Haluan kiiltävää pintaa

Mattasaatana

Kuten otsikko sanoi, haen tapoja joilla puupintaan saisi lähes peilimäistä kiiltoa, mieluiten puuöljyjä tai -vahoja käyttäen.
Osmo ei tunnu kiiltävän, kuten ei myöskään osmon päälle vedetty puhdas mehiläisvaha, jolloin pinta muuttui samean mattamaiseksi. Kokeilin myös osmon ja mehiläisvahan seosta, mutta heikoin tuloksin. Hinkkaamisen/kiillotuksen määrästä ja kestosta tämä ei ollut kiinni.
Jos jollain on vinkkejä, antaa tulla. Kertokaa myös jos on kokemuksia liuotinpohjaisista käsittelyistä tai liuottimella kiillottamisesta.

7

3105

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi öljyä pintaa

      Tru Oil on kiinanpuuöljyä sisätävä kovettuva puuöljy. Sillä saa peilimäisen pinnan kunhan pohja vaan on hyvä. Kattele Googlesta mikä se on ja miten käytetään. Googleta hakusanalla kuvia ja näet aseen tukkeja, jotka kiiltävät kuin kissan kellit kuutamolla.

      Mehiläsvahapinta on mattamainen, kuten nyt olet oppinut.

    • kokeileppas shellakalla. puleeraus muutamaan kertaan .noin 10 , välillä kuivattaen.

      • Puleerausta

        Shellakka on yksi konsti, paras ehkä loppupeleissä jos tehdään oikein. Moneen kertaan lakkaamalla, hiomalla ja lopuksi kiilloitusaineella puleeraamalla onnistuu myös polyuretaanilakoilla ja esim. Dicco lakalla. Pohjatyön tärkeyttä on vaikea liiaksi korostaa. Kun pinta sitten lopulta kiiltää, paljastaa se kerrassaan armottomasti laiminlyönnit.


    • puuharrastaja

      Ainakin pitää hioa varsin tasaiseksi. Pinta on aina välillä kasteltava, jotta piikin nousevat. Kuivana taas hennosti hiotaan piikkejä pois. Jospa 2000 olisi viimeisen paperin karkeys. Johan on siloista sen jälkeen. Sikli voi olla tehokas piikkien poistossa. Pitää olla erittäin hyvä reuna siinä.

      Kun kiiltävän puupinnan vahaa, tulee siihen aivan hyvä kiilto. Simoniz on hyvää sekin, jos sitä vielä jostain löytää. Itse tilasin carnaubaa 100 g eBay'sta. Sillä tekee jonkin aikaa. Asetukkivahat ovat stanallisen kalliita ostettuna pikkupulloissa.

      • Mattasaatana

        Olihan tuo Tru-oil hinnoissaan, lähinnä kuljetuskustannusten vuoksi, mutta riittoisaa ja helppokäyttöistä. Haisee vähän uutena pintana, ei tosin kauaa.
        Koivuisen sohvapöydän hion järjestyksessä 150/180/240/320/600/800 ja ensimmäiseksi laitoin pari kerrosta värjättyä osmoa ja tämän päälle kolme erää tru-oilia. En hionut välissä, hinkkasin vain hiukan kankaalla. Tru-oil rupesi kiiltämään vasta kolmannella levittämällä eli ilmeisesti toimii kuten lupaakin, eli ensiksi täyttää syyt ja vasta sen jälkeen tekee pinnan.
        Hemmetin hyvä lopputulos, mutta niin oli pohjatyökin.


      • tosi öljyä pintaa
        Mattasaatana kirjoitti:

        Olihan tuo Tru-oil hinnoissaan, lähinnä kuljetuskustannusten vuoksi, mutta riittoisaa ja helppokäyttöistä. Haisee vähän uutena pintana, ei tosin kauaa.
        Koivuisen sohvapöydän hion järjestyksessä 150/180/240/320/600/800 ja ensimmäiseksi laitoin pari kerrosta värjättyä osmoa ja tämän päälle kolme erää tru-oilia. En hionut välissä, hinkkasin vain hiukan kankaalla. Tru-oil rupesi kiiltämään vasta kolmannella levittämällä eli ilmeisesti toimii kuten lupaakin, eli ensiksi täyttää syyt ja vasta sen jälkeen tekee pinnan.
        Hemmetin hyvä lopputulos, mutta niin oli pohjatyökin.

        http://www.youtube.com/watch?v=lvryJL9okd8

        Katsele tuota. Tru-oil kerroksen annetaan kuivua vuorokausi ja sitten varovasti 000-teräsvillalla. Seuraava kerros ja taas sama homma. Kuuden kerroksen jälkeen pinta on kuin lasia.

        Aseliikkeestä minä olen pänikän ostanut. Voi olla joskus rautakaupassakin. Avainsana on kiinanpuuöly.
        http://www.plektratrading.com/index.php?node_id=16587
        Siinä lisätietoa mömmöstä.


    • ap1234a

      Hmh. Ei tämä osmon valkoisella vahaamani pöytä kyllä kalpene kiillossa yhtään noille korkeakiilto kaapinoville. Tosin tossa vieressä on mäntyinen huonekalu joka on käsitelty samalla vahalla ja on täysin matta. Tässä tapauksessa varmaan puun tiiviydestä ja pohjan sileydestä kiinni. Mäntyhuonekaluun hankasin vahan ohuesti rievulla, pöydän muistaakseni pensselillä tai vaahtomuovipalalla eli kerrospaksuuskin erilainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1510
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      708
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe