Arvatkaapa mitä nämä super rankkasateet ovat ?
Kun luonnonmullistuksia luvattiin ja niitä ennustettiin jopa 500-vuotta sitten ennen lopun aikoja, ei maailmanlopun vaan tietoisuudentason nousun. 2012 on galaktisen syklin vaihtuminen odotettavissa ja siihen mennessä tellus on kohdannut galaktiset veljensä ensimmäisen yhteydenoton merkeissä.
Nämä tulvat ja rankkasateet ovat vielä pieni esimaku siitä mitä on luvassa. Toisaalta amerikan länsirannikkoa, englantia ja japania odottaa paljon pahemmat katastrofit mannerlaattojen törmätessä toisiinsa. Los Angeles vajoaa kokonaan maan alle ja meri peittää sen ja jäljelle jää kuin silaus atlantia.
Kun luonnonmullistuksia luvattiin ja niitä ennustettiin jopa 500-vuotta sitten ennen lopun aikoja, ei maailmanlopun vaan tietoisuudentason nousun. 2012 on galaktisen syklin vaihtuminen odotettavissa ja siihen mennessä tellus on kohdannut galaktiset veljensä ensimmäisen yhteydenoton merkeissä.
Nämä tulvat ja rankkasateet ovat vielä pieni esimaku siitä mitä on luvassa. Toisaalta amerikan länsirannikkoa, englantia ja japania odottaa paljon pahemmat katastrofit mannerlaattojen törmätessä toisiinsa. Los Angeles vajoaa kokonaan maan alle ja meri peittää sen ja jäljelle jää kuin silaus atlantia.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikäs ne mannerlaatat nyt yhtäkkiä saa viuhtasemaan lujempaa??? Eikös niiden liike ole melkoisen hidasta.
Tyyppi on kattonu liikaa elokuvia.
olin todistamassa -70 luvun loppupuolella ihan samanlaisia ja jopa pahempia rankkasateita täällä kotomaassa. Teitä meni poikki, lammet tulvivat, kellarit olivat täynnä vettä jne.
Näitä aina silloin tällöin sattuu, ei niissä mitään maailmanlopun enteitä ole... muutenhan se olisi tullut jo monta monta kertaa.
Tuskin on aikaa jolloin ei jotain tapahtuisi. Me itse näemme siitä vain hetkisen.
varsinkin maantiedon alalta. Los Angeles vajoaa maan (meren) alle ja sen paikalle jää "silaus atlantia"? Tiedätkö että Los Angeles on Yhdysvaltain länsirannikolla? Jos tiedät, et ilmeisesti ainakaan tiedä minkä meren rannikkoa se on.
Tuo ennustaminen on niin helppoa - varsinkin jälkeenpäin.
En ole tiukkapipo ja uskon yhteen sun toiseen juttuun, mutta talla hetkella Keski-Euroopassa on helle...
etela ranskassa oon ja yli 40C varjossa ja on kuulemma normaalia... On kivaa ku on lammin mutta taa on jo liikaa...
Näitä tulvia sun muita sattuu aina silloin tällöin, se on sama asia kuin kovat pakkastalvet tahi metsäplaot yms. sillon tällöin. Muistanet viimevuosien Ruotsin tulvat, Venäjän metsäpalot,
USA: tulvat...no nyt sitten USA:ssa oli myös metsäpalot äskettäin, elikkäs tapahtumat vaihtelee ja näitä sattuu--päivittäin...kuukausittain maapalolla, niistä uutisoidaan. Ei mannerlaatat rupea liikuksimaan yhtäkkiä kovaa....sen olen minäkin kuullut että joskus Brittein saaret ja mm. Benelux maat vajoaa veteen, mutta se tapahtuu pitkällä aikavälillä, elikkäs niikö ruottalainen sannoo "på lång sikt"
Eli ehekei kukaan ihminen oo todistamassakaan niitä enää, ei ainaskaan kukaan meistä ;)
Ja sitten kuulehan....ne harvinaisemmat katastrofit, kosmiset uhat, niitä sattuu silloin tällöin 65 milj. vuotta sitten Jukatanin niemimaalle putosi ilm. asteroidi ja liitu-tertiäärikauden vaihtuma-aika loppu siihen...siis suur osa elämää loppui törmyksen jälkeisiin katastrofaalisiin muutoksiin.
Sitä ennen oli suurempi massasukupuuton aika 250 miljoonaa vuotta sitten kun peermikausi loppui ja jopa 99% (erään tutkimuksen mukaan) nykyisistä lajeista kuoli siihen.
En usko astrologiaan, uskon kylläkin jumalaan, mutta mitään astrologiahömppää en harrasta. Eli kyllä minusta kuule tuntuu, jotta nääkin tulvat nyt on ihan vaanbn kuule tavanomaista sateisemman heinäkuun merkki, eikä mikään maailman lopun merkki. Enpä usko, jotta yläkerran isäntä on meitä nyt massasukupuuttoon ihan justiin nyt laittamassa, mennee vielä varmaan muutama miljoona vuos taasa :)
Luonnonmullistukset ovat moninkertaistuneet viime vuosikymmeninä ja se on täyttä totta. Ja niitä on myös ennusteltu esim. raamatussa.
Raamatun mukaan lasketun maailmanlopun olisi pitänyt tapahtua vuonna 999-1000 ja nyt toisen milleniumin vaihteessa toisen kerran....ei.
Se on vaan siinä, että ihmiset on vuostuhansien saatossa saaneet päähänsä keksiä, että jotain mulllistavaa sattuu juuri tuona aikana 999-1000 tai 1999-2000, mutta kuten nähtiin nyt (oltiin onnekas ishmissukupolvi muuten, nähtiin milleniumi) ei mitään sattunut. Eikä ole sattunut varmaan 99-1000 aikana. Jehovalaisethan on tyypillinen harhaoppisten ryhmä, jotka laskee tarkkoja aikojakin Jeesuksen paruusialle ja sille kuinka monta taivaaseen mahtuu....kyllä ainakin se vajaan 150 000 tuhannen kiintiö on jo nyt täysi siellä heidän paratiisissaan jos näin on.
Ei. Ei pidä ainakaan lahkouskoon turvata, tottahan on luonnonmulllistukset lisääntyneet....hmmm toisaalta sanon ei...koska onhan niitä ollut kautta aikain ja eipä varmasti monet luonnonmullistukset ole jääneet aikakirjoihin, vaan ovat tuhoutuneet juuri niissä katastrofeissa. Vasta nythän löydettiin vahvistus sillekin kun dinot ja moni muu elävä lajike kuoli 65 miljoonaa vuotta sitten. Ylivoimaisesti pahin katastrofi oli 250 milj. vuotta sitten kun 99% maapallon KAIKESTA eliöstöstä tuhoutui. Siihen verrattuna nykypäivän tulvat, maanjäristykset tahi muut ovat kuin lasten leikkiä.
Luonnonilmiöt ovat vähän kuin sota, niitä on ollut kautta historian ja tulee olemaan....ei mikään yksittäinen tulva tai muu meinaa maailmanloppua, se vaan on luojan päätös mitä tekee ja kuinka säätelee säitä ja luonnonlakeja, sillehän me ei mittään voida.
tottahan on, että Raamattu ennustaa lopun aikain eillä olevan enemmän mullistuksia ja sotaa...mutta Jeesuksen paluusta ei kukaan tiedä mitään, jehovalaisten ajanlaskemiste on siis turhaa.
Herra tulee hiljaa ja hiipien.
Itse en tiedä mistä nuo kyseiset vuosiluvut on ennustettu. Raamatussahan sanotaan, että vain herra tietää tuon ajan. Se että joskus 250 milj. vuotta sitten on tapahtunut suuria mullistuksia, ei taas liity tämän nykyisen aikakauden ennustuksiin ja loppuun. Täytyy ajatella kaikkia ennusmerkkejä eikä vain katosoa luonnonmullistuksia. Ja raamattu ei ole ainut paikka missä tätä tietoa on. Jottei homma mene lahkoiluksi olisi hyvä löytää se punainen lanka mikä eri lähteitä yhdistää.
"Se vaan on luojan päätös mitä tekee ja kuinka säätelee säitä ja luonnonlakeja, sillehän me ei mittään voida."
Muistathan sellaisen ilmiön kuin kasvihuone? Omalla toiminnallamme olemme saaneet luonnonvoimat liikkeelle. Ja ne ovat ahkerasti liikkuneetkin viimeaikoina.
Juutalaisillekkin oli Jeesuksen tuleminen ennustettu. No eiväthän he Jeesukseen uskonut, kun hän aikoinaan tuli kuvioon mukaan. Nyt taitaa toistua sama ilmiö.
Myös Maya intiaanit aikoinaan ennustivat epsanjalaisten saapumisen mantereelle. He myös ennustivat mm. nykyisen ajanjakson päättyvän 2012. Myös eräs egyptiläisen pyramidin kalenteri päätttyy samana vuonna..
"Herra tulee hiljaa ja hiipien."
Siksi pitää tarkailla ettei se pääse yllättämään.
Niin tuohon en muuta lisää kun että tottakai....se minkä sanoit mm. kasvihuoneilmiö esim. oma vastuuhan pitää meidän kantaa tai pitäis, muttei sitä aina kanneta. Elikkäs maapallomme pääsee saastumaan jätteillä, pilaantuu vesistöt....vaikutetaan ilmastoon omalla tyhmyydellä. Kulutetaan maapalloa turhaan.
Kyllähän minä tiiän että luonnonmullistukset on vain yksi osa-alue, mutta siitäpä tässä onkin viimeviikot ollut herkullinen keskustelun aihe jutella.
Mutta pysyvä ja järkyttävä muutos on ollut 250 milj. vuoden takaisella täystuholla, nyt olisi kaikki elävä maapallollamme rikkaampaa jos näin oisi...en väitä ettei se ole sitä nyt, mutta väittäsin että ihmisiäkin lisi nyt enemmän ja muita eläimiä, sekä kasveja. Sellasiakin tietty mistä ei tiedetä mitään, harmi vaan....sademetsissähän piilee ratkaisun avaimet esim (tämänpäivän sademetsissä) syöpään ja AIDSiin sekä muihin vakaviin sairauksiin.
Harmi vaan, että niin iso osa on mennyt biosfääristä suoraan 'trashcaniin'.
Luojahan anto meille vapaan tahdon, jotta meidän pitäs osata kykyämme hyödyntää hyvin ja rakentaa yhteisen päämäärän hyväksi, jotta maapallomme olisi puhtaampi...mutta ehkäpä noi luonnonmulllistukset kaikki muut ilmiöt onkin luojan eräänlainen muistutus, että kuka täällä on herra ja päättää aina tiettyjä ajanjaksoja sillon kun sitä vähiten odotetaan tai silloin kunhän näkee, jotta maapalloa on liiaksi pilattu sodilla, saasteilla ja ylimielisuyydellä. Luoja yksin tietää vain ei sano :)
Itse ajattelisin, että tuo 250 milj. vuotta sitten ollut mullistus olisi ollut eräänlainen puhdistus.
Nykyisistäkin mullistuksista voisi ajatella niin. Näin maapallo reagoi kun se puhdistaa itseään.
Mitä tulee noihin sairauksiin, niin luulisin, että aika moneen löytyy vastaus sisältämme. Onhan nytkin jo tutkittu että mieliala tai stressi ym. vaikuttaa esim. syövän kehtittymiseen ja sydäntauteihin. Mutta olen kuitenkin samaa mieltä, että luonnosta löytyy valmiina kaikki lääkkeet.
Tervehdys.
Omat henkioppaani mihin luotan, eivät kerro mitään mullistuksista.
Vanhaa tietoa, johon tuo ennustus perustuu on kuitenkin löydettävistä netistä.
Itse uskon, että kun tarpeeksi monet maat littyvät kioton sopimukseen, niin mitään ei tapahdu.
Mullistuksia ei siis henkioppaani mukaan tule. Mutta humanoidit tulevat kyllä vielä joskus. Voipi tuokin pitää paikkansa(Eli siis humanoidien tulo maan päälle), mutta itse veikkasin vuotta 2030.
Lucis.
"I talk to spirits.!"
Mullistuksiahan tapahtuu kokoajan ja niistä voi lukea vaikka uutisista.
"Vanhaa tietoa, johon tuo ennustus perustuu on kuitenkin löydettävistä netistä."
On myös uutta tietoa. Mistäs ennustuksesta tässä nyt oikein puhutaan muuten tarkalleen ottaen? Navat vaihtuu?