Ola!!!. Vai kui se menee:-D???

Kusti XXX

Tammikuussa saatan hyvinkin lähteä??
http://www.tilausmatkat.info/www/fi/matkat/aurinkolomat/index.php?we_objectID=565
Olen käynyt Patongilla 4 krt ja pitäis päästä välillä jo eri suuntaan!!!. Reissu o vaan hintavampi, paitsi matkaan kuuluis tuos 9 pv all inclusive!!

Mulla kyl o jo marraskuulle lento Phukettiin. Se pitää perua jos lähen Havannaa!!??
Mielenkiintoista. Espanjankielen opiskelu käyntiin kaikelta varalta;-)!!!???

Pistäkää jokin kommentti

4

522

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XX-YY

      Miten opiskelet? Itsekseks vai kurssilla?

    • Gospodin XXX

      Se o siinä
      http://www02.oph.fi/etalukio/espanja/
      Toki vois kirjastosta lainata jonkin sortin espanjan oppikirjan.
      En o viel perehtynyt tuohon linkkiin. Venäjänkielen linkkiin olen perehtynyt runsaasti!!

      Adios!!!

    • Mikali mahdollisuus loytyy ehdottomasti Havannaan! Etela/Vali-Amerikka eroaa muusta kovastikin kulttuurillisesti ja aivan mahtavia paikkoja matkustaa. Itse olen asunut 3 vuotta Kolumbiassa ja matkaillut melkoisesti lahistolla. Avaa silmat kivasti kun nakee miten asiat voi olla muualla. Suosittelen kylla jonkinsortin perusteita espanjasta. Suurimmissa turistipaikoissa voi parjata englannillakin mutta muualla kylla tarvii espanjaa. Sanasto taallapain eroaa jonkinverran espanjan espanjasta mutta perusteet toki on samat :) Minne ikina paatatkin menna, mukavaa lomaa :)

      • Senor Kusti

        Ola!!

        Pitäis Phuket-reissu perua lähiaikoinna, että sai n. täyshinnan takaisin.
        Phuket o kallis paikka hinnoiltaa, mutta tuttu ja turvallinen mennessään ajoissa nukkumaan. Toki minulle olut kelpaa;-).

        Kuuba-reissu Havanna - Varadero o kallis 2170 €, mutta mielenkiintoinen hotelleistaan ja muutenkin monin puolin. Käyn henkistä kamppailu vielä viikon ja sitten päätän.

        All inclusive on tietenkin mainio asia, mutta en voi kuvitella pysyväni pelkästään hotellin alueella, vaikka palvelut vastaavat jo pientä kaupunkia:-D!!!!

        Hasta la vista(onko se da svidanija)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe