Lintujeni kanssa samassa huoneessa asuvat siis myös 2 poikagerbiiliä ja 3 tyttögerbiiliä. Nyt lintuni ja pojat vaikuttavat saaneen jotain kirppuja. Ne rapsuttavat ja putsaavat itseään enemmän kuin yleensä. Onko niillä lintukirppuja tai jotain? Jos on, niin miten kirppuja voi torjua, jollain myrkyilläkö?
Sänkyni on aivan lintuhäkin vieressä. Voivatko ne tarttua itsellenikin?
Toivottavasti saan pian vastauksia :)
Kirppujako?
1
211
Vastaukset
- -M-
No jos ei talouteen ole lähiaikoina tullut uusia lintuja/gerbuja niin aika epätodennäköistä on että kirppuja olisi tyhjästä aineellistunut. Sitäpaitsi loiset ovat usein varsin lajispesifisiä, eli äärimmäisen epätodennäköistä että lintujen kirput tarttuisivat myös jysijöihin tai ihmisiin tai päinvastoin..
Ennemmin siis miettisin vaikka ympäristöoloja, vaikkapa kuivaa huoneilmaa (tai näillä keleillä vaikka jotain kosteuden tuomia itiöitä...) tai jotain ärsyttävää ilmassa (oletko esim polttanut kynttilöitä huoneessa, käyttänyt jotain aerosoleja tms?), tai linnuilla voi olla vaikka sulkasato tulollaan/meneillään jolloin ne aina putsaavat itseään normaalia useammin, kylvetys auttaa uusien sulkatuppien aiheuttamaan kutinaan ainakin hetken (onko gerbiileillä olemassa jotain karvanlähtökautta...?). Aika suurella todennäköisyydellä jyrsijän ja linnun kutinat ei toisiinsa liity mitenkään, ellei ole juuri joku ilmankosteus tms kaikkiin vaikuttava tekijä. En tiedä voisiko teoriassa lintujen sulkasato lisätä ilmassa olevaa pölymäärää ja saada jyrsijät reagoimaan (jos poikagerbiilit majailevat vaikkapa heti lintuhäkin vieressä ja tytöt vähän kauempana)). Mutta mieti siis onko jotain huoneessa muuttunut oireilun alkamisen aikoihin jos ei jotain selkeää syytä kutinaan löydy.
Jos nyt jostain ulkoloisia onkin eläimiin pesiytynyt niin eläinlääkäri tekee tarkemman diagnoosin ja antaa sopivaa lääkettä, ainakin lintujen ulkoloisiin tepsii hyvin reseptillä saatava ivermektiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699