Hautojen kunnioituksesta kysymys.

Kävin viikonloppuna hautaamassa isoisäni. Muistotilaisuus oli harras ja koskettava.

Kerrottakoon alustuksena että olen ateisti, enkä usko näihin pappien kertomuksiin, mutta asia jäi vaivaamaan loogisuuden puutteella...
Kuollut on kuollut, eikä se välitä missä se maatuu, kirkko lienee asiasta samaa mieltä kuin minä..

Hautaustilaisuudessa papin sanoma rupesi vaivaamaan. Pappi "mainosti" muistopuheessa kovasti sitä että vainaja laitetaan maanpoveen odottamaan sitä päivää, kun Jeesus tulee ja herättää hänet viimeisenäpäivänä kuolleista.

Hmm.. okei, vainaja on huonossa hapessa, varsinkin jos on joutunut olemaan maanalla pitkään, mutta ei se varmaan ole ongelma jos pystyy kerran kuolleet herättämään.

Varsinainen kyssäri:
Entä miten käy niiden vainajien joiden hautojen kunnossapito laiminlyödään, tai siitä ei suostuta - syystä tai toisesta - maksamaan. Tämä viimeinen leposijahan lakkaa olemasta - muistomerkki hävitetään, hauta avataan ja sinne tulee uusi "asukas" odottamaan sitä viimeistä päivää. Miten käy sen häädetyn asukin?
Vainajia ja hautapaikkoja tulee kunnioittaa - paitsi jos et maksa... ?
Talouden realiteetit ne ajaa hautojen kunnioituksenkin edelle. Millaista hautojen kunnioitusta edustaa hoitamattomien hautojen hävittäminen ja ottaminen uusiokäyttöön?

http://www.janakkalansanomat.fi/Uutiset/1194703766126/artikkeli/hoitamattomat haudat seurakunnalle kahdessa vuodessa.html

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matoja on

      Ei siellä haudassa ketään ole. He ovat joko taivaassa tai sitten siellä pahassa paikassa

    • seurakuntalainen

      Onpa konkreettisesti ajateltu... että se ihminen siellä haudassa odottelisi ja Jeesus löytäisi hautamuistomerkin perusteella hänet sitten viimeisenä päivänä - nimen lukisi kivestä ja tempaisi mukaansa..

      Itse ajattelen, ettei sillä hautamuistomerkillä ole niinkään merkitystä - toki hautausmaan rauha on tärkeä asia, mutta käytännöllisuus ajaa edelle. Taitaisi olla koko maa yhtä hautausmaata, jos jokaiselle parin tuhannen vuoden aikana kuolleelle pitäisi olla omat nelömetrit - saati sitten kaikille tulevillekin (kenpä tietää montako tuhatta vuotta tässä vielä odotellaan :)

      Muistelen joskus, että näitä kyselyjä tuli yli 50 vuotta sitten haudatuista sukulaisista - siis että hoidetaanko hautaa vai not.

      Miten ajattelit yhteismuistomerkkiin nimensä laittaneiden kanssa käyvän. Tuhkat on siroteltu paikkaan x ja nimi paadessa. Viimeisen leposijan paikkaa ei varsinaisesti ole (tai mereen sirotellut tuhkat) ?

    • evlu

      Taivas on matkamme määrä

    • Hei

      Kuten Maarit jo aikaisemmin ilmaisi vainaja maatuu keskimäärin 15-20 vuodessa. Laissa on määritelty, että hautaa ei saa ottaa uudelleenkäyttöön hautaustoimenohjesäännössä mainitun koskemattomuusajan sisäpuolella, joka on arkkuhautaukselle 20 vuotta ja uurnahautaukselle 15 vuotta. Näin hautapaikkaan haudatulle vainajalle voidaan taata asianmukainen hautarauha aika.

      Jos esimerkiksi jo 2 vuotta hautaamisen jälkeen hautapaikan hoito laiminlyödään ja korjausta hoitoon ei tule voi seurakunta kirkkoneuvoston päätöksellä lopettaa hautaoikeuden ennenaikaisesti. Tässä tapauksessa hautaa ei kuitenkaan luovuteta eteenpäin ennen koskemattomuusajan päättymistä.

      Hautapaikan uudelleenkäyttöön ottaminen herättää hyvin ristiriitaisia tunteita. Omaiset lunastavat hautapaikan eteenpäin ja maksavat hoidon periaate kysymyksestä vaikka hautaan ei ikinä haudattaisikaan ketään muuta. Osa luopuu hautapaikasta, koska kokevat haudassa olevat sukulaiset liian kaukaisiksi tai koko suku asuu liian kaukana hoitaakseen hautaan. Syitä on erilaisia hautapaikan jatkamiselle ja jatkamatta jättämiselle.

      Muistolehtojen joihin haudatut kirjataan yhteiseen muistomerkkiin hautaoikeus kuuluu seurakunnalle ja seurakunta vastaa tällöin muistolehtojen hoidosta.

      Petri - Puutarhuri

    • Mitkä värit!

      Hautausmailla on syksyllä tosi kaunista

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe