
      2964
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      61
      2558
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      106
      2240
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1405
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1256
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      185
      940
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      86
      911
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      883
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      805
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      746
    Aihe