Olisiko kellään suositella kirjaa?

Manzigga

Eli siis pitäisi eräs iso koulutyö tässä tehdä ja lähteinä tulee käyttää pelkkiä kirjoja, nettiä ei hyväksytä.

Mikä olisi hyvä kirja (lähinnä tietokirja), josta saisi kattavasti tietoa erilaisista yleiseen terveyteen, vireystilaan ja jaksamiseen liittyvistä asioista? Esim. levon ja liikunnan, ravinnon yms. merkityksestä yleisessä jaksamisessa ja hyvinvoinnissa.

Kyseessä siis terveystiedon kurssin työ.

Itselläni ei tietokirjoja juurikaan ole, joten kaikki ehdotukset ovat hyviä :)

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Corpore sano
    • neuvon

      En osaa suositella mitään tiettyä kirjaa, mutta annan vinkin: mene kirjastoon. Tietokirjat on lajiteltu hyllyihin aihepiireittäin, löydät varmasti. Muistathan käyttää lähteenä useampaa kuin yhtä teosta.

    • Tämä tulee varmaan puoli vuotta liian myöhään. Tässä kuitenkin hyödylliseksi havaitsemiani kirjoja terveydestä: Riku Aalto, Lasse Seppänen: Kuntoilijan pieni ravinto-opas - avain parempaan ravitsemukseen (Ducendo Oy 2008); Terveysliikunta (toimitettu, Duodecim 2011) ja Markku Partinen, Maarit Huovinen: Terve uni (WSOY 2009).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe