Ostosmatkailua

En ymmärrä ihmisiä, jotka käyvät venäjällä ainoastaan takkaamassa ja korkeintaan tuovat sen tupakkakartongin. Eläinperäisiä tuotteita lukuunottamatta siellä on suunnilleen kaikki vähintään puolta halvempaa kuin suomessa. Itse omakotitaloasujana ostan kaikki rautakauppatarvikkeet sieltä. On yli puolta halvempaa kuin K-Raudassa ja palvelukin pelaa, päin vastoin kun suomessa. Lähes kaikki elintarvikkeet, pesuaineet yms ovat puolta halvempia kuin suomessa. Jopa parturi on halvempi.
Periaatteessa osta mahdollisimman vähän suomesta ylipäätään mitään, koska pari ahnetta kauppaketjua nostaa kilpaa hintojaan. Lisäksi katainen ja urpolainen pumppaavat rahat samantien etelä-euroopan rosvovaltioille.
13320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miksi venäläiset ostavat kaiken ja hamstraavat kiloittain suomalaisia tuotteita, vaikka niitä saa venäjältä puolet halvemmalla? Ei ne kaikki tyhmiäkään voi olla..

Äänestä

venäläiset ostaa suomesta, että saa naapurista katteelisia ;)

Äänestä

Kotiin päin!
Voit muuttaakkin sinne ryssään, kun se kerran on niin hyvä. Itse kyllä maksan verot suomeen...

Äänestä

Bensa, tupakka ja tiukka "pipari" on miulla ostokset jotka sinne vetää.

Äänestä

Jos olet koskaan sattunu vilkaisemaan venäläisten kärryihin, niin niissä on pääasiassa lihajalosteita. Eli siitä päätellen ne on halvempia suomessa, monet muut tuotteet kannattaa ostaa sieltä. Maksele sä vaan verot suomeen, mä ajattelen lompakollani.

Äänestä
  • venäläinen maksaa laadusta, ei siin silloin hintoja katsella

    Äänestä

  • Itse sanovat, että suomalaisista tuotteista tietää mitä ne sisältävät . Siitä kannattaa maksaakin enemmän, kun säilyke- ym purkeissa on varmasti sitä mitä etiketissä sanotaan sen sisältävän.

    Jos purkissa lukee "Sika/nauta" suomessa siinä on sika/nautaa eikä koiraa tai kissaa.

    Äänestä

Ja suomalaisessa tuotepakkauksessa on aina sitä mitä päällä lukee.
Alkossakin ostavat kalliita laatuviinejä koska täällä pulloissa on varmasti oikeaa juomaa.Luotettavuudesta ja laadusta maksavat mielellään.

Äänestä

Ottamatta kantaa venäläisten ostoskäyttäytymiseen tai syihin, täytyy mainita....

"Jos purkissa lukee "Sika/nauta" suomessa siinä on sika/nautaa eikä koiraa tai kissaa."

Ei se nyt ihan noin mene....on tainnut Suomi propaganda upota venäläisiin yhtä hyvin kuin sinuun.

LIHApulla/pihvit olikin tehty broilerinnahasta.
Viime viikolla uutisoitiin kuinka Snelmannin nautajauheLIHAssa olikin naudanlihaa ALLE 10% .... olikin säästösyistä jauhettu naudasta jänteet ym jäte ja etikettiin laitettu LIHA.

Noita vastaavia kusetuksia on suomalaisessa ruoassa loputtomasti

Esimerkkejä on niin paljon että niistä on riittänyt ihan tehdä kokonainen kirja

Äänestä

Itseänikin lähes hävettää ne jotka käyvät vain Beoscanilla tankkaamassa ja hätäisen tupakkakartsan ostamassa.Käyn yleensä aina kaupungilla vaikka en nyt mitään sen kummempaa ostaisikaan.Ihan vaan omaa komeaa ruotoani venäjän neitosille näyttämässä.Ainakin juotavat jogurtit ovat paljon halvempia kuin suomessa ja eivät ole venäjällä valmistettuja.

Äänestä

en kyllä ymmärrä sitä et käy venäjällä ollenkaan.

Äänestä

Mie ymmärrän.. jos ajaa 30 tuhatta km vuodessa,niin jää n.3000 euroa kuluttaa johonkin muuhun kuin bensaan....ilman mitään tupakin myyntiä....

Äänestä

mut jos ajaa 10000km vuodessa ja sen ajan joka menee 20000km ajamiseen käyttää työntekoon niin jää viellä enemmän euroja mitä kuluttaa.ja kulut viellä lisäksi mitä 20000km ajamatta jättäminen tuo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiin päin kirjoitti:

En ymmärrä ihmisiä, jotka käyvät venäjällä ainoastaan takkaamassa ja korkeintaan tuovat sen tupakkakartongin. Eläinperäisiä tuotteita lukuunottamatta siellä on suunnilleen kaikki vähintään puolta halvempaa kuin suomessa. Itse omakotitaloasujana ostan kaikki rautakauppatarvikkeet sieltä. On yli puolta halvempaa kuin K-Raudassa ja palvelukin pelaa, päin vastoin kun suomessa. Lähes kaikki elintarvikkeet, pesuaineet yms ovat puolta halvempia kuin suomessa. Jopa parturi on halvempi.
Periaatteessa osta mahdollisimman vähän suomesta ylipäätään mitään, koska pari ahnetta kauppaketjua nostaa kilpaa hintojaan. Lisäksi katainen ja urpolainen pumppaavat rahat samantien etelä-euroopan rosvovaltioille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu