Eli tilanne on tämä; vesipullo oli vuotanut laukkuun, jossa kamerani oli. Vettä ei ollu paljoa, mutta huomasin vuodon vasta noin neljän tunnin kuluttua, jolloin kamera olis iis ehtinyt olla märässä laukussa jo pitkään. Vettä meni enimmäkseen ihmeellisesti vain akkukahvan sisäpuolelle, eli avatessani akkukahvan se oli sisältä aivan märkä. Akut toimivat ainakin sen verran, että kun laturiin laitoin ne alkoivat latautua. Olin sen verran tyhmä, että ensimmäiseksi kokeilin kameran virtoja päällä, ja pelkään että kamera meni oikosulkuun. Vettä ei ollut kamerassa muuten, vähän vain pinnassa. Kamera ei mene päälle enää ollenkaan, se on ollut kuivamassa nyt torstai-illasta lähtien.
Onko mitään keinoja saada kameraa enää toimimaan vai korvaisiko kotivakuutus tapahtuneen? Kastuminen oli kuitenkin täysi vahinko... :/ malliakaan ei tietääkseni myydä enää missään, Canon EOS 500d on kyseessä ja mun omistuksessa ollut puolitoistavuotta. Uutta mallia en oikeastaan haluaisi ostaa, kaikki tarvikkeet mitä mulla on (salama, akkukahva yms) sopivat vain tuohon malliin. Pystyykö kameraa enää korjaamaan vai tulisiko halvemmaksi ostaa uusi runko? Luulisin että akkukahvakin meni rikki koska sen verran siellä vettä oli ja se neljä tuntia tuskin auttoi asiaan. Ihan itkettää kun ajattelee että koko kamera voi olla mennyttä, osaisko joku asiantunteva auttaa?
kamera kastui, onko mitään enää tehtävissä?
2
333
Vastaukset
- sumut
Kotikuntasi mielenterveystoimistssa neuvotaan auliisti, miten elämän vaikeista solmukohdista ja voi selviytyä. Joskus kastuminen aihettaa läpipääsemättömän ongelmavyyhdin korvien vliin, josta ei selviä ilman ulkopuolisen apua.
Kokemusten ja sivistyksen karttuessa, voi tällainen pieni kastuminen kuivua melkein kokonaan, jättäen jälkeensä vain pienen sumun, jonka kanssa voi elää ja alkaa harrastaa esim. valokuvausta. Toivottavasti kamerasi kuivuu samaan tahtiin. Aika mahdotonta auttaa kun ei edes näe tuotetta. Toisaalta vanhat Nokialaiset kännykätkin toimivat vaikka putosivat WC-pönttöön.
Paras kun viet sen ihan ammattilaisen arvioitavaksi johonkin valokuvaus liikkeeseen.
Jossa joka lähettävät korjaukseen tai siiten ei.
Kannattaa kysyä kotivakuutuksesta, voisi hyvinkin mennä se riippuu taas täysin sopimusehdoistavkorvaako.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911117
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa115926- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 76658
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74621Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54566Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48549- 72483