Kuten otsikko sanoi, haen tapoja joilla puupintaan saisi lähes peilimäistä kiiltoa, mieluiten puuöljyjä tai -vahoja käyttäen.
Osmo ei tunnu kiiltävän, kuten ei myöskään osmon päälle vedetty puhdas mehiläisvaha, jolloin pinta muuttui samean mattamaiseksi. Kokeilin myös osmon ja mehiläisvahan seosta, mutta heikoin tuloksin. Hinkkaamisen/kiillotuksen määrästä ja kestosta tämä ei ollut kiinni.
Jos jollain on vinkkejä, antaa tulla. Kertokaa myös jos on kokemuksia liuotinpohjaisista käsittelyistä tai liuottimella kiillottamisesta.
Haluan kiiltävää pintaa
7
3032
Vastaukset
- tosi öljyä pintaa
Tru Oil on kiinanpuuöljyä sisätävä kovettuva puuöljy. Sillä saa peilimäisen pinnan kunhan pohja vaan on hyvä. Kattele Googlesta mikä se on ja miten käytetään. Googleta hakusanalla kuvia ja näet aseen tukkeja, jotka kiiltävät kuin kissan kellit kuutamolla.
Mehiläsvahapinta on mattamainen, kuten nyt olet oppinut. kokeileppas shellakalla. puleeraus muutamaan kertaan .noin 10 , välillä kuivattaen.
- Puleerausta
Shellakka on yksi konsti, paras ehkä loppupeleissä jos tehdään oikein. Moneen kertaan lakkaamalla, hiomalla ja lopuksi kiilloitusaineella puleeraamalla onnistuu myös polyuretaanilakoilla ja esim. Dicco lakalla. Pohjatyön tärkeyttä on vaikea liiaksi korostaa. Kun pinta sitten lopulta kiiltää, paljastaa se kerrassaan armottomasti laiminlyönnit.
- puuharrastaja
Ainakin pitää hioa varsin tasaiseksi. Pinta on aina välillä kasteltava, jotta piikin nousevat. Kuivana taas hennosti hiotaan piikkejä pois. Jospa 2000 olisi viimeisen paperin karkeys. Johan on siloista sen jälkeen. Sikli voi olla tehokas piikkien poistossa. Pitää olla erittäin hyvä reuna siinä.
Kun kiiltävän puupinnan vahaa, tulee siihen aivan hyvä kiilto. Simoniz on hyvää sekin, jos sitä vielä jostain löytää. Itse tilasin carnaubaa 100 g eBay'sta. Sillä tekee jonkin aikaa. Asetukkivahat ovat stanallisen kalliita ostettuna pikkupulloissa.- Mattasaatana
Olihan tuo Tru-oil hinnoissaan, lähinnä kuljetuskustannusten vuoksi, mutta riittoisaa ja helppokäyttöistä. Haisee vähän uutena pintana, ei tosin kauaa.
Koivuisen sohvapöydän hion järjestyksessä 150/180/240/320/600/800 ja ensimmäiseksi laitoin pari kerrosta värjättyä osmoa ja tämän päälle kolme erää tru-oilia. En hionut välissä, hinkkasin vain hiukan kankaalla. Tru-oil rupesi kiiltämään vasta kolmannella levittämällä eli ilmeisesti toimii kuten lupaakin, eli ensiksi täyttää syyt ja vasta sen jälkeen tekee pinnan.
Hemmetin hyvä lopputulos, mutta niin oli pohjatyökin. - tosi öljyä pintaa
Mattasaatana kirjoitti:
Olihan tuo Tru-oil hinnoissaan, lähinnä kuljetuskustannusten vuoksi, mutta riittoisaa ja helppokäyttöistä. Haisee vähän uutena pintana, ei tosin kauaa.
Koivuisen sohvapöydän hion järjestyksessä 150/180/240/320/600/800 ja ensimmäiseksi laitoin pari kerrosta värjättyä osmoa ja tämän päälle kolme erää tru-oilia. En hionut välissä, hinkkasin vain hiukan kankaalla. Tru-oil rupesi kiiltämään vasta kolmannella levittämällä eli ilmeisesti toimii kuten lupaakin, eli ensiksi täyttää syyt ja vasta sen jälkeen tekee pinnan.
Hemmetin hyvä lopputulos, mutta niin oli pohjatyökin.http://www.youtube.com/watch?v=lvryJL9okd8
Katsele tuota. Tru-oil kerroksen annetaan kuivua vuorokausi ja sitten varovasti 000-teräsvillalla. Seuraava kerros ja taas sama homma. Kuuden kerroksen jälkeen pinta on kuin lasia.
Aseliikkeestä minä olen pänikän ostanut. Voi olla joskus rautakaupassakin. Avainsana on kiinanpuuöly.
http://www.plektratrading.com/index.php?node_id=16587
Siinä lisätietoa mömmöstä.
- ap1234a
Hmh. Ei tämä osmon valkoisella vahaamani pöytä kyllä kalpene kiillossa yhtään noille korkeakiilto kaapinoville. Tosin tossa vieressä on mäntyinen huonekalu joka on käsitelty samalla vahalla ja on täysin matta. Tässä tapauksessa varmaan puun tiiviydestä ja pohjan sileydestä kiinni. Mäntyhuonekaluun hankasin vahan ohuesti rievulla, pöydän muistaakseni pensselillä tai vaahtomuovipalalla eli kerrospaksuuskin erilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976