kannattaako

saksanseisojaa ostaa yksityiseltä?Mihin kannattaa kiinnittää huomiota ostohetkellä?
3471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. Joo, jos koira on sukutaulultaan kelpo..

2. EI, jos ostajalla ei ole aikaa ja kykyä/mahdollisuuksia koiraa opettaa.

Kanakoiran koulutus on todellakin vaativaa ja aikaaviepää. Koulutus voi myöskin hyvin helposti epäonnistua, ja pääsääntöisesti niin käykin jollei kouluttaja ole todellakin paneutunut asiaan ja varaa riittävästi siihen aikaa.

Toimiva koira onkin sitten mitä mielyttävin seura erälle, mutta aikaa sille on sittenin aina ja jatkuvasti oltava. Niin toimien, kuin monista ajavista koirista aivan toimivan saa, ei kanakoiraa kyllä kouluteta, sillä metsästys seisovan koiran kanssa on aivan jotain muuta kuin
tulilla odottelua josko jostain alkaisi ajo kuulua. Tosin suomen maastot antavat juuri ajokoiratoiminnalle enemmin ja parempia mahdollisuuksia.

Äänestä
  • Oikeassa olet verratessasi kanakoiran ja vastaavasti ajokoiran kuouluttamista. Ajokoirasta saa aktiivinen kokematonkin erämies valion hyvinkin suurella todennäköisyydellä, kun taas kanakoira asettaa ohjaajalleen enemmin vaatimuksia. Tuo ohjaaminen maastossa on kokonaisaikaista, ja muuna aikana koira on kytkettynä.
    Nuorempana olin hyvinkin aktiivinen ajokoiramies, ja jollakin mittarilla mitaten sitä vieläkin olen. Kanakoiraharrastus on minulle uudempaa, vasta kolmas koira koulutettavana.
    Koirien luonne on myöskin hyvin erilainen näitä rotuja verrattaessa. Ajokoira on hyvinkin itsenäinen, ikäänkuin poissaoleva, kun taas kanakoira pitää isäntäänsä koko ajan yhteyttä, ja jopa tavallaan vaatii yhteistyötä ja ohjetta.

    En lainkaan väitä, etteikö ajavan koiran kouluttaminen vadi työtä, mutta sitä uskallan jopa painottaa että seisovan kanakoiran toimivaksi kouluttaminen suorastaan vaatii sitä.
    Myöskin erätapahtuma näitten eri rotujen välillä on niin tavoiteltavan riistan, kuin varsinkin toiminnallisen kulunkin osalta täysin eri luonteiset. Rusakko on hyvin yleinen seisovan koiran seisonnalla, mutta varsinkin nuoren koiran kyseessä ollen aikalailla hankala, sillä rusakon karkotessa on koiraa aikalailla vaikea hallita olemaan lähtemättä ajoon. Ensimmäisen koirani tavallan pilasin juuri rusakoiden kanssa.
    Koira jopa oppi syöksymään lopulta rusakon kiinni, niin nopea kuin rusakko onkin. Tuota taipumusta en koirasta enää kyennyt karsimaan, ja tuo sama taipumus sitten ko. koiran lopulta auton alle vei.

    Äänestä

Ollaan ostettu molemmat saksanseisojamme yksityiseltä ja olemme ohjekirjojen mukaan kiinnittäneet huomiota koiran kotiin.
Seinillä pitäisi olla kuvia emosta/ko. koirasta metsällä ja saaliista ja ehkäpä myös näyttelypalkintoja. Pitää asiantuntevasti kysellä onko koiraa käytetty kokeissa/näyttelyissä. Nuo tiedot saat jo etukäteen Saksanseisojakerhon sivuiltakin, jos koira on rekisteröity. Olemme saaneet molempien koiriemme mukaan kasvattajan tekemän koulutusoppaan, johon hän on kerännyt artikkeleita Saksanseisoja-lehdestä.
Siitä olen muiden kanssa samaa mieltä, että kanakoiran koulutus on aikaa viepää touhua, viimeksi nukuin kunnolla ennen pennun hakemista...
Jos tämä yksityinen tarjoaa sinulle, että hän voisi tuoda koiran näytille vaikkapa paikalliselle torille, silloin on luultavasti kyse huijarista, joka ei tahdo sinun näkevän kotiaan, joka luultavasti on huono pennun kannalta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mjääh kirjoitti:

saksanseisojaa ostaa yksityiseltä?Mihin kannattaa kiinnittää huomiota ostohetkellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu