Hei,
Voiko Expot-punkkimyrkky altistaa bordercollien epilepsialle? Onko tiedossanne tällaisia tapauksia?
Epilepsia bordercolliella
3
372
Vastaukset 3
Moikka!
En ole varma porderista, mutta ainakin "tavallisen" collien kanssa on oltava tarkkana kaikenlaisten loisten häätöön tarkoitettujen tököttien suhteen, koska collien aivoneste (tai mikä onkaan) on erilaista kuin muilla roduilla ja myrkyt saattavat olla koiralle vaarallisia. Kehottaisin tarkistamaan asian eläinlääkäriltä, niin saat ainakin varmaa tietoa suoraan ammattilaiselta.- :)
Lääkeaineyliherkkyyttä (MDR1) löytyy myös bordercollieilta ja kymmeniltä muilta roduilta (ei tosin yhtä laajalti kuin collieilta), se ei kuitenkaan liity mitenkään epilepsiaan (aiemmalle vastaajalle).
Okei, kiitoksia oikaisusta. Olen usein tuosta yliherkkyydestä kuullut ja aina collien yhteydessä. Mutta "hyvä" tietää että sitä muillakin esiintyy; nyt olen taas hieman aiempaa viisaampi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711146
- 65926
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747- 47708
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko79651- 62609
- 28595
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35595IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67591