Lisää pituutta ja heti:)

Hande50

Mulla on tuommonen Sigman 150-500 F5-6.3 APO DG OS. Teleputki
ja nyt tuli mieleen että oliskohan tuohon sopivia jatkeita lisäämään ulottuvuutta esim,lintukuvaukseen.Valovoimahan siinä tietty hieman huononee.

10

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sigmaphoto.com
    • ei vain hieman

      "Valovoimahan siinä tietty hieman huononee."

      Eikä vain hieman - uudeksi valovoimaksi tulee F7-9, joten telepäässä sulla ei välttämättä toimi automaattitarkennus lainkaan.

      • Muistelen lukeneeni uuden D800 Nikonin toimivan keskimmäisellä tarkennuspisteellään vielä aukolla F8. Näin ollen ainakin 1,4x telekonvertteria pitäisi voida käyttää. Kuinka paljon e laskee erottelua on ainakin minulle vielä tuntematon asia.


      • Työeläkeläinen kirjoitti:

        Muistelen lukeneeni uuden D800 Nikonin toimivan keskimmäisellä tarkennuspisteellään vielä aukolla F8. Näin ollen ainakin 1,4x telekonvertteria pitäisi voida käyttää. Kuinka paljon e laskee erottelua on ainakin minulle vielä tuntematon asia.

        Näppiksen (käytän erillistä näppistä kun tuo läppärin näppis ei oikein luonnu näppeihini) ja läppärin yhteistyö ontuu joskus ja oikoluku unohtuu joten:

        edellisen kommenttini e = edellinen

        Olen pahoillani aiheuttamastani päänvaivasta. Jos arvasit oikein niin voit pitää aivoresurssejasi varsin riittävinä. Hyvää päivän jatkoa vaikka lieneekin maanantai!


    • keppiä "köyhälle" :)

      "vielä aukolla F8"

      juu saattaa jollain kameralla ja jollain objektiivilla toimia, mutta aineskaan et tee, kuten kameravalmistaja haluaisi - kameravalmistaja näyttää antavan ns. edullisten millien toivojille keppiä karulla tavalla:

      "With lenses that have a maximum aperture of f/5.6, or faster, the central bank of 21 AF points will all function as cross-type AF sensors, and the left and right banks of 20 AF points each will act as cross-type sensors at f/4 and f/5.6."
      http://cpn.canon-europe.com/content/education/technical/eos_1d_x_explained.do

      Joten Canonilla ei f/8 toimikaan.

      Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä, että:

      EF 600mm f/4L IS II USM Extender EF 1.4x III on se pisin mahdollinen yhdistelmä - ja valovoiman f/5.6 objektiivin kanssa et voi käyttää mitään polttovälin muuttajaa.

      850 mm pidempää optiikkaa Canonin keulille haluavan on siten kiltisti maksettava jokainen euro objektiivista Canon EF 1200mm f/5.6 L USM

      http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-1200mm-f-5.6-L-USM-Lens-Review.aspx

      :D:D

    • Sitähän se

      Lisää pimeyttä ja heti:)

    • Ystävällinen vinkki

      >Sigman 150-500 F5-6.3 APO DG OS.
      >Valovoimahan siinä tietty hieman huononee.

      Entäpä kun putkesi on jo valmiiksi pimeä...

      Minulla oli joskus 1980-luvun filmiaikoina zoomi, olikohan telepäässä 240- tai 270-millinen? Valovoimaa osapuilleen saman verran kuin sinun lasissasi.

      En jaksa muistaa, ostinko siihen 1.4× (pimentää 1 aukkoarvon verran) vai 2× (2 aukkoarvoa) -telejatkeen. Kaikkien aikojen turhin sijoitukseni fotovälineisiin tuo telejatke joka tapauksessa oli! Käyttökelpoisuus rajoittui suurin piirtein juhannuskesän poutapäiviin meren äärellä, vaikka minulla oli asiallinen jalustakin. Osa saattaa mennä puutteellisten taitojenikin piikkiin, mutta silti!

      Olen päättänyt olla moisiin hölmöläisten hilavitkuttimiin toista kertaa sortumatta, tarjoavatpa uusien digijärkkäreiden kennot sitten miten huikaisevan häikäiseviä ISO-arvoja tahansa!

      • valo on voimaa

        Juu ei pimeän putken perään kannata telejatketta ostaa, mutta valovoimaisen objektiivin kanssa 1.4× on erittäin käyttökelpoinen:

        400 mm f/2.8L IS USM -> 560 mm f/4
        600 mm f/4L IS USM -> 840 mm f/5.6


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      104
      4081
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1446
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1257
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      337
      1253
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      16
      1210
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe