Kiinnostaisi Walter Dominator 1250 5,5 mm ilmakiväärin tarkkuus, kun en ole päässyt ampumaan kasaa ja sikaa säkissä ei kiinostaisi ostaa.
En ole löytänyt mistään mainintaa millaista kasaa kyseinen ase tekee, kelpaako harjoittelu aseeksi ? Saako laukaisua paranneltua ?
Lähinnä sisätiloissa ammuskelisin, kun ruutiaseilla tuppaa kerääntymään noita palamiskaasuja, vaikka jonkinnäköinen ilmanvaihtokin on.
Ilmakiväärin tarkkuus
2
2850
Vastaukset
- Juhan-i
Waltherin Dominatorissa on vähän löysä tukki ja osa 5,5 millisistä yksilöistä ei ole Lotharin piipusta huolimatta ole ollut mitenkään erityisen tarkkoja. Parhaiten ovat toimineet .25 kaliberiset. Tällöin luonnollisesti lähdöt ovat ehkä hiukan alhaiset ja laukausmäärä yhdellä säiliöllisellä on aika pieni.
Jos yli 10 metrin matkat kiinnostavat, ei Dominatorin Saksa-versiota kannata ostaa. Sieltä saa ko. aseen toki kaikkein edullisimmin, mutta 7,5 joulea on turhan vähän, eritoten yli 4,5 millisillä kalibereilla (= .22 ja .25).
Kaiken kaikkiaan kuitenkin ok. ase, taitaa olla halvin edes jotenkin reguloitu pyssy luokassaan.
http://forum.eralle.net/viewtopic.php?t=55536
Toinen mahdollisuus mikä kannattaa tutkia on Air Armsin mallisto, ovat halvimmillaan noin 800 euroa ilman kiikaria. Tukit ovat toki poikkeuksetta "metsästysversioita". Nämä eivät ole reguloituja, mutta tarkkoja aseita silti 50 metriin, varsinkin FAC-versiot.
Jos kertalaukaus ase kelpaa, niin 16 joulen, eli nk. Field Target (FT) versio Hämmerli AR20 kivääristä on paras vaihtoehto. Kyseessä on siis Waltherin tuote, Hämmerli kuuluu nykyisin samaan konserniin. Tästä kannattaa siis ostaa 16 joulen versio 4,5 millisenä. Ase on tarkka 50 metriin saakka ja hintaa Suomessa ilman tähtäimiä joku 700 euroa.
Sekä Dominator, että AR20 tarvitsevat periaatteessa vaimentimen, tosin jos ampuu ainoastaan sisätiloissa ja suostuu pitämään kuulosuojaimia/tulppia, niin ongelmaa ei ole. Dominatoriin saa (muistaakseni) vaimentimen jopa vakiona, tai ainakin siinä on kierteet valmiina. AR20:n kohdalla joutuu kikkailemaan sovittimen kanssa.
Ulkona, esim. omakotitalon pihalla ei kannata ampua paineilmakiväärillä ilman vaimenninta. Pollarit ovat nopeasti paikalla, jos vittumaisempia naapureita yhtään löytyy. Esim. 40 joulen Dominator kuullostaa piekkarilta.
Äänen lisäksi kannattaa huomioida taulurakenne. Tyypillinen marketin tauluteline ei kestä esim. 40 joulen 5,5 millistä ilmakkoa kovin kauaa.
Kaikki em. huomioonottaen, jos ampumamatka on esim. alle 25 metriä, niin joku 7,5 joulen 4,5 millinen ilmakko paras. Jos taas haluaa piekkari simuloivan vehkeen, niin sitten on ostettava joku 5,5 millinen noin 40 joulen peli. Eli esim. Dominator tai Air Arms jne.- Juhan-i
http://kotisivu.dnainternet.net/turkuusi/walther/taulut/jsb_exact_jumbo_50m_2.jpg
Siinä on nyt yksi 5,5 millisen vitosen kasa JSB Exact -luodilla 50 metriin. Ihan ok näyttää soivan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu737363Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127194Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675206K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1274954Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1054581PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394510Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824216Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988- 1571620