hei. olen tässä muutaman kerran yrittänyt antaa 6kk vanhalle tytölleni itse tekemää puuroa. ongelma on ettei suostu syömään,kakostelee ja oksentikin kerran. kaupasta saatavia valmispuuroja syö mielellään. johtuu varmasti "kököistä" mitä oma tekemässä puurossa on. :) pitääkö vaan yrittää totutella vai olisiko jollain konsti kuinka saisi syömään.. meillä ei ole kuin monitoimikone ja sähkövatkain,niillä ei kovin saa hienommaksi puuroa.. vinkkejä???
puuroa
mie
2317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laita hiutaleet kylmään veteen niin niistä tulee pehmeämpiä, neuvoi joku. En tiedä onko totta vai ei, itse teen puuron aina niin, että kattilaan yhtä aikaa sekä vesi että hiutaleet.
Mutta tässä neuvoja, miten voit kotitekoisesta puurosta saada pehmoisempaa ja paremmin syötävää:
Murskaa hiutaleet pienemmiksi ennen keittämistä. Joko ihan kämmenssä "rutistamalla" samalla kun laitat kattilaan tai sitten tehosekoittimella.
Hauduta puuroa pienellä lämmöllä.
Tee puurosta vähän löysää. Ei siis sellasta kökköä joka pysyy lusikassa vaikka sen kääntäisi ylösalaisin, vaan semmosta löysää mutta kuitenkin puuromaista. On miellyttävämpää syödä.
Ja alkuun voit valmiin puuron käydä läpi tehosekoittimella.
Ajastaan tämän voi sitten unohtaa, kun lapsi on tottunut karkeampaa ruokaan.
Jotkut lapset ovat tosi herkkiä ja ruuan on oltava tosi hienojakoista. Toiset eivät ole niinkään nuukia..
mikrossa keitetty puuro ja maistettuani itsekkin se ei ole niin kökköistä kun kattilassa keitetty...