Tämä ei varsinaisesti ole lemmkkeihin liittyvä kysymys, mutta milloin voi aloittaa lintujen talviruokinnan. Ovatko kaikki muuttolinnut jo lähteneet. Tiaiset ja varpuset kovasti jo etsivät ruokaa. Tietääkä kukaan?
Ja ei kiitos, en tarvitse valistusta ruokintakielloista enkä salmonellasta tms.
Lintujen talviruokinta?
3
344
Vastaukset
- peipponenko
Kerrot itse, että tiaiset ja varpuset etsivät jo ruokaa, eiköhän se tarkoita, että voit todellakin aloittaa niitten ruokkimisen. P. S. Minä tiesin, miksi sinä et ?
- lk34jtro
Lintujen kannalta ei ole tarpellista aloittaa turhan aikaisin. Jos maa on sula eikä ole lunta maassa, ne löytävät hyvin ruokansa luonnosta.
- Tärkeää se on!
Yleensä talviruokinta kannattaa aloittaa jo tuossa lokakuun lopulla, silloin kun tiaiset alkavat tulla kurkkimaan talon ikkunoista sisälle ja käyvät parvekkeella tai kuistilla.
Varsinkin taajamissa hömö- ja kuusitiainen ovat yleistyneet ja niiden pitäisi ehtiä ennen lumien ja pakkasten tuloa varastoida muonaa (ne ovat tiaislajeja jotka tekevät talvivarastoja, sen sijaan esim sini- ja talitiaiset eivät varastoi ja niille talviruokinta on hengissäpysymisen edellytys). Näin ollen jo ennen oikeaa talvea aloitettu ruokinta takaa sen että varastoivat tintit saavat tarpeeksi kasattua ravintoa ruokintapaikalta.
Kun ruokinnan aloittaa, sitä EI saa lopettaa kesken kaiken, ei edes viikon tai parin päivän lomareissun tms takia! Jos automaatit tms. tyhjenee ja linnut jää ilman muonaa lumella ja pakkasessa, on se niille hengenvaarallista. Matka toiselle ruokintapaikalle voi olla pienelle siivekkäälle liian pitkä tai sitä ei ole. Jos lähtee reissuun, tulee pyytää naapuri tai muu tuttava ruokkimaan sillä aikaa.
Parhaat ruoka-automaatit löytyvät Lintuvaruste-nimisestä liikkeestä Hgin Viikistä, ja sieltä voi tilata myös nettikaupan puolelta. Ne automaatit on suunniteltu siten että ovat helposti puhdistettavia, kiinnitettäviä ja ne kestävät oravien puremisen ja muutenkin rakenne nerokas ja huolella mietitty. Sen sijaan suuri osa markettien halpis-automaateista ja lintulaudoista on laaduttomia eivätkä kestä edes yhtä talvea.
Ja vielä huom: laittakaa auringonkukan siemeninä pikkulinnuille KUORITTUJA auringonkukansiemeniä, paksu kuorimaton voi aiheuttaa linnulle nokan katkeamisen kovalla pakkasella! Parhaat muonat ovat siis auringonkukansiemen, pähkinä, tali, talipallo, kun sen sijaan kaurassa ei ole energiaa tarpeeksi kovilla pakkasilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33911836IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597986Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933173Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982268Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562229Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81666- 1101271
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551113Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60803