Etsin netistä pehmeäpohjaisia sisätossuja ja ihan älyttömän kalliita!
http://www.brandos.fi/tossut/c162/?ref=adw_fi&gclid=CPeyxcue3rICFUV2cAod_moAsw
Missä myytäisiin edulisia.? Muistan joskus nähneeni ihan parilla eurolla myytävän huopaisia siätossuja jossain halpisliikkeessä mutta en muista missä.
Osaisko joku neuvoa?
Mistä edullisia sisäkangastossuja?
27
1867
Vastaukset
- avojaloinmies
Me emme tiedä.
Vain google sen tietää. Koko maailman :) - Nursing problem
En tiedä juuri noista mutta sen tiedän jotta hyvää ei saa halvalla.
- fysioterapeutti X
Voi hyvät hyssykät. Kenkien valinnassa jo 60 ikäisillä ja nuoremmillakin hinta on väärä ratkaisu valintaan. Tärkeää on valita hyvin istuvat, tukevat, käytännölliset kengät jotka sopivat eri tilanteisiin. Ryhti on pysyttävä hyvänä kun Rikun kissalla ja sen takaa hyvin valitut kengät.
Ei olla ihan nuoria enää jolloin 10cm koroilla olevat remmikengät ovat niin hyvät jalassa, muodikkaat ne voivat olla. Pitäkää tukiranka, ja liikuntaa varten jalat hyvillä tossuilla ja kengillä kunnossa läpi elämän.- Nursing problem
Just ja oikeanlainen lesti kengässä vaikuttaa ryhdin lisäksi erilaisiin nilkka-polvi-lonkka-selkäongelmiin. Itse olen hankkinut omiin kenkiini erikoispohjalliset tukemaan jalkaterän oikeaa asentoa. Kalliit olivat mutta hankkimisen väärti.
- 6+10
No täällä meilläpäin niitä on löytynyt ihan Taloustalosta, joskus Tiimarista ym halpiskaupoista
- Utelias kyselee
Missäpäin Suomea on Taloustaloja?
- Hissutellen
Täytyypä tosiaan käydä jossain Halpahallissa tms. katsomassa.
Tarkoitan tosiaan ihan iltahissutteluun tossuja ettei kopise alakertaan jos myöhempään kävelen kotona.
On jotkut sellaisia yliherkkiä kuuloltaan. Ei ole tullut valituksia, mutta kuitenkin ajattelin hankkia sellaiset. Kyllähän villasukkasillaankin voi käyskennellä, mutta tavallisilla remmikengillä kävellessä tuntuu että vähän kopisee kun on kovat pohjat. Mistään töppösistä ei oikein huvittais mitään 45-65 euroa maksaa. - uteliaalle vastaus
Utelias kyselee kirjoitti:
Missäpäin Suomea on Taloustaloja?
- ...
Ei ehkä liity suoraan asiaan.
Aina vaan jaksanut ihmetyttää suomalaisten tapa loikkia sukkasillaan tai jotkut ääliömäiset Reino-aamutossut jalassa sisällä, vaikka sitten puku tai pikkumusta päällä. Juuri kukaan ei käytä sisäkenkiä.
Tuli tuossa mieleen, kun vanha rasitusvamma alkoi vaivaamaan, en vain omista hyviä sisäkenkiä, kovapohjaisia ja tukea antavia. Jossain on kyllä hyvät remmisandaalit, just työjalkineiksi ostetut, mutta eipä niitä tähän hätään mistään löytynyt.
Niettä painele johonkin Instrumentariumiin ja osta kunnon sisätyöhön tarkoitetut sandaalit. mä joudun kai ite menemään, jos en omiani mistään löydä. Kandee tsekata, millaisia jalkineita on duunareilla sairaaloissa jne. Ei kellään ole pehmeitä kenkiä.
=DW= Minulta saat ilmaiseksi.
Mutsi kävi joskus Lapissakin ja osti sieltä Porontaljan.
Osasta siitä hän ompeli tossut, joissa oli komeat Poronkarvaiset nilkka-osat.
Pari vuotta sitten katselin niitä yhdestä mustasta muovisäkistä, melkein kaikki karvat jäivät säkkiin, joten muutaman päivän käytön jälkeen uskoisin niiden näyttävän sisätossuilta, kaunnisti patinoituneilta mutta, nahkaahan ne ovat, mutta ilmaiset.
Kuvittele itsesi Intiaanina, tai palelevavarpaisena Sutena.
H.Jos halpaa haluaa, kannattaa varmaan poiketa halpakauppoihin, jotka myyvät erilaisia poistoeriä pilkkahintaan.
Näin äskettäin siinä yhdessä saksalaisessa halpakaupassa monenlaisia halpoja sisätossuja. En tiedä onko enää, kun valikoimat vaihtuvat nopeasti.
Tavarataloissa on usein kaikenlaisia tossutarjouksia. Ostan keveitä vierastossuja aina välillä tarjouksista "tukuttain" eteisen koriin. Itse käytän ns. terveyssandaaleja ja läheisille on samanlaiset tai huopapäällysteiset tossut.
Ihmettelin äskettäin jossain kokkausohjelmassa, miten isäntä komensi äkäisesti vieraitaan ottamaan kengät pois sisään tullessaan. Hänellä ei kuitenkaan ollut tarjolla minkäänlaisia vierastossuja. Vielä jälkirepliikissään mies paheksui, miten naiset voivat olla niin ajattelemattomia, että yrittävät tulla korkokenkineen vahingoittamaan hänen hienoja lattiapintojaan. Minä paheksuin epävieraanvaraista ja huonosti käyttäytyvää isäntää.
Useimmat suomalaiset ovat tottuneet riisumaan kenkänsä eteisessä vieraisille tullessaan. Jäin miettimään ketjun luettuani, miten menetellään kotoisissa juhlissa varsinkin talvella. Onko naisilla korolliset sisäkengät mukanaan ja salliiko isäntäväki naisten käyttävän sellaisia kotonaan?
Mitä mieltä sinä olet?- ...
Sisäkengät laukkuun. Kyllä se ihan tapa on.
Joskus miettinyt noita isompia pippaloita, missä kerralla paljon väkeä. OK, jossain oopperassa osalla on sisäkengät ja osa on talvikengissä. Mutta joskus ihmetytty, millanenhan narikka pressanlinnassa lienee, kun kuitenkin aina sataa räntää ja ihmisillä palttoot, sateenvarjot ja kummisaappaat. Se voi olla melkoinen rumba sekin.
=DW= hunksz kirjoitti:
"optimisti-orvokki"
Johan minä lässytin, lyhyemmin kuitenkin?
H.Eihän tuo ollut lässytystä, vaan juuri sitä tiukan asiallista kommentointia, jota sinäkin aloituksessasi kaipailit.
Vai sisätossut.... :)- Aikuinen nainen
Väitätkö tosissasi, että ihmiset kulkevat vierailulla sukkasillaan?
En ole koskaan nähnyt, eikä tulisi mieleen tehdä niin. - p.
Aikuinen nainen kirjoitti:
Väitätkö tosissasi, että ihmiset kulkevat vierailulla sukkasillaan?
En ole koskaan nähnyt, eikä tulisi mieleen tehdä niin.Miksi myydään juhlakenkiä?
Harva meistä saa kutsun Linnaan.
Jos niitä ei saa käyttää vieraisilla isäntäväen halvan parketin/muovimaton takia, niin missä sitten?
Pitääkö ne laittaa lasivitriiniin hintalapun kera?
Ottaa kuva, ja laittaa s-postina tuttaville?
Sitten hiihtää joillain muovipusseilla, kera juhlakampauksen ja -puvun?
Voidaan toki julistaa virallisiksi juhlapopoiksi Reinot ja Ainot.
Ikuna en uudelleen menisi kylään.
Ja olen ennenkin saman kirjannut.
.
- Jalkieet tärkeitä
Kauanko ne kalliit tossut kestävät käytössä? Paljonko tulee vuosihinnaksi? Tuhlaatko ehkä johonkin muuhun enemmän? Hyvät kengät ovat hyvät jalassa ja tukevat ryhtiäkin.
- RosaLiiin
Sisällä on kiva hissutella sisätossuilla.
Halpahallit ja toreilta markkina-aikaan saattaa löytää edullisia tossukoita.
Jämsässä päin jos liikut niin sieltä löytyy huopatossutehdas ja sielläkin myydään sisäkäyttöön kevyempiä sisätossuja.
Kaikista lähimpää löytyy kun itse tekee, se on helppoa, kaavat vain omista jaloista ja vanhoista villapaidoista tai kauhtuneista takeista ompelee näppärästi sisätossut.
Käsityölehdistäkin löytää valmiita kaavoja.
Tai virkkamalla paksusta langasta, tekee vähän omaa jalkaa isomman ja laittaa valmiit tossut pesukoneeseen ja huovuttaa. Saa vielä kivoja kun virkkaa kaikista langanlopuista monenkertaisena, niin ja koristelu onkin hauskaa puuhaa, helmillä ja kulkusilla.
Nämä itse tehdyt ovat sellaisia pehmeitä tossukoita, mutta jos haluaa jalkaa tukevat kannattaa etsiytyä puotiloihin.- Hissutellen
Kävin tänään yhdessä halpisliikkeessä ja löysin tosi halvat ja juuri sellaiset vilttitossut joita olin kaivannutkin.
Tossuja on peräti neljät. Kahdet punaiset ja kahdet luonnonvalkoiset sellaisesta huovasta tehdyt avolipokkaan malliset. Mukana tuli myös punainen huopainen seinään ripustettava sydämenmuotoinen kaksilokeroinen "teline" joissa tossuja pidetään.
Ovat veirastossujen nimellä ja koko tämä ihanuus maksoi kokonaisuudessaan vain 9,95€ :) Kyllä nykyään näköjään vielä jotain saa halvalla. - Tahtoo myös
Hissutellen kirjoitti:
Kävin tänään yhdessä halpisliikkeessä ja löysin tosi halvat ja juuri sellaiset vilttitossut joita olin kaivannutkin.
Tossuja on peräti neljät. Kahdet punaiset ja kahdet luonnonvalkoiset sellaisesta huovasta tehdyt avolipokkaan malliset. Mukana tuli myös punainen huopainen seinään ripustettava sydämenmuotoinen kaksilokeroinen "teline" joissa tossuja pidetään.
Ovat veirastossujen nimellä ja koko tämä ihanuus maksoi kokonaisuudessaan vain 9,95€ :) Kyllä nykyään näköjään vielä jotain saa halvalla.Kerro nyt samantien mistä kaupasta ostit. Kai sen verran saa mainostaa.
- Vierastossuttelija?
Hissutellen kirjoitti:
Kävin tänään yhdessä halpisliikkeessä ja löysin tosi halvat ja juuri sellaiset vilttitossut joita olin kaivannutkin.
Tossuja on peräti neljät. Kahdet punaiset ja kahdet luonnonvalkoiset sellaisesta huovasta tehdyt avolipokkaan malliset. Mukana tuli myös punainen huopainen seinään ripustettava sydämenmuotoinen kaksilokeroinen "teline" joissa tossuja pidetään.
Ovat veirastossujen nimellä ja koko tämä ihanuus maksoi kokonaisuudessaan vain 9,95€ :) Kyllä nykyään näköjään vielä jotain saa halvalla.Ai, että oikein vierastossut. Nyt mekin sitten tiedetään, että sellaisia on oikeasti olemassa. En niitä kuitenkaan seinälle ripustaisi.
- öyh!
Vierastossuttelija? kirjoitti:
Ai, että oikein vierastossut. Nyt mekin sitten tiedetään, että sellaisia on oikeasti olemassa. En niitä kuitenkaan seinälle ripustaisi.
Karseaa, jos ei vierailulla saisi pitää koivissaan kauniita juhlakenkiään, vaan tassuihin pitäisi tukkia jotkut yleiset, varvasväliltä ja jalkasilsaslta haiskahtavat virttyneet tossut.
Välttelisin uudesti tulemista. - Hissutellen
Tahtoo myös kirjoitti:
Kerro nyt samantien mistä kaupasta ostit. Kai sen verran saa mainostaa.
Löytöliiteristä ostin. Oli ainoat sillä hetkellä sellaiset. Oli muutama paketti sellaisia harmaita harmaassa huopapussukassa. Olivat läpinäkyvässä pakkauksessa enkä avannut sitä että katsoakseni minkä kokoisia olivat. Tuossa ostamassani pakkauksessa oli kahdet naisten kokoa ja kahdet miesten kokoa tai ainakin isommat. Voipi olla että jouluksi tilaavat lisää. Olivat niin edulliset että varmaan ovat siksi niin vähissä.
- Hissutellen
öyh! kirjoitti:
Karseaa, jos ei vierailulla saisi pitää koivissaan kauniita juhlakenkiään, vaan tassuihin pitäisi tukkia jotkut yleiset, varvasväliltä ja jalkasilsaslta haiskahtavat virttyneet tossut.
Välttelisin uudesti tulemista.No on sellaisiakin moukkia jotka kävelevät ulkokengillä toisten pestyjen mattojen päällä.
Sehän oliskin hyvä karkoituskeino ettei tarvitsisi kärvistellä vieraille tarjoilujen kanssa kun vaatisi kaikki epämiellyttävät vieraat laittamaan haisevat likaiset tossut jalkaansa. Ne olis tietenkin likastettu oikein tarkoituksella;DDD
Tervetulleille vieraille annettaisiin tietenkin ihan upouudet tai pestyt puhtaat tossukat. - Vieraanvarainen koti
öyh! kirjoitti:
Karseaa, jos ei vierailulla saisi pitää koivissaan kauniita juhlakenkiään, vaan tassuihin pitäisi tukkia jotkut yleiset, varvasväliltä ja jalkasilsaslta haiskahtavat virttyneet tossut.
Välttelisin uudesti tulemista.Ainakin meillä tutut (vieraita ei päästetä eteistä pitemmälle.;)) saavat itse valita kulkevatko omissa kengissään, sukkasillaan tai lainatossuissa. Kaapista löytyy myös muutama kaunis käsin kudottu villasukkaparikin viluisille.
- Kitkerä ja katkera?
öyh! kirjoitti:
Karseaa, jos ei vierailulla saisi pitää koivissaan kauniita juhlakenkiään, vaan tassuihin pitäisi tukkia jotkut yleiset, varvasväliltä ja jalkasilsaslta haiskahtavat virttyneet tossut.
Välttelisin uudesti tulemista.Mielenkiintoista, miten paljon löytyy sellaisia kommentteja, joissa kirjoittaja on löytänyt asiasta kuin asiasta jotain negatiivista sanottavaa. - Maistuuko elämä katkeralle?
- paljainjaloin
Kitkerä ja katkera? kirjoitti:
Mielenkiintoista, miten paljon löytyy sellaisia kommentteja, joissa kirjoittaja on löytänyt asiasta kuin asiasta jotain negatiivista sanottavaa. - Maistuuko elämä katkeralle?
Onhan tuossa menneet puurot- ja vellit sekaisin. Kukapa kävelisi kotioloissa hienoissa juhlakengissä ja aloittaja tarkensikin juuri kotiolojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631207- 1071193
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146876Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64863- 68767
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel108677- 56656
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto100653- 78581
- 41564