Lintujeni kanssa samassa huoneessa asuvat siis myös 2 poikagerbiiliä ja 3 tyttögerbiiliä. Nyt lintuni ja pojat vaikuttavat saaneen jotain kirppuja. Ne rapsuttavat ja putsaavat itseään enemmän kuin yleensä. Onko niillä lintukirppuja tai jotain? Jos on, niin miten kirppuja voi torjua, jollain myrkyilläkö?
Sänkyni on aivan lintuhäkin vieressä. Voivatko ne tarttua itsellenikin?
Toivottavasti saan pian vastauksia :)
Kirppujako?
1
239
Vastaukset
- -M-
No jos ei talouteen ole lähiaikoina tullut uusia lintuja/gerbuja niin aika epätodennäköistä on että kirppuja olisi tyhjästä aineellistunut. Sitäpaitsi loiset ovat usein varsin lajispesifisiä, eli äärimmäisen epätodennäköistä että lintujen kirput tarttuisivat myös jysijöihin tai ihmisiin tai päinvastoin..
Ennemmin siis miettisin vaikka ympäristöoloja, vaikkapa kuivaa huoneilmaa (tai näillä keleillä vaikka jotain kosteuden tuomia itiöitä...) tai jotain ärsyttävää ilmassa (oletko esim polttanut kynttilöitä huoneessa, käyttänyt jotain aerosoleja tms?), tai linnuilla voi olla vaikka sulkasato tulollaan/meneillään jolloin ne aina putsaavat itseään normaalia useammin, kylvetys auttaa uusien sulkatuppien aiheuttamaan kutinaan ainakin hetken (onko gerbiileillä olemassa jotain karvanlähtökautta...?). Aika suurella todennäköisyydellä jyrsijän ja linnun kutinat ei toisiinsa liity mitenkään, ellei ole juuri joku ilmankosteus tms kaikkiin vaikuttava tekijä. En tiedä voisiko teoriassa lintujen sulkasato lisätä ilmassa olevaa pölymäärää ja saada jyrsijät reagoimaan (jos poikagerbiilit majailevat vaikkapa heti lintuhäkin vieressä ja tytöt vähän kauempana)). Mutta mieti siis onko jotain huoneessa muuttunut oireilun alkamisen aikoihin jos ei jotain selkeää syytä kutinaan löydy.
Jos nyt jostain ulkoloisia onkin eläimiin pesiytynyt niin eläinlääkäri tekee tarkemman diagnoosin ja antaa sopivaa lääkettä, ainakin lintujen ulkoloisiin tepsii hyvin reseptillä saatava ivermektiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574